Ateni Sioni

Didi Ateni (დიდი ატენი) - kaimas Tana upės kairiajame krante, 730 m aukštyje, 10 km į pietus nuo Gori.
Kaime yra Ateni Sioni vienuolynas, kuriame stovi VII-IX amžiaus Šv.Marijos cerkvė, virš kaimo stovi X-XI amžiaus pilis, už 1 km į pietus - VII amžiaus Ateni Sioni cerkvė, dar kiek už jos - V-VI amžiaus Šv.Nino vienuolynas.

Turint laiko, kaimą galima aplankyti pakeliui į Uplisciche. Nuo Gori miesto centro reikia važiuoti į pietus Gori-Kavtischevi-Mccheta keliu; už 3,5 km, prie Chidistavi kaimo, bus posūkis į kelią einantį Tana upės slėniu. Už 4 km prasideda Patara Ateni kaimas, dar už 2,5 km privažiuosime Didi Ateni kaimą. Iš Gori kaimą galima pasiekti "maršrutke".

Ateni Sioni vienuolynas Ateni Sioni vienuolynas Ateni Sioni vienuolynas
Ateni Sioni vienuolynas Ateni Sioni vienuolynas Ateni Sioni vienuolynas
Author:Tutankhamen Author:Tutankhamen Author:Tutankhamen

Kaime yra nemažas moterų vienuolynas, vienuolės noriai aprodo vienuolyną, jos augina bites, gamina vyną, parduoda rankdarbius.
Vienuolyne, apsupta kitų pastatų, stovi Šv.Marijos arba Orbeliani cerkvė. Pagal stilistinę analizę manoma, kad cerkvė pastatyta VII-IX amžiuje.
Cerkvė yra kryžiaus-kupolo tipo (7,2x7,9 m), pastatyta iš tašytų akmenų, vietomis panaudotas žalias tufas. Vietomis cerkvė išpuošta raižiniais. Virš vakarinių durų yra užrašas, kad cerkvę pastatė eristavas Rati I Bagvaši. Greičiausiai, kad eristavas X amžiuje atnaujino cerkvę ir pasiskelbė jos statytoju.
Vakarinį priestatą (5,7x3,9 m), pagal užrašą, 1870 metais pastatė popas David Davydov.

Ateni Sioni vienuolynas Ateni Sioni vienuolynas Ateni Sioni vienuolynas
Ateni tvirtovė Ateni tvirtovė Šv.Nino vienuolynas
Author:Nicola e Pina Author:Jean Bize Author:Jean Bize

Ateni tvirtovė (ატენის ციხე), Sacivi pilis, Orbeliani pilis yra ant aukštos uolos kaimo pietiniame pakraštyje. Sunkiai prieinama tvirtovė nėra didelė, pastatyta X-XI amžiuje, jos sienos buvo aukštos ir tvirtos. Tvirtovės apatinėje dalyje buvo didelis vandens rezervuaras, į kurį iš upelio šiaurės vakaruose vanduo atitekėdavo moliniais vamzdžiais.
Pilis pastatyta iš skaldytų akmenų, ji stipriai nukentėjo nuo 1920 metų žemės drebėjimo.
X amžiuje Ateni tvirtovė priklausė Kldekari eristavams, jie kovojo prieš karaliaus Bagrat III bandymus suvienyti Gruziją, bet vėliau buvo priversti perleisti Ateni tvirtovę karaliui. Nuo to laiko, atrodo, tvirtovė priklausė Gruzijos karaliams.
XI amžiuje karalius Bagrat IV dėl valdžios kovojo su Argveti eristavu Liparit, kuris kurį laiką kontroliavo visas rytines Gruzijos žemes. Liparitas norėjo su Bizantijos pagalba norėjo užimti Ateni tvirtovę, bet Bizantijos įkalbėti nepavyko ir tvirtovės jis neužėmė.

Gruzija

XVI amžiaus pradžioje Kartli užpuolė Kachetijos karalius Av-Giorgi, Kartli karalius Davidas X pasislėpė Ateni pilyje. Kachetijos karalius keletą kartų bandė užimti tvirtovę, bet nesėkmingai.
1566 metais Irano šachas Tamaz bandė užimti Ateni tvirtovę, kurioje tuo metu slėpėsi Kartli karaliaus Luarsab motina ir kiti kilmingi žmonės, bet net su patrakų ir griovimo mašinomis tvirtovės įveikti nesugebėjo. Tada šachas paėmė į nelaisvę vieno kunigaikščio motiną ir jis išdavė tvirtovės paslaptį. Persai užblokavo vandens tiekimą į tvirtovę ir ji pasidavė.
XVII amžiaus trisdešimtaisiais kunigaikščiai sukilo prieš Irano vasalą Kartli karalių Rostomą. Kunigaikštis Nodar Čcheidze nuo karaliaus kariuomenės pasislėpė Ateni tvirtovėje. Karalius Rostomas užėmė tvirtovę ir ją sugriovė. Nuo to laiko tvirtovė neturėjo žymesnio valdytojo. Nors Ateni ir minimi vėlesniuose amžiuose, bet tvirtovė neminima.

Ateni Sioni vienuolynas Ateni Sioni vienuolynas Ateni Sioni vienuolynas
Ateni Sioni Ateni Sioni Ateni Sioni
Author:levan japoshvili Author:Jean Bize Author:Nicola e Pina

Ateni Sioni (ატენის სიონი) - kryžiaus-kupolo tipo cerkvė stačios uolos pakraštyje virš Tana upės kairiojo kranto, ją juosia įtvirtinimų sienos likučiai.
Cerkvė pastatyta apie 630 metus, kiek vėliau kaip žymioji Džvari cerkvė, dar iki arabų įsiveržimo. Cerkvės viduje išliko Gruzijos aukso amžiaus laikotarpio freskos, nutapytos apie 1080 metus.
Ateni Sioni - vienas iš nedaugelio pastatų išlikusių iš čia buvusio nemažo Ateni miesto. Mieste buvo keletas pilių, keliolika vienuolynų.
Cerkvė (24x19 m; 22 m aukščio) pastatyta iš karto po garsiosios Džvari cerkvės, Ateni Sioni labai panaši jį ją. Ateni Sioni yra viena iš paskutinių Gruzijoje tetrakoncho tipo cerkvių, bet Džvari tipo cerkvių mada neužilgo baigėsi. Cerkvė pastatyta iš žalsvai pilko, skirtingų atspalvių smiltainio blokų.
1968-1975 metais speciali mokslo-restauracijos brigada suremontavo ir sutvirtino cerkvės sienas ir kupolo stogą. 1983 metais buvo nuvalytos ir konservuotos cerkvės freskos.
Ateni Sioni yra seniausi užrašai gruzinų chucuri ir mchedruli raidynais. Užrašų asomtavruli raidynu irgi yra, bet jie nėra tokie seni. Ant cerkvės sienų yra nemažai ir vėlesnių užrašų chucuri raidynu, cerkvė truputį pagadinta užrašais - apdailos plytos yra iš minkšto akmens. Ant cerkvės sienų išliko keliolika senovinių bareljefų.
Cerkvėje yra užrašas pasakojantis apie arabų, vadovaujamų Bugi, 853 metų antpuolį ir Tbilisio sudeginimą.
Viduje išliko nemažai XI amžiaus antrosios pusės freskų, gana stipriai nukentėjusių, kai šachas Abbas sudegino cerkvę. Juodumos ant sienų - to įvykio žymės.
Freskų siužetai daugumoje religinės tematikos, bet tarp jų yra ir karaliaus Bagrat IV portretas.

Ateni Sioni vienuolynas Ateni Sioni vienuolynas Ateni Sioni vienuolynas
Ateni Sioni Ateni Sioni Ateni Sioni
Author:Nicola e Pina Author:Nicola e Pina Author:PlamenB

Ateni Sioni apylinkės yra vaizdingos, neapgyvendintos. Netoli Ateni Sioni, priešingame, dešiniajame Tana upės krante, ant miškingo kalno šlaito yra vėlyvųjų viduramžių Didi Ateni Krikštytojo cerkvė (დიდი ატენის ნათლისმცემლის ეკლესია). Jos vidoje išliko freskos.
Netoli Ateni Sioni yra V-VI amžiaus, labai nedidelis Šv.Nino vienuolynas.
Nuo Ateni Sioni galima kilti aukštyn Tana upės tarpekliu. Kelias eina iki Levitana kaimelio, nuo jo pėsčiomis, per perėją, galima pasiekti Abuchalo vienuolyną Dzami tarpeklyje. Tana upės aukštupyje yra viduramžių cerkvių griuvėsiai: Kviracchoveli ir Dievo Motinos cerkvių Zemo Bošuri kaime, Dievo Motinos ir Šv.Giorgi cerkvių Kvelaantubani kaime, Šv.Giorgi cerkvės Levitana kaime.

© 2016 J.D.Endriukaitis