Petre tvirtovė. Samcche-Džavacheti

Petre tvirtovė (პეტრეს ციხე) dar vadinta Kverbila tvirtove arba kunigaikščių Avaliani pilimi - apgriuvusi viduramžių tvirtovė ant aukšto kalno Boržomi tarpeklyje, kitoje Mtkvari upės pusėje, priešais carų Romanovų rūmus Likani. Ji matoma nuo kelio važiuojant Boržomi tarpekliu, nors iš toli neatrodo labai išraiškingai. Kažkada tai buvo gana didelė tvirtovė, o valdant turkams čia buvo jų kariuomenės vadavietė.

XVI amžiuje tvirtovę užėmė turkai, iki tol ji priklausė kunigaikščiams Avalašvili ir kontroliavo judėjimą Boržomi tarpekliu. Kada ir kas ją pastatė nėra tiksliai nustatyta. Tvirtovėje randami XI-XII amžiais statyti sluoksniai. Tvirtovė gerai matoma iš Romanovų rūmų Likani. Rūmus supa parkas, prie parko anksčiau buvo tiltas per Mtkvari upę.

Petre tvirtovė Petre tvirtovė Petre tvirtovė
Petre tvirtovė Petre tvirtovė Petre tvirtovė
Author:Irakli Maisuradze Author:Giga gedianidze Author:irakli

Tvirtovę sudaro aiškiai matoma viršutinė citadelė ir keletas įtvirtinimų žemiau, jie dabar tankiai apaugę krūmais ir matomi blogai. Viskas pastatyta iš akmenų ir apgriuvę. Aukštutinėje tvirtovės dalyje išliko vandens surinkimo įrenginys, į ją galima pakilti serpantinais vingiuojančiu taku, patekti nesunku.
Kaip patekti. Tai įdomus pasivaikščiojimas po kalnus, reikalaujantis šiek tiek fizinių pastangų. Arčiausia iki tvirtovės nuo Romanovų rūmų, bet į jų teritoriją ne visada galima patekti. Yra ilgesnis kelias: praeiti per Likani kaimą iki tilto per Mtkvari, pereinate tiltu į dešinį krantą, einate per nedidelę gyvenvietę tvirtovės kryptimi, toliau kelio dalį iki nedidelio tunelio tvirtovės papėdėje įveikiate geležinkelio bėgiais. Į dešinę nuo tunelio yra takas, kuriuo, per mišką, galima užlipti iki pat tvirtovės. Kelias nesunkus, nuo tilto apie 2 km.

Gruzija

Į tvirtovę galima patekti ir iš Boržomi. Nuo Boržomi geležinkelio bėgiais (dešiniuoju Mtkvari upės krantu) eiti tvirtovės kryptimi, nors nuo bėgių jos nesimato. Nuo geležinkelio bėgių į kairę yra takas kylantis į viršų. Jeigu nepraleisite šio tako, tai juo tvirtovę pasieksite sąlyginai greitai ir lengvai. Atrodo, kad takas "oficialus" kelias į pilį, ir senovėje žmonės kaip tik juo ir naudojosi.

© 2014 J.D.Endriukaitis