Gori municipalitetas

Gori municipalitetas (გორის მუნიციპალიტეტი) yra Centrinėje Gruzijoje, istoriškai pats "gruziniškiausias" rajonas.
Municipaliteto plotas - 2310,35 km², iš jų žemės ūkio naudmenos - 640 km². Tankiausiai apgyvendintos yra Mtkvari upės slėnis ir Gori lyguma municipaliteto viduryje ir Centrinio Kaukazo prieškalnės rajono šiaurėje. Municipaliteto pietinė dalis - miškingas Trialeti kalnagūbris ir jo atšakos, prieškalnės. Pietinė dalis apgyvendinta retai, dauguma jo gyvenviečių yra Tana ir Tedzami upių tarpekliuose. Pagrindinės municipaliteto upės: Mtkvari (Kura) ir jos intakai Liachvi, Tana ir Tedzami. Municipalitetas yra gana aukštai - žemiausia jo vieta (544 m) yra į rytus nuo Kvachvreli kaimo, aukščiausia - Ardževani kalnas (2758 m) - Trialeti kalnagūbryje.
Municipalitete 2014 metais gyveno apie 102 000 žmonių, jų tarpe 93,2% gruzinų ir 4,9% osetinų. Municipaliteto administracinis centras - Gori miestas.

Dauguma municipaliteto kaimų yra į šiaurę nuo Mtkvari upės, nuobodokoje Gori lygumoje, nuo čia netoli Pietų Osetija, siena su kuria nėra aiškiai nustatyta. 2010 metais rusų pasieniečiai atėjo į gruzinų kaimą Kviši ir jame pastatė pasienio stulpus, vėliau persigalvojo ir paliko kaimą. Prie kelių einančių į Pietų Osetiją yra Gruzijos policijos blokpostai, tai savotiška "demarkacinė zona" kurioje turistams lankytis nedraudžiama, bet ir nepageidaujama. Ši zona yra į šiaurę nuo Gori, čia ypatingų įdomybių nėra, todėl ir lankytis joje nėra labai verta. Policija zonoje dažniausiai adekvati ir mandagi, bet būtinai patikrins jūsų dokumentus, paklaus apie kelionės tikslą.
Mažiau apgyvendinta pietinė municipaliteto dalis žymiai įdomesnė - Trialeti kalnai, miškai ir tarpekliai. Anksčiau pietinę rajono dalį valdė kunigaikščiai Saakadze, kurių rezidencijos buvo Peli ir Bodnevi.
Municipalitete daugiausiai auginamos baltų rūšių vynuogės - Činuri ir Goruli Mcvane, bet didelių vyno gamyklų nėra. Iš šių vynuogių mišinio gamina lengvą Atenuri vyną (pavadinimas nuo Ateni kaimo). Šį vyną gamina Dvališvili ūkis Chidistavi ir Revazišvili ūkis Ateni kaimuose.
Municipalitete yra du vietinės reikšmės kurortai - Goridžvari ir Bošuri (Tana upės tarpeklyje).
Municipalitete yra apie 50 viduramžiais pastatytų, daug iš jų apgriuvusių, ypač Trialeti tarpekliuose, cerkvių. Įdomiausia iš jų Ateni Sioni ir cerkvės netoli jos. Įdomi, bet sunkiai pasiekiama, yra cerkvė prie Picesi kaimo. Nikozi cerkvės įdomios, bet yra prie pat Pietų Osetijos. Labai įdomi yra požeminė cerkvė prie Kvachvreli kaimo, bet dažnai įėjimas į ją uždarytas, kaip į ją patekti dar neišsiaiškinau. Nesunkiai pasiekiamas iš Gori miesto Goridžvari vienuolynas, nuo jo atsiveria puikūs vaizdai.
Žymiausias rajono istorinis paminklas - Uplisciche miestas-tvirtovė olose. Be jos rajone yra apie dešimtis tvirtovių, įvairaus laikotarpio (nuo ankstyvųjų iki vėlyvųjų viduramžių) ir apgriuvimo laipsnio. Įdomesnės iš jų yra Gori, Ateni, Vere ir Šindisi tvirtovės.

Gruzija

Municipalitete yra virš dešimties įvairiausių formų akmeninių gynybinių bokštų, dauguma iš jų pastatyti vėlyvaisiais viduramžiais.
Rajone yra 4 muziejai: Gori municipaliteto ir Stalino muziejai Gori mieste, Uplisciche muziejus-rezervatas ir publicisto, visuomenės veikėjo Jakob Gogebašvili namas-muziejus Variani kaime.
Gori (გორი) - nemažas miestas prie Liachvi ir Mtkvari upių santakos, 588 m aukštyje, 76 km (geležinkeliu) nuo Tbilisio. Gori - municipaliteto ir srities administracinis centras, mieste gyvena apie 55 tūkstančius žmonių. Mieste gana įdomus vietinis muziejus, yra Stalino muziejus ir Gori tvirtovė. Plačiau Gori miestas.

Cedisi tvirtovė Gori Gori
Cedisi tvirtovė Cedisi tvirtovė Chidistavi cerkvė
Author:nikusha Author:nikusha Author:gdo777

Cedisi (წედისი) - kaimas Trialeti kalnagūbrio šiaurinėse priekalnėse, 5 km į pietus nuo Gori. Kaime yra dvi nedidelės vėlyvųjų viduramžių cerkvės.
Cedisi tvirtovė (წედისის ციხე) yra netoli kaimo, ant kalno, į šiaurę nuo jo, Tana upės kairiojo intako aukštupyje.
Tvirtovė yra trapezoido plano, pastatyta ne vėliau kaip X amžiuje. Tvirtovė sugriuvusi, išliko 4-5 m aukščio sienų ir iki 2 m storio sienų fragmentai. Tvirtovės teritorijoje stovėjo mažiausiai kelių aukštų rūmai, vietomis išliko jų pamatai. Beveik tvirtovės viduryje yra vėlyvųjų viduramžių cerkvės griuvėsiai.
Chidistavi (ხიდისთავი) - kaimas prie abipus Tana upės ir dešiniajame Mtkvari upės krante, 580 m aukštyje, prie kelio Gori-Mccheta, 3 km į pietus nuo Gori. Chidistavi yra didžiausias Gori municipaliteto kaimas, jame gyvena virš 6 tūkstančių žmonių. Kaime, ant kalvos, yra nedidelė viduramžių cerkvė.
Chidistavi prasideda kelias į Tana upės tarpeklį, Ateni Sioni. Kaime yra Giorgi Dvališvili vynuogių ūkis, daugiausiai gaminantis puikius baltus kartli vynus, kai kuriuos pagal tradicinę (brandinamas kvevri) technologiją. Ūkis siūlo vyno degustaciją (10 GEL), jame galima ir papietauti.
Didi Ateni (დიდი ატენი) - kaimas Tana upės kairiajame krante, 730 m aukštyje, 10 km į pietus nuo Gori.
Kaime yra Ateni Sioni vienuolynas, kuriame stovi VII-IX amžiaus Šv.Marijos cerkvė, virš kaimo stovi X-XI amžiaus pilis, už 1 km į pietus - VII amžiaus Ateni Sioni cerkvė, dar kiek už jos - V-VI amžiaus Šv.Nino vienuolynas. Plačiau Ateni Sioni.
Didi Goridžvari (დიდი გორიჯვარი) - kaimas šiaurinėse Trialeti kalnagūbrio prieškalnėse, dešiniajame Mtkvari upės krante, 610 m aukštyje, 3 km į pietus nuo Gori.
Kaimas yra vietinės reikšmės kurortas, jame yra sieringo natrio chlorido-hidrokarbonato mineralinio vandens šaltiniai, čia yra vonios kuriose ambulatoriškai gydomos skeleto-raumenų, nervų ir ginekologinės ligos.
Į pietryčius nuo kaimo, ant aukšto kalno yra Goridžvari vienuolynas.
Goridžvari vienuolynas (გორიჯვრის მონასტერი) - Šv.Giorgi cerkvė ir įtvirtinimų likučiai yra ant aukšto Goridžvari kalno virš Mtkvari upės, Trialeti kalnagūbrio atšakos pakraštyje.
IV amžiuje ant kalno viršūnės buvo pastatytas kryžius (džvari - kryžius), todėl jį pavadino Goridžvari. Dar praėjusio amžiaus pradžioje ant Goridžvari kalno stovėjo 2 cerkvės, manoma, kad aplink jas buvo gynybinė siena. Viena cerkvė buvo pastatyta VIII-IX amžiuje, kita - kiek vėliau. 1920 metais cerkvės visiškai sugriuvo žemės drebėjimo metu. 1978-1988 metais Šv.Giorgi cerkvė buvo restauruota-atstatyta, prie jos stovi varpinė. Aplink Šv.Giorgi cerkvę yra konservuoti, sutvarkyti gynybinės sienos ir kitos cerkvės griuvėsiai.

Gori Gori Gori
Goridžvari cerkvė Goridžvari cerkvė Koškebi bokštas
Author:longdistancer Author:magaro Author:gelagela

Gardateni (გარდატენი) - kaimas Trialeti kalnagūbrio šiaurinėse priekalnėse, prie Vere (Tana kairiojo intako) upės, 700 m aukštyje, 6 km į pietus nuo Gori. Apie 2 km į pietus-pietryčius nuo kaimo yra Vere tvirtovė. Plačiau Vere tvirtovė.
Karaleti (კარალეთი) - kaimas prie kelio Gori-Cchinvali, 650 m aukštyje, 8 km į šiaurę nuo Gori. Kaimo šiauriniame pakraštyje yra nedidelė viduramžių cerkvė.
XI-XII amžiuose čia buvo Gruzijos karalių rezidencija Načarmagevi, Šida Kartli politinis centras. 1110 metais karalius Davidas Statytojas čia rinko kariuomenę į žygį prieš turkus-seldžiukus. Čia 1191 metais, karo su pirmuoju vyru metu, buvo karalienė Tamara, čia vėliau ji mirė. Kiek vėliau karalienė Rusudan čia rinko kariuomenę karui su chorezmiečiais.
Kordi (ქორდი) - kaimas prie pat Pietų Osetijos, 880 m aukštyje, 30 km į šiaurę nuo Gori.
Kaime yra XVI-XVII amžių Archangelo, Korda ir Šv,Barbare cerkvės. Kaimo pakraštyje yra XVIII amžiaus vidurio, apgriuvęs, cilindro formos bokštas. Bokštas pastatytas iš nedidelių akmenų ir plytų, jo diametras 8,4 m.
Koškebi (კოშკები) - kaimas šiaurinėse Trialeti kalnagūbrio priekalnėse, 780 m aukštyje, 9 km į vakarus nuo Gori. Prie kaimo yra apgriuvęs viduramžių bokštas.
Kvachvreli (ქვახვრელი) - kaimas Mtkvari upės dešiniajame krante, 550 m aukštyje, 12 km į rytus nuo Gori. 2374 gyventojai (2002). Pro kaimą eina Tbilisi-Poti geležinkelis, yra stotelė.
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo 975 metų. Kaimo rytuose yra ankstyvųjų viduramžių olų kompleksas.
Olos yra iškirstos smiltainio uolos masyve. Komleksą sudaro uoloje iškirsta 7,6 m aukščio cerkvė, koridoriai, taip pat varpinė, pastatyta ant įėjimo į olas. Už varpinės yra tamsus 19 m ilgio, 2 m pločio ir 2,5 m aukščio koridorius. Be jo, yra dar 2 mažesni koridoriai. Pagrindinis koridorius veda į Kviracchoveli cerkvę.
Priešais kaimą, kitoje Mtkvari pusėje yra garsusis Uplisciche miestas-tvirtovė. Plačiau Uplisciche.

Gori Gori Gori
Kvachvreli cerkvė oloje Megvrekisi bokštas Sveneti cerkvė
Author:Lasha_Gabelia Author:zviad_k Author:Lasha_Gabelia

Megvrekisi (მეღვრეკისი) - kaimas kairiajame Liachvi upės krante, 840 m aukštyje, 3 km nuo Pietų Osetijos, 30 km į šiaurę nuo Gori.
Kaime yra vėlyvųjų viduramžių Jono Krikštytojo cerkvė ir neaukštas, cilindro formos bokštas.
Picesi (ფიცესი) - kaimas šiauriniame Trialeti kalnagūbrio šlaite, Tedzami upės kairiojo intako aukštupyje, 1150 m aukštyje, 25 km į pietryčius nuo Gori. Pietiniame kaimo pakraštyje yra XII amžiaus Saorbisi Šv.Giorgi cerkvė.
Vienos navos (17x12,5 m) apgriuvusi cerkvė pastatyta 1152 metais iš kruopščiai aptašytų smiltainio blokų, ant jų išlikę nuostabūs raižiniai. Cerkvės viduje išlikusios XII amžiaus freskos. Virš durų cerkvės rytinėje sienoje yra užrašas su jos pastatymo data ir, kad ją pastatė eristavas Kacha.
Sveneti (სვენეთი) - kaimas prie Tortli (Medžuda intako) upės, 640 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Kutaisi, 7 km į šiaurės rytus nuo Gori.
Kaime yra trys nedidelės vėlyvųjų viduramžių Šv.Marijos cerkvės.
Šindisi (შინდისი) - kaimas dešiniajame Liachvi upės krante, beveik Gori lygumos viduryje, 760 m aukštyje, prie kelio Gori-Cchinvali, 19 km į šiaurę nuo Gori miesto centro. Kaimas nukentėjo 2008 metų karo metu.
Kaime yra 1751 metais pastatyta apgriuvusi Šv.Giorgi cerkvė, kaimo centre yra vėlyvųjų viduramžių tvirtovė. Plačiau Šindisi tvirtovė
Zemo Nikozi (ზემო ნიქოზი) - kaimas Gori lygumoje, 850 m aukštyje, prie kelio Gori-Cchinvali, 29 km į šiaurę nuo Gori miesto centro. Kaimas nukentėjo 2008 metų karo metu.
Šiauriniame kaimo pakraštyje, prie kapinių - pasienio blokpostas. Už posto - kelias į Pietų Osetiją, iki jos tik 0,4 km. Su savimi būtina turėti dokumentus, nes kaime jus gali sulaikyti patikrinimui policija, nors čia ji paslaugi ir adekvati.
Kaime yra V-VI amžiaus ir X amžiaus Archangelo cerkvės. Plačiau Nikozi cerkvės.

© 2016 J.D.Endriukaitis