Kozipa vienuolynas

Kozipa vienuolynas (ქოზიფას მონასტერი) yra Dzami tarpeklio viršuje, Tkemlovanisckali upės kairiajame krante, ant kalno 3 km į pietryčius nuo Tkemlovani, 27 km į pietryčius nuo Kareli. Nuo Tkemlovani į Kazipa vienuolyną eina gruntinis kelias.
Vienuolyno apylinkės nuostabios, miškingi kalnai, gilūs upių tarpekliai ir kanjonai.
Vienuolyno cerkvės pastatytos skirtingu laiku. Statybos čia prasidėjo VIII-IX amžiuose, intensyviausiai vyko XIII amžiuje. Tai patvirtina pagrindinės Dievo Motinos cerkvės ir tvoros stilistinė analizė ir užrašas ant "išorinių vartų" arkos sienos. Vienuolyno statybos baigtos XV-XVI amžiuje. Priešai keletą kartų nusiaubė vienuolyną. XVIII amžiuje istorikas Vachušti Bagrationi rašė: "Žemiau Gudžareti yra Kozifa vienuolynas, be kupolo, aplink kalnų ramybė". 1997 metais Ruisi ir Urbnisi metropolitas atstatė vienuolyną.

Cerkvės pastatytos skirtingu metu, bet stovėdamos prigludusios viena prie kitos sudaro vieningą architektūrinį kompleksą. Vienuolyne yra 5 cerkvės.

Kozipa vienuolynas Kozipa vienuolynas Kozipa vienuolynas
Kozipa vienuolynas Kozipa vienuolynas Kozipa vienuolynas
Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili

Pirmoji cerkvė (5,1x3 m) stovi vienuolyno pietvakariuose, pastatyta iš grubiai aptašytų akmenų. Pagal stilistiką cerkvė pastatyta VIII-IX amžiuje. Fasadas buvo padengtas baltu kalkakmeniu (išliko tik fragmentas).
Antroji cerkvė (6,7x3,4 m) stovi vienuolyno pietryčiuose, išilgai pirmosios cerkvės. Pagal stilistiką pastatyta VIII-IX amžiuje iš grubiai aptašytų akmenų, viduje, šiaurinėje sienoje įmūrytas didelis (2,5x1,5 m) riedulys. Pastatas žemas, viduje tamsu.
Trečioji, Dievo Motinos, cerkvė yra pagrindinis vienuolyno pastatas. Pagal stilistiką cerkvė (17,85x7,85 m) pastatyta XIII amžiuje iš bazalto blokų. Cerkvės ikonostasas papuoštas raižiniais. Cerkvės vidus buvo tinkuotas ir XIII amžiuje visas ištapytas. Išliko tik aukšto meninio lygio freskų fragmentai. Cerkvės fasadas gausiai išraižytas ornamentais. Trys cerkvės priestatai užpildo erdves tarp cerkvių.

Gruzija

Ketvirtoji (8,6x5,75 m) cerkvė pastatyta XV-XVI amžiuje iš grubiai aptašyto bazalto. Cerkvės vidinė erdvė žema ir plati.
Penktoji cerkvė (9,4x5,2 m) pastatyta iš grubiai aptašytų akmenų XV-XVI amžiuje.
Vienuolyno siena pastatyta XIII amžiuje iš nedidelių akmenų. Ant platus įėjimo iš rytų, "išorinių vartų" buvo užrašas asomtavruli raidynu (dabar saugomas muziejuje). Užraše trūksta dalių, jį sunkoka perskaityti, bet galima suprasti, kad jis apie Dievo Motinos cerkvės statybą ir puošybą.
Dabar vienuolynas sutvarkytas, prie įvažiavimo stovi didelis gyvenamasis pastatas, be jo yra dar keletas ūkinių pastatų.

Kozipa vienuolynas Kozipa vienuolynas Kozipa vienuolynas
Kozipa vienuolynas Kozipa vienuolynas Kozipa vienuolynas
Author:giorgi_kalandadze Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili
© 2015 J.D.Endriukaitis