Kvareli miestas
Kvareli (ყვარელი) - miestas Alazani slėnio šiauriniame pakraštyje, tarp Durudži ir Bursa upių (Alazani kairiųjų intakų), Kvareli municipaliteto administracinis centras. 2002 metais mieste gyveno 9000 žmonių.
Miestas garsus Kindzmarauli vynu, jame yra Pinigų muziejus, Ilja Čavčavadze ir Kote Mardžanišvili namai-muziejai. Mieste jau yra viešbučių, kavinių ir restoranų, neblogas turizmo informacijos centras. Mieste galima apsistoti keletai dienų, iš čia važinėti į šios Kachetijos dalies lankytinas vietas. Nuo Tbilisio iki Kvareli, priklausomai kuriuo keliu važiuosite, kiek daugiau kaip 150 km.
Apie Kvareli miesto praeitį žinoma nedaug. 1533 metais čia pastatyta didelė vyno saugykla. XVIII amžiuje jau buvo Kvareli tvirtovė, mažiausiai vieną kartą ją buvo apsiautę lezginai. 1872 metais čia gimė garsus teatralas Kote Mardžanišvili, kurį laiką gyveno Ilja Čavčavadze, 1964 metais Kvareli gavo miesto teises.
Anksčiau mieste buvo nemažai stačiakampių akmeninių gynybinių bokštų, jis kažkiek buvo panašus į Gruzijos kalniečių gyvenvietes. Dabar išliko tik vienas - Čavčavadze bokštas.
Kvareli ištįsęs apie 4 km iš pietų į šiaurę, ir apie 2 km iš rytų į vakarus, miesto pietuose eina kelias Lagodechi-Telavi, miesto šiaurėje prasideda Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio priekalnės. Miestas yra lygumoje, jo landšaftas lygus, nedaug kyla iš pietų į šiaurę. Iš pietų į šiaurę einanti pagrindinė Čavčavadze gatvė dalina miestą į dvi dalis. Joje, ar netoli jos, yra visos miesto įdomybės. Apie 0,8 km nuo kelio Lagodechi-Telavi yra "Kavkasioni" viešbutis, už 1,2 km į šiaurę - įėjimas į "Kindzmarauli corporation" vyno gamyklą, dar kiek į šiaurę - pagrindinė miesto Gegužės 26-osios aikštė. Prie jos yra Kvareli tvirtovė, Justicijos rūmai, viešbutis "Chateau Kvareli" ir policijos pastatas. Dar už 0,5 km į šiaurę yra Iljos Čavčavadze muziejus, preišais jį - nedidelė Iljos aikštė. Prie aikštės didelis Turizmo informacijos centro biuras, šalia - iš plytų pastatyta Jono Krikštytojo cerkvė. Jeigu eiti Čavčavadze gatve į šiaurę, už parko pasukti į dešinę - pamatysime Kvareli autobusų stotį.
Kvareli. Justicijos rūmai | Kvareli. Centrinė aikštė | Kvareli cerkvė |
Author:Kvareli-ყვარელი | Author:Kvareli-ყვარელი | Author:Kvareli-ყვარელი |
Nelabai įspūdinga Kvareli tvirtovė yra miesto centre, prie Gegužės 26-osios aikštės. Manoma, tvirtovė pastatyta XVIII amžiuje, yra tipinės tų laikų tvirtovių architektūros. Tvirtovė yra kvadratinės (800х900 m) formos, sienos su bokštais kampuose ir vartais šiaurinėje pusėje.
Žinoma, kad 1755 metais avarai, vadovaujami Nursal-Beko, apsiautė tvirtovę, bet užimti jos nesugebėjo ir pasuko atgal.
Įdomus Pinigų muziejus yra Rustaveli gatvėje, Nr.10. Muziejus yra Gruzijos Nacionalinio banko pastate, jame eksponuojama apie 3000 monetų ir banknotų nuo VI amžiaus pr.m.e iki XX amžiaus: Kolchidos teri, antikos monetos, Sasanidų drachmos, arabų dirchamos. Gruzijos karalių Demetre I, Giorgi III, karalienės Tamaros ir kitų monetos, taip pat turkiškos, Irano, austriškos, lenkiškos ir kitų valstybių monetos.
Muziejus dirba kasdien, išskyrus šeštadienius ir sekmadienius, 9:00-18:00 (pertrauka 13:00-14:00). Įėjimas nemokamas.
Toje pat Rustaveli gatvėje, Nr.2 yra poeto ir publicisto Ilja Čavčavadze Valstybinis muziejus įkurtas 1937 metais.
"Gruzijos tautos tėvas" Ilja Čavčavadze (1837-1907) gyveno Kvareli, mieste išliko kuklokas, vienaukštis, tik su keletu kambarių, jo namas. Aplink namą - bambuko ir eglių parkas-sodas, jame yra Čavčavadze šeimos stačiakampis akmeninis gynybinis bokštas. Bokštą galima apžiūrėti ir iš vidaus, užlipti į jo viršų.
Prie namo ir sodo dar sovietiniais laikais pastatytas nedidelis modernus pastatas, jame yra kasa ir dvi salės. Pirmame aukšte H. Hrinewski, L. Gudiašvili, K. Guruli, S. Meschi, T. Mirzašvili paveikslai, antrame - Čavčavadze fotografijos.
Name eksponuojama: poeto rankraščiai, asmeniniai daiktai, jo giminės, XVIII-XIX amžiaus ginklai, namų apyvokos daiktai, baldai etc.
Muziejus dirba kasdien, 10:00-17:00, bilieto kaina 1 GEL.
Kvareli cerkvė | Kvareli parkas | Kvareli tvirtovė |
Author:Lasha_Gabelia | Author:Kvareli-ყვარელი | Author:Kvareli-ყვარელი |
Teatralo Kote Mardžanišvili (1872-1933) namas-muziejus irgi yra netoliese - Kote Mardžanišvili gatvėje, Nr.24.
Muziejuje eksponuojama: asmeniniai daiktai, XX amžiaus pradžios antikvariniai baldai, kilimai, L. Gudiašvili, Petre Occheli, Elene Achvlediani paveikslai, Kachetijos etnografiniai daiktai, archeologiniai radiniai.
Muziejus dirba kasdien, 10:00-17:00, bilieto kaina 3 GEL.
Kindzmarauli korporacijos vyno gamykla yra miesto centre, Čavčavadze gatvėje, Nr.55. Gamyklą galima apžiūrėti nuo 09:00 iki 18:00, po ją vedžiojamos ekskursijos, yra degustacijos salės. Plačiau Kvareli vyno gamyklos
"Chateau Kvareli" viešbutis - didelis pastatas prie Kvareli tvirtovės, jame 26 dviviečiai kambariai. Nakvynė su pusryčiais kambaryje kaimuoja 150 GEL, vienam asmeniui - 120 GEL. Gyventojams dar duoda gana brangią dovaną.
"Kavkasioni" viešbutis yra miesto pietuose, beveik Čavčavadze gatvės pradžioje. Pastatas naujas, jame 12 kambarių. Nakvynė dviviečiame kambaryje kainuoja 50 GEL (1 asmeniui - 25 GEL) - hostelio kaina Tbilisyje.
Mieste dar yra keletas svečių namų.
Kvareli tvirtovė | Kvareli tvirtovė | Kvareli. Čavčavadze bokštas |
Author:avto kokorashvili | Author:avto kokorashvili | Author:Mtiuli777 |
Kvareli autobusų stotis neturi iškabos, ją galima atpažinti pagal stovinčius keletą mikroautobusų. Stotis yra miesto šiaurėje, Gegebašvili gatvėje. Iš stoties važiuoja maršrutiniai autobusai: į Tbilisį (8 GEL, 21 reisas per dieną). Pirmoji "maršrutkė" išvažiuoja 6:00, paskutinė - 17:30; į Telavi (3 GEL) ir į Lagodechi (3 GEL). Dar yra viena "maršrutkė" į Belokany (Azerbaidžanas) (6:00, 5 GEL). Maršrutiniai mikroautobusai važiuoja ir į municipaliteto kaimus, pavyzdžiui yra 5 "maršrutkės" per dieną į Achalsopeli.
Kvareli miesto apylinkėse yra Kvareli ežeras, netoliese - Nekresi vienuolynas, kiek toliau - Gremi pilis ir Kindzmarauli korporacijos vynuogynai. Į rytus nuo miesto - Dzveli Gavazi cerkvė, dar toliau - Lagodechi draustinis.
© 2015 J.D.Endriukaitis