Oni miestas. Rača

Oni žemėlapis

Oni (ონი) - miestas, municipaliteto administracinis centras. Oni yra kairiajame Rioni upės krante, tarp jos intakų Garuli ir Džerdžora, 830 m aukštyje, 210 km nuo Tbilisio. 3300 gyventojų. Klimatas miestelyje vidutiniškai drėgnas su vidutiniškai šaltomis žiemomis ir ilgomis šiltomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra 10° C, vidutinė sausio mėnesio temperatūra -1° C, liepos - 20,4° C, absoliutus minimumas -27° C, absoliutus maksimumas 38° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis - 1000-1100 mm.

Per Oni ėjo svarbus prekybinis kelias per Mamisoni perėją į Šiaurės Kaukazą. Pagal legendas miestą II amžiuje įkūrė karalius Farnadžom. Rašytiniuse šaltiniuose pirmą kartą Oni minimas XV-XVI amžiuose. Ilgą laiką Oni buvo vienintelis ir svarbiausias Rača miestas. 1846 metais tapo Rača administraciniu centru. 1880 metais Salonikų žydai čia pastatė sinagogą, stovinčią ir dabar.
1991 metų balandžio 29 d. miestelis labai nukentėjo nuo stipraus žemės drebėjimo.
Yra teorija, kad miestą pavadino, žydų miesto Oni Egipte, kur stovėjo Jeruzalės šventyklos kopija ir kuris buvo sugriautas Pirmojo Judėjos karo metu, vardu. Gali būti, kad Oni įkūrė žydai ir pavadino legendinės Onijos žemės ir jos įkūrėjo Onias'o garbei.

Oni sinagoga Oni sinagoga Oni sinagoga
Oni sinagoga Oni sinagoga Oni sinagoga

Oni ištįsęs žemoje, gana siauroje juostoje tarp Rioni upės ir kalnų šlaitų iš pietvakarių į šiaurės rytus. Miestelio pietvakarinėje dalyje yra kelio tiltas per Rioni. Vienoje tilto pusėje yra mineralinio vandens šaltinis, kitoje - nedidelė aikštė, prie jos parduotuvė.
Į pietus nuo tilto ir aikštės nieko įdomaus nėra. Į šiaurę nuo tilto eina Agmašenebli gatvė (lygiagrečiai jai eina dar dvi gatvės), už 600 m atsiremianti į pagrindinę miestelio aikštę. Netoli jos susikaupusios parduotuvės, kavinė, policija, kepykla.
Prie pagrindinės miesto aikštės yra administracijos pastatas, naujas viešbutis, internetas nedideliame name ir valdančios partijos būstinė.
Nuo aikštės į šiaurę miestas susiaurėja iki dviejų gatvių, miestelio gale jos susijungia į kelią vedantį į Ucera ir Šovi. Šioje miesto dalyje yra sinagoga.

Gruzija

Labai sena Oni žydų bendruomenė kažkada buvo trečia pagal dydį Gruzijoje, po Tbilisio ir Kutaisio. Joje buvo apie 3100 žmonių - apie trečdalis Oni gyventojų. XX amžiaus pabaigoje dauguma žydų emigravo ir dabar liko tik apie 25 žmonės. Išliko ryškus jų gyvenimo čia prisiminimas - sinagoga, efektingai atrodanti kalnų fone. 2014 metais ji remontuojama ir į jos vidų patekti negalima.
Į pietus nuo pagrindinės aikštės, nedidelėje Rustaveli gatvelėje yra Oni muziejus oficialiai dirbantis kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00. Bilieto kaina - 1 GEL. Rekomenduoju pasisamdyti (nebrangu) gidą kuris labai nuoširdžiai ir įdomiai supažindins su muziejaus eksponatais ir Oni istorija. 2 aukštų muziejus nedidelis, bet labai įdomus.
Muziejuje yra labai įdomi, gana gausi, senovinių Račos buities daiktų ekspozicija, taip pat galima pamatyti archeologinius radinius (nuo Akmens amžiaus iki vėlyvųjų viduramžių, dauguma eksponatų yra Bronzos amžiaus) - bronzinės skulptūrėlės, ginklų ir šarvų fragmentai. Taip pat eksponuojamos architektūrinės detalės ir bareljefai iš sugriuvusių X-XI amžių Šv.Giorgi ir Šv.Trejybės cerkvių, X-XIV amžių monetos ir k.t.

Oni miestas Oni muziejuje Oni muziejuje
Oni miestas Oni muziejuje Oni muziejuje

Miestelio pietiniame pakraštyje, prie Džerdžoros upės, prie sugriautos pirties, yra labai skanaus (man vieno skaniausių) mineralinio vandens šaltinis (gręžinys). Iš gana aukštai esančio čiaupo bėga stipri vandens srovė, malonu čia išsimaudyti.
Netoli muziejaus yra nedidelė kavinukė, iškabų nėra, geriau pasiklausti. Kita kavinė "Fialka" yra Agmašenebli gatvėje, apie 100 m į vakarus nuo pagrindinės aikštės. Jose rasite beveik visus standartinius gruzinų patiekalus, kainos normalios.
Oni yra apie 3 viešbučius. Vienas, prie pagrindinės aikštės neveikiantis, dar vienas - kiek piečiau - jo reklamėlėmis apkabinėtas beveik visas Oni, ir dar vienas, be gyvybės ženklų - Agmašenebli gatvėje.
Miestelyje yra keletas svečių namų. Labai neblogi yra Stalino 8, prie kalno šlaito, netoli miestelio centro.
Į Oni važiuoja "maršrutkės" iš Kutaisio, bet ne iš pagrindinės autobusų stoties, bet iš Čomi autobusų stoties, kuri yra miesto centre, Ukmerioni kalvos papėdėje.

© 2014 J.D.Endriukaitis