Lagodechi saugomos teritorijos

SLagodechi draustinio žemėlapis

Lagodechi saugomas teritorijas sudaro valstybinis rezervatas (19 749 ha) ir draustinis (4,702 hа). Jos yra į šiaurę nuo Lagodechi miesto, Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio pietiniuose, miškinguose šlaituose, 590-3500 m virš jūros lygio, ribojasi su Rusijos Dagestano respublika ir Azerbaidžanu.. Saugomose teritorijose yra keliolika tarpeklių, didžiausios upės - Ninoschevi, Šromischevi, Lagodechisckali ir Matsimisckali, kalnagūbrio viršuje yra ledyniniai ežerai, didžiausias iš jų - Juodojo Skardžio ežeras, Gruzijos-Rusijos siena jį dalija per pusę. Čia yra ir sieros šaltinių.
Didesnė saugojamų teritorijų dalis - valstybinis rezervatas, lankymasis jame leidžiamas tik mokslo tikslais. Draustinyje galima vaikščioti 5 maršrutais. Pagal susitarimą tarp Gruzijos ir Azerbaidžano draustinio lankytojams galima kirsti sieną draustinio ribose.
Draustinis įdomus savo augmenija (apie 70% teritorijos apaugusi miškais), alpinėmis zonomis, ežerais, kriokliais ir nedidele apgriuvusia Mači tvirtove.
Draustinyje labai gražu, netgi netikėtai gražu, jo gamta labai skiriasi nuo likusios Lagodechi municipaliteto dalies, netgi nuo visos Rytų Kachetijos. Visas rajonas - karštos dulkėtos lygumos, o čia miško prietema, žaluma ir vėsa.

Draustinis įkurtas lenkų karininko ir gamtininko mėgėjo, čia tarnavusio Rusijos imperijos kariuomenėje, Liudviko Mlokošievičiaus pastangomis. Pradžioje jis įkūrė parką Lagodechi, 1861 metais buvo areštuotas ir išsiųstas namo į Lenkiją, bet 1867 metais grįžo su šeima ir čia, name miške, gyveno iki mirties. Jis užėmė Signaghi valsčiaus miškų inspektoriaus pareigas, tyrinėjo augmeniją ir gyvūniją, atrado 60 naujų augalų rūšių. Nuo 1899 metų Mlokošievičius rūpinosi, kad teritorija būtų saugoma, bet tai įvyko tik 1912 metais padedant Rusijos imperijos Geografinei draugijai ir Tartu universiteto profesoriui N.Kuznecovui. 1912 metais Tifliso gubernatorius išleido įsaką įkurti pirmą griežtai saugomos gamtos rezervatą, pirmąjį Kaukazo regione.

Lagodechi draustinio administracija Lagodechi draustinis Lagodechi draustinis
Lagodechi draustinio administracija Lagodechi draustinis Lagodechi draustinis
Author:Archil Kikvadze Author:Nodari-kakiashvili Author:Badri Khelashvili

"Maršrutkė iš Tbilisio į Lagodechi kainuoja 8 GEL, ir jeigu važiuojate su grupe, gali atvežti jus prie pat pagrindinių draustinio vartų (įėjimai į draustinį yra trys, pagrindinis Lagodechi miesto šiauriniame pakraštyje, kitas - Gurgeniani kaime, trečiasis - į šiaurę nuo Micimi kaimo). Iš miesto iki draustinio administracijos eina Vašlovani gatvė, už gražių medinių vartų kairėje infocentro namelis, tiesiai eina kelias, pradžioje asfaltuotas. Teritorija gražiai sutvarkyta, panaši į parką.
Norint lankytis draustinyje reikia užsiregistruoti draustinio administracijoje, čia galima gauti informaciją apie maršrutus ir išsinuomoti šiokį tokį inventorių. Kituose dviejuose įėjimuose į draustinį yra reindžerių postai ir neužsiregistravę į draustinį nepateksite.

Lagodechi draustinis Lagodechi draustinis Lagodechi draustinis
Lagodechi draustinis Lagodechi draustinis Lagodechi draustinis
Author:Badri Khelashvili Author:Henrik Drange Ruud Author:Ivane Goliadze

Pirmasis maršrutas - Lagodechi - iki Ročo krioklio (4,8 km), antrasis - Lagodechi - iki krioklio Ninoschevi (4,3 km), trečiasis - Micimi kaimas - Micimi tvirtovė (5,3 km), galima išsinuomoti arklius, ketvirtasis - trijų dienų maršrutas Lagodechi - Juodasis ežeras kalnagūbrio viršuje ir atgal, galima nakvynė turistų namelyje.(48 km). Dar egzistavo ilgas maršrutas iki 90 m aukščio krioklio ant Lagodechisckali upės, bet dabar juo vaikščioti nerekomenduoja.

Gruzija

Draustinyje visokie augalai ir gyvūnai. Augalai gana banalūs, kažkokios retos lianos, pionai etc. Čia nemažai rudųjų meškų, gyvena šernai, elniai, stirnos, lūšys ir vilkai. Bet jie nelabai stengiasi jums pasirodyti. Pati didžiausia parko vertybė - peizažai ir atmosfera.
Įėjimas į draustinį nemokamas. Palapinės vieta kainuoja 5 GEL/1 asmeniui, nakvynė turistų prieglaudoje - 15 GEL, galima išsinuomoti arklius - 50 GEL, palapinę - 10 GEL, miegmaišį ir kuprinę - po 5 GEL, kilimėlį - 2 GEL.
Parko teritorijoje draudžiama kurti laužus ir šiukšlinti.

Lagodechi draustinis Lagodechi draustinis Lagodechi draustinis
Lagodechi draustinis Lagodechi draustinis Lagodechi draustinis
Author:Irina Kalatozishvili-Zaalishvi Author:GeoLavro Author:Tomasz Maciecki
© 2015 J.D.Endriukaitis