Šuachevi municipalitetas

Šuachevi municipalitetas

Šuachevi municipalitetas (შუახევის მუნიციპალიტეტი) - municipalitetas kalnuotoje Adžarijos dalyje, šiaurėje ribojasi su Ozurgeti ir Čochatauri, rytuose su Chula, pietuose su Keda ir vakaruose su Kobuleti municipalitetais. Municipaliteto pietuose eina 46 km ilgio Gruzijos-Turkijos siena.
Municipaliteto plotas 588 km², didelė jo dalis apaugusi miškais, aukščiau jų - alpinės pievos. Kalnų šlaituose auga bukai, kaštonai, skroblai, klevai, ąžuolai, uosiai, liepos, guobos, pušys, eglės, azalijos, lauravyšnės ir rododendrai, taip pat laukinės obelys, kriaušės, slyvos ir vyšnios. Gausu vaistinių augalų. Miškuose gyvena šernai, vilkai, kiškiai, lapės, Kaukazo meškos, barsukai, šakalai, kiaunės, driežai ir gyvatės, geniai, pienlingės, gegutės, kukučiai, kurapkos, tetervinai ir slankos. Upėse veisiasi upėtakiai, grundalai.

Beveik municipaliteto viduriu, 350-500 m aukštyje teka Ačarisckali upė, į šiaurę nuo jos - Mescheti kalnagūbris ir jo atšakos (aukščiausia viršūnė - Taginauri (2668 m)), į pietus - Šavšeti kalnagūbris ir jo atšakos (aukščiausia viršūnė - Kheva (2812 m )).
Didžiausios municipaliteto upės: Ačarisckali ir jos intakai Čiruchisckali ir Čvanistsakli. Rajone yra nemažai mineralinio vandens šaltinių: prie Šuachevi, Šambaleti, Lamazmare, Batalvaki, Gudni, Bogili, Tkemalta, Uchamba. Prie Tomašeti kaimo yra šilto (apie 30° C) sulfatinio vandens šaltiniai.

Ačarisckali upė Ačarisckali ir Čvanistsakli santaka Čiruchisckali ir Tbeti santaka
Ačarisckali upė Ačarisckali ir Čvanistsakli santaka Čiruchisckali ir Tbeti santaka
Author:zviad_k Author:Lasha Abuseridze Author:Lasha Abuseridze

Prie Ačarisckali upės klimatas Viduržemio jūros tipo subtropinis su karštomis ir sausomis vasaromis ir santykinai šiltomis žiemomis. Vidutinė metinė temperatūra 11,4° C, sausio 1,3° C, rugpjūčio 19,9 ° C; absoliuti maksimali temperatūra 42,3° C; absoliuti minimali -12° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 1200-1500 mm, daugiausiai kritulių iškrenta rudenį, mažiausiai - pavasarį. Žiemą sniego dangos storis siekia 2-3 m.
Dideliuose aukščiuose klimatas drėgnas, žiemos šaltos, vasaros trumpos ir vėsios.
Municipaliteto administracinis centras - Šuachevi miestelis, jame yra 68 kaimai. 2010 metais municipalitete gyveno 22 600 žmonių. Atrodo, municipaliteto gyventojų dauguma yra musulmonai, čia yra nemažai mečečių; cerkvių yra tik keletas.
Municipalitetą kerta asfaltuotas Transadžarijos kelias Batumi-Achalciche. Kiti svarbūs keliai: žvyrkeliai Šuachevi-Šubani ir Chinčauri-Naghvarevi.

Gruzija

Kaip ir visur Adžarijoje, į visas įdomybes yra rodyklės su atstumais iki jų, prie įdomybių yra stendai su aprašymais.
Municipalitete yra apie penkios apgriuvusios tvirtovės ar jų griuvėsiai: Okropilauri, Takidzeebi, Darčizeebi, Nigazeuli ir Čchančchalo.
Dauguma tvirtovių, išskyrus Okropilauri tvirtovę, yra atokiai nuo Transadžarijos kelio, vargiai ar verta dėl jų trenktis blogais keliais.
Rajone yra keletas viduramžiais pastatytų tiltų: Furtio, Čvana ir Chabelašvili tiltai. Nesunkiai pasiekiamas, netoli Transadžarijos kelio, yra Furtio tiltas.

Cinareti Cinareti tvirtovės liekanos Cinareti tvirtovės liekanos
Cinareti Cinareti tvirtovės liekanos Cinareti tvirtovės liekanos
Author:zurababo Author:zurababo Author:john diasamidze

Šuachevi (შუახევი) - miestelis dešiniajame Ačarisckali upės krante, municipaliteto administracinis centras. Plačiau Šuachevi miestas.
Cinareti (ცინარეთი) - kaimas atokiai nuo pagrindinių kelių, 13 km į pietvakarius nuo Šuachevi, 1130 m aukštyje. 280 gyventojų. Prie kelio į kaimą, ant aukštos uolos, yra viduramžių tvirtovės griuvėsiai.
Chabelašvili (ხაბელაშვილებიი) - kaimas Naghvarebisckali upės dešiniajame krante, 760 m aukštyje, prie kelio Chinčauri-Naghvarevi, 17 km į šiaurę nuo Šuachevi, 11 km nuo Transadžarijos kelio.
Kaime yra unikalus ir autentiškas, 25 m ilgio, medinis tiltas per Naghvarebisckali upę. Pagal žmonių pasakojimus, tiltą iš ąžuolo ir kukmedžio prieš 300 metų pastatė vietinis meistras Beridze. Tilto atramos pastatytos iš akmenų sutvirtintų kalkių skiediniu.
Chičauri (ხიჭაური) - kaimas Ačarisckali upės dešiniajame krante, prie jos santakos su Čvanisckali upe, 400 m aukštyje, 6 km į vakarus nuo Šuachevi.
Prie kaimo, ant Kaviani kalvos, 550 m aukštyje, yra Kaviani tvirtovės griuvėsiai. Tvirtovė pastatyta XII-XIII amžiuje.

Chabelašvili tiltas Chabelašvili tiltas Čvana tiltas
Chabelašvili tiltas Chabelašvili tiltas Čvana tiltas
Author:Gela Chikvaidze Author:jemali12 Author:jemali12

Čančchalo (ჩანჩხალო) - kaimas 7 km į rytus-šiaurės rytus nuo Šuachevi, 3 km į šiaurę nuo Transadžarijos kelio, 900 m aukštyje.
Prie kaimo, ant kalno, yra XII-XIII amžiaus Čančchalo tvirtovės liekanos, žmonių vadinamos Tamaros pilimi. Vietiniai tvirtovę vadina Namalevi (vieta pasislėpti).
Čvana (ჭვანა) - kaimas Čvanisckali upės dešiniajame krante, 530 m aukštyje, prie kelio Chinčauri-Naghvarevi, 11 km į šiaurės vakarus nuo Šuachevi, 5 km nuo Transadžarijos kelio. Prie kaimo yra viduramžiais pastatytas akmeninis arkinis tiltas.
Darčidzeebi (დარჩიძეები) - kaimas Schalta kalnagūbrio pietvakariniuose šlaituose, 1580 m aukštyje, netoli kelio Šuachevi-Šubani, 27 km į pietryčius nuo Šuachevi. 449 gyventojai (2002).
Prie kaimo, ant aukštos uolos virš Maretisckali upės stovi Darčidzeebi tvirtovės griuvėsiai, išliko tik apgriