Zarzma vienuolynas. Adigeni municipalitetas. Samcche-Džavacheti

Zarzma vienuolynas (ზარზმის მონასტერი) yra Zarzma kaime, prie Kvabliani upės, 4 km į vakarus nuo Adigeni. Tai vienas seniausių ir orginaliausių Gruzijos vienuolynų. Jo ypatingai ieškoti nereikia - vienuolynas gerai matosi iš visų apylinkių ir nuo kelio Achalciche-Batumi.
Dabar vienuolyno kompleksą sudaro keletas pastatų: kupolo tipo cerkvė, varpinė, ir keletas ūkinių pastatų. Kiti pastatai - vienuolių celės, valgykla neišliko.

Vienuolynas įkurtas Tao-Klardžeti karalystės laikotarpiu, VIII arba XI amžiuje (tiksliai nežinoma). Vienuolyną įkūrė Serapion Zarzma. Kunigaikštis Georgij Čorčaneli padovanojo vienuolynui žemių. Serapiono senoji cerkvė, pastatyta architekto Gorbneli, atrodo buvusi paprastos konstrukcijos, neišliko. Seniausia vienuolyno dalis - varpinės arka, ant kurios išliko X amžiaus užrašas. Dabartinė cerkvė ir varpinė pastatyta XIV amžiuje, valdant Samcche princui Beka Ušer. Varpinė dabar laikoma viena iš didžiausių ir orginaliausių Gruzijoje, varžosi su Gudarechi vienuolyno varpine.

Zarzma vienuolynas Zarzma vienuolynas Zarzma vienuolynas
Zarzma vienuolynas Zarzma vienuolynas Zarzma vienuolynas
Author:nikusha Author:nikusha Author:nikusha

1577 metais, naujieji savininkai, kunigaikščiai Churcidze, pakeitė dalį sieninės tapybos, varpinę truputį perstatė, ją padarė cerkve. Po kelerių metų atėjo turkai, vienuolynas buvo apleistas apie 300 metų. XIX amžiuje cerkvę ir varpinę suremontavo. Restauruodami sienų tapybą dalinai sugadino spalvas, stilistiką.

Gruzija

Cerkvės sienos ištapytos tradiciniais religiniais siužetais, pavaizduoti Samche valdovai: Sargis, Beka Ušer, Sargis II taip pat ir kiti istoriniai personažai (Imeretijos karalius Bagrat III, Serapion ir kiti).

Zarzma vienuolynas Zarzma vienuolynas Zarzma vienuolynas
Zarzma vienuolynas Zarzma vienuolynas Zarzma vienuolynas
Author:datomamukashvili Author:G.N. Author:Ivane Goliadze
© 2014 J.D.Endriukaitis