Tbilisis, Mtacminda kalnas

Mtacminda (მთაწმინდა) - vienas iš kalnų supančių Tbilisį. Mtacminda verčiasi kaip "Šventas kalnas", pavadintas pagal Šventą kalną Afone. Atrodo kaip aukščiausias kalnas prie Tbilisio, nors Machata kalnas aukštesnis apie 500 metrų.
Kalno aukštis - apie 740 m. Tai 240 m aukščiau jo papėde einančios Čonkadze gatvės. Pakilti į kalną, ypač vasarą, kai karšta, nėra lengva. Nuo kalno atsiveria gražiausios miesto panoramos, nors geriausios apžvalgos vietos yra ne ant pačio kalno, parke, o kiek žemiau, jo šlaite.

Kadaise kalno įžymybė buvo funikulierius. Jį 1903-1905 metais pastatė belgų tramvajų gamybos kompanija. Funikulierius buvo dviejų vagonų, kurie kursavo tarp Čonkidze gatvės iki parko kalno viršuje. Viduryje buvo tarpinė stotis, kurioje vagonai prasilenkdavo. Takas į kalną eina po funikulieriumi, nuo jo galima pakilti į šią stotelę, kurioje yra apžvalgos aikštelę. Prie funikulieriaus pradžios ir pabaigos stovėjo pavilijonai.
Sovietiniais laikais pavilijonus perstatė. 2000 metais nutrūko funikulieriaus trosas ir jis buvo uždarytas. Vėliau funikulierių sutvarkė ir 2013 metais jis vėl pradėjo veikti. Perstatė negražią sovietinio stiliaus apatinę stotį, prie kurios yra Vilniaus skveras, ir nupirko naujus raudonus vagonus. Pakilimas į kalną kainuoja 2 larius, reikia turėti kortelę. Vagonėliai kyla kas 10 minučių, jie stoja stotelėje pakilimo viduryje.

Funikulieriaus į Mtacmida apatinė stotis Funikulierius į Mtacmida kalną Funikulieriaus į Mtacmida viršutinė stotis
Funikulieriaus į Mtacmida apatinė stotis Funikulierius į Mtacmida kalną Funikulieriaus į Mtacmida viršutinė stotis
Author:Wowo Manipulations Author:Pogromca Gašnič Author:levanoza

Tbilisyje vasarą karšta, todėl žmonės poilsiui važiuoja į vėsesnes vietas aukštumose, dažniausiai ant Mtacminda kalno. XIX amžiuje ant kalno įsikūrė restoranai ir šašlykinės.
XX amžiaus 30-ais metais Berija pertvarkė kalną, jo šlaitus apsodino medžiais, o vietoje restoranų padarė Stalino vardo Poilsio Parką. Ne taip seniai parką pertvarkė oligarcho Patarkacišvili inciatyva. Naują parko įvaizdį sukūrė linksmi, su fantazija žmonės. Parke gana įdomu.
Be pavėsio ir tyro oro parke veikia įvairiausi vaikų atrakcionai, yra "Apžvalgos ratas", vandens pramogų parkas.

Gruzija

Ant kalno yra vienas didelis restoranas, kartu ir viršutinė funikulieriaus stotis. Šis restoranas kadaise buvo garsus visoje Gruzijoje, jame lankydavosi ir ministrai, ir "vagys įstatyme". Vėliau jis sunyko, bet 2013 metais vėl pradėjo veikti. Dabar tai vienas geriausių Tbilisio restoranų, iš jo matosi gražios miesto panoramos.
Restoranas 2 aukštų, pirmame - gruzinų valgiai, antrame - europietiška virtuvė. Kainos labai skirtingos. Kava kainuoja nuo 3 iki 7 GEL, bet chinkaliai - įprastus 65 tetrius. Vidutinė saskaita, labai neišlaidaujant - apie 15 GEL. Rytais, atrodo, restoranas nedirba.

Takas į Mtacmida kalną Restoranas ant Mtacminda kalno Tbilisis. Mtacminda kalnas
Takas į Mtacmida kalną Restoranas ant Mtacminda kalno Tbilisis. Mtacminda kalnas
Author:Davit Tchalidze Author:Pogromca Gašnič Author:zazajikia
© 2015 J.D.Endriukaitis