Aukštutinė Svanetija. Mestija municipalitetas

Aukštutinės Svanetijos žemėlapis

Zemo Svaneti (Aukštutinė Svanetija) (ზემო სვანეთი), Mestija municipalitetas (მესტიის მუნიციპალიტეტი) . Municipaliteto ribos beveik sutampa su istorinės Aukštutinės Svanetijos ribomis. Municipalitetas yra kalnuotas, žemėjantis nuo rytų į vakarus. Ušguli kaimas yra apie 2100 m virš jūros lygio, Mestija - 1400 m, upė Inguri, prie Rytinės ir Vakarinės Svanetijos sienos - 1200 m, Inguri ir Nakra upių santaka - 900 m, Chaiši kaimas - 600 m. Jo ribos eina Didžiojo Kaukazo, Svaneti, Egrisi, Kodori kalnagūbriais. Municipaliteto plotas - 3045 km², plotai naudojami žemės ūkiui užima 1010 km². Rajone yra apie 200 ledynų, kurie užima 285 km² plotą. Didžiausios municipaliteto upės yra Inguri ir jos intakai Adišisčala, Mulchra, Dolra, Nenskra, Ipari, Chaišura.
Istoriškai Aukštutinė Svanetija dalijasi į Rytinę ir Vakarinę, Laisvąją ir Kunigaikščių. Senovėje kunigaikščiai Dadeškeliani sugėbėjo užvaldyti vakarines svanų bendruomenes iki Dorla upės, bet užvaldyti rytinių bendruomenių neįstengė, ir upė Dorla tapo riba tarp dviejų Svanetijų. Savo ruožtu, kunigaikščiai Dadiani užvaldė Žemutinę Svanetiją, bet toliau Zagar perėjos užvaldyti irgi neįstengė. Ši perėja tapo riba tarp Aukštutinės ir Žemutinės Svanetijų. Rytinė (Laisvoji) Svanetija iki dabar archaiškesnė, pasižymi daugiau tradiciniu gyvenimo būdu. Joje išliko daug akmeninių pastatų, tarp kurių yra cerkvės ir svanų bokštai. Čia daugiau įdomių objektų, ji daugiau lankoma turistų.

Dėmesio: dabar municipalitete yra 135 gyvenvietės - 1 miestas ir 134 kaimai. Gyventojų skaičius - 14 270 (2006). Administracinis centras - Mestia. Kaimai grupuojasi į bendruomenes kurių rajone yra 14 - Bečo, Eceri, Ipari, Kala, Latali, Lachamula, Lendžeri, Mulachi, Nakra, Ušguli, Pari, Cchumari, Cvirmi, Čuberi, Chaiši. Dažnai yra painu susigaudyti, nes kai kuriuose žemėlapiuose nėra bendruomenių pavadinimų, tik kaimų pavadinimai, ir atvirkščiai, turistinių maršrutų aprašymuose dažnai naudojami ir bendruomenių ir kaimų pavadinimai. Taip, kai kada, turistai nori patekti į Mazeri, aplenkiant Bečo. Ar nori patekti į Žabeži, nežinodami, kad tai Mulachi bendruomenė. Kai kurių kaimų pavadinimai kartojasi, ar panašiai tariami, kas sukelia dar didesnę painiavą. Pavyzdžiui, Svipi, svanų kalba reiškia "centras", kaimų šiuo pavadinimų rasime keliose bendruomenėse. Lachori verčiasi kaip " seniūnų sueiga". Taip pat kaimų pavadinimai bendruomenėje galėjo kilti nuo cerkvės, esančios tame kaime, pavadinimo arba nuo gyventojų, ten gyvenančių, pavardės. Pavyzdžiui, Janaši, apaštalo Jono cerkvė. Kvančiadari, nuo Kvančiani pavardės. Kai kuriuose bendruomenių kaimuose gyvena tik 2-4 šeimos. Gyventojų skaičius bendruomenėse pateikiamas tik apytiksliai.

Nakvynė

Apgyvendinimo vietas Svanetijoje sąlyginai galima suskirstyti į 5 tipus, jie beveik neturi nieko bendro su įprastais visame pasaulyje standartais. Nakvynės kainos įprastai svyruoja priklausomai nuo sezono: pavyzdžiui 20 GEL vasarą ir 25 GEL žiemą. Kartais kainos nesiskiria, retai - žiemą kaina mažesnė kaip vasarą. Apibendrinus, viskas truputį chaotiška.
Viešbučiai. Svanetijoje yra 5 viešbučiai (trys Mestijoje, vienas - Chacvali prie slidinėjimo trasos, ir dar vienas - Bečo). Kambariai su voniomis, yra kavinės, kambarių aptarnavimas. Kainos vasarą - nuo 65 USD su pusryčiais. Aptarnavimo lygis neblogas, bet ne visur pasiekia įprastą aptarnavimo lygį, pavyzdžiui, kaip Tbilisio viešbučiuose.
Hosteliai. 2011 metais Mestijoje atsirado du hosteliai. Vienas - "Nest-Hostel" yra miesto pakraštyje, prie kelio į aerouostą. Nakvynės kaina - 15 GEL, sąlygos standartinės hostelių. Pačiame miesto centre yra valstybinis hostelis "Seti" - tvarkingas, švarus.
Šeimyniniai miniviešbučiai - gyvenamieji namai pritaikyti svečių apgyvendinimui. Įprastai, juose vonios kambariai yra prie kiekvieno kambario, arba 2-3 kiekviename aukšte. Nesenai suremuontuoti, nauji baldai, patalynė. Svanetijoje jų nedaug, apie 2-3. Nakvynės kainos - nuo 30 GEL su dukartiniu maitinimu. Šeimininkai gyvena tame pačiame name ir aptarnauja svečius.
Svečių namai - სასტუმრო სახლი (sastumoro sachli). Kartais juos vadina viešbučiu ar guesthausu. Žodį "guesthouse" žino beveik visi. Tai gyvenamieji namai, kuriuose daugumas kambarių paruošti turistų apgyvendinimui. Nuo šeimyninių miniviešbučių skiriasi mažesniu komfortu.

Gruzija

Svanų namas dažnai yra sujungtas su bokštu, tad, esant norui, galima apsinakvoti ir bokšte. Nors svanų bokštai gyvenimui neskirti.
Kaip ir šeimyniniuose viešbučiuose šeimininkai gyvena tame pačiame name. Jie gamina maistą. Tokių svečių namų yra daugiau kaip 30 Mestijoje, 4 - Lendžeri, 5 - Mulachi, 2 - Bogreši, 1 - Ipari ir 5 Ušguli. Nakvynės kainos (be maisto) - nuo 15 iki 30 GEL. Patys pigiausi - Mulachi ir Ipari, brangiausi - Mestijoje. Kuo toliau nuo Mestijos, tuo kainos po truputį mažėja. Sezono metu gali būti sunku rasti laisvų vietų.
Šeimyniniai namai. Kartais juos vadina საოჯახო სახლი (saodžaro sachli), kartais - საოჯახო სასტუმრო (saodžaro sastumro). Vieningo pavadinimo dar nėra. Tai paprasti svanų namai, kuriuose gyvena žmonės, bet jeigu kreipsis turistai, tai gali juos apgyvendinti. Tokie namai įprastai yra nedideliuose kaimuose, atokiai nuo pagrindinių turistų maršrutų. Šeimininkai, su būdingu svanams svetingumu, priims ir aptarnaus turistus. Kainos tokiuose namuose - nuo 15 USD su maitinimu tris kartus per dieną. Tokiuose namuose gali nebūti dušo, o tualetas gali būti lauke.
Žiemą visi namai Svanetijoje šildomi elektriniais šildytuvais. Kartais yra malkų krosnelės. Duona, sūris namų gamybos, maistas labai skanus.
Kai kuriose bendruomenėse (išskyrus Mestiją) galima pasistatyti palapinę svečių namų teritorijoje, tai įprastai kainuoja 10 GEL ir galima naudotis tualetu ar dušu - gaunasi kažkas panašaus į kempingą. Tai dar nėra plačiai paplitę, bet pabandyti galima. Ušguli kaime planuojama įrengti nemokamą laukymę palapinėms.

Transportas

Kelias per Zagaro perėją Svanetija Svanetija
Kelias per Zagaro perėją Kelias Zugdidi-Mestia Kelias Zugdidi-Mestia
Author:intian Author:temur_dzidziguri Author:temur_dzidziguri

Į Svanetiją galima patekti dviems keliais: geru, nesenai atnaujintu, keliu iš Zugdidi, ir iš Žemutinės Svanetijos per Zagaro perėją. Šis kelias tik didelio pravažiuojamumo transporto priemonėms.
Teoriškai, Svanetijoje važinėja "maršrutkės", bet jos nenuspėjamos, dažnai būna perpildytos, tad, netgi svanai keliauja pakeleivingomis mašinomis. Turistams, ypač su daug inventoriaus - nepigūs džipai. Pavyzdžiui, džipo nuoma kelionei iš Mestijos į Ušguli kainuoja 200 GEL. Nedidelius atstumus galima įveikti pėsčiomis arba ant arklių. Arklių nuomos kainos - 35-40 GEL dienai. Pati brangiausia jų nuoma Mestijoje. Ilgesniems atstumams arklius nuomoja nenoriai.
Į Svanetiją galima atvažiuoti autobusu iš Tbilisio, Kutaisio ir Zugdidžio. Iš Zugdidžio kelionė autobusu kainuos apie 15 GEL. Iš Tbilisio autobusai važinėja gana dažnai, vasarą iki 15 reisų per dieną. Kaina apie 40 GEL. Iš Tbilisio jie išvažiuoja nuo aikštės netoli centrinės geležinkelio stoties.
Į Mestiją iš Tbilisio skraido 20-viečiai Kanados gamybos "Otera" lėktuvai. Skrydis kainuoja apie 90 GEL. Pats skrydis virš kalnų yra įdomus.

Aukštutinės Svanetijos bendruomenės

Mestija (მესტია) - municipaliteto administracinis centras ir didžiausia gyvenvietė Aukštutinėje Svanetijoje. Gyventojų skaičius - 2600 (2002). Plačiau Mestija
Bečo (ბეჩო) - bendruomenė Dolra upės tarpeklyje, tarp Bali ir Meziri kalnagūbrių. Plačiau Bečo

Svanetija Svanetija Svanetija
Čuberi bendruomenė Šv.Jurgio cerkvė Chaiši Ipari bendruomenė. Bogreši kaimas
Author:Tobuldar Author:Zaza Karsaulidze Author:Archil Kikvadze

Cchumari (ცხუმარი) - bendruomenė žemiau Bali kalnagūbrio, kairiajame Inguri upės krante, Svaneti kalnagūbrio papėdėje. Turistų mažai lankoma. Čia prasideda maršrutai į Svaneti kalnagūbrį, į aukščiausią jo viršūnę - Laila (4008 m).
Cvirmi (წვირმი) bendruomenėje gyvena 400 žmonių.Bendruomenėje yra 3 kaimai: Cvirmi (centras), Pechi ir Jeli.
Čuberi (ჭუბეტი) - bendruomenė Kunigaikščių Svanetijoje, Nenskra upės slėnyje, 10 km į šiaurę nuo Chaiši. Bendruomenėje gyvena 1100 žmonių. Bendruomenėje yra 12 kaimų: Devra, Lekalmachi, Lachami, Larilari, Kedani, Zeda Margi, Kvemo Margi (centras), Kari, Lecperi, Tita, Sguriši ir Kvemo Kedani.
Eceri (ეცერი) - bendruomenė Kunigaikščių Svanetijoje, 7 km į vakarus nuo tilto per Dolra upę ir apie 24 km į vakarus nuo Mestijos. Bendruomenėje gyvena 700 žmonių. Bendruomenėje yra 10 kaimų: Barši, Kalaši, Iskari, Kuraši, Lašchreri, Pchutreri, Ugvali, Murškeli, Čeri, Čerili.
Chaiši (ხაიში) - bendruomenė Kunigaikščių Svanetijoje, praktiškai pirmoji svanų bendruomenė važiuojant nuo Zugdidi pusės. Bendruomenėje gyvena 1700 žmonių. Bendruomenėje yra 14 kaimų: Chaiši (centras), Kveda, Kveda Vedi, Zeda Vedi, Lalchorali, Skordzeti, Nalkorvali, Idliani, Totani, Bardžani, Leburcchela, Zeda Cirmindi, Kveda Cvirmindi, Cicchvari. Bendruomenėje yra įdomi Archangelo cerkvė. Įdomus ir Chaiši kaimas, Kunigaikščių Svanetijos istorinis centras
Ipari (ბეჩო) - bendruomenė prie Inguri ir Adišisčala upių sanatkos, 20 km į rytus nuo Mestija. Gyventojų skaičius - 300. Bendruomenėje yra 5 kaimai: Bogreši, Adiši, Zagari, Nakipari ir Zegani. Per bendruomenę eina kelias Mestija-Ušguli.
Įžymybės: Šv. Jurgio cerkvė ir "Meilės bokštas" stovintis ant didžiulės uolos Inguri upėje.
Adiši (ადიში) - Ipari bendruomenės kaimas prie Adišisčala upės. Kaime gyvena 60 žmonių - kaimas ištuštėjo po lavinų 1987 metais. Kaime yra visų svanų garbinama Šv.Jurgio cerkvė. Yra svečių namai. Per kaimą eina turistinis maršrutas Žabeši-Ušguli. Iš kaimo alpinistai kopia į Tetnuldi viršūnę.
Per amžius Adiši buvo saugomas pats seniausias (IX amžiaus) rankraštis parašytas gruzinų kalba. Dabar jis yra Mestijos muziejuje.

Svanetija Svanetija Svanetija
Lendžeri bendruomenė Cerkvė Lendžeri Nakra bendruomenė
Author:Suliko Marani Author:levan japoshvili Author:intian

Kala (კალა) - bendruomenė prie Inguri ir Chaldesčala upių santakos, 38 km į rytus nuo Mestija, 6 km į vakarus nuo Ušguli. Plačiau Kala
Latali (ლატალი) - bendruomenė prie Inguri ir Mulchra upių santakos, 9 km į rytus nuo Mestija, 6 km į vakarus nuo Ušguli. Plačiau Latali
Lachamula (ლახამულა) bendruomenės gyventojų skaičius 350. Bendruomenėje yra 10 kaimų: Lachamula, Nodaši, Dizi, Džorkviani, Lachami, Lachiri. Muchašura, Usgvari, Chamaš-Totolaši ir Chelra.
Lendžeri (ლენჯერი) - bendruomenė prie Mulchra upės, 2 km į vakarus nuo Mestijos. Bendruomenėje yra 6 kaimai: Nesguni, Lemsija, Laštchveri, Soli, Kaeri ir Kašveti. Pagrindinės įžymybės: X amžiaus Macchvari cerkvė, Taringzeli cerkvė su išlikusiomis išorinėmis XIV amžiaus freskomis - unikali visoje Gruzijoje cerkvė.
Mulachi (ლატალი) - bendruomenė Mulchra upės slėnyje, 10 km į rytus nuo Mestija. Plačiau Mulachi
Nakra (ნაკრა) - bendruomenė Kunigaikščių Svanetijoje, Nakra upės slėnyje. Gyventojų skaičius - 150. Bendruomenėje yra 4 kaimai: Tavrali, Šdigiri, Cherchvaši, Naki (centras). Nakra upės tarpekliu einant aukštyn galima pasiekti pasienio perėją Nenskra (3202 m).
Pari (ფარი) - bendruomenė Kunigaikščių Svanetijoje, netoli Eceri bendruomenės. Gyventojų skaičius - 350. Bendruomenėje yra 17 kaimų: Caperi, Chozrari, Svipi, Pari, Paledi, Kičchuldaši, Čubari, Gešderi, Lakvri, Kacchi, Kveda Lucha, Zeda Lucha, Lucha, Ladreri, Lamcheri, Lanteli ir Calanari.
Ušguli (უშგული) - bendruomenė Inguri upės aukštupyje, apie 33 km į pietryčius nuo Mestija. Plačiau Ušguli

© 2014 J.D.Endriukaitis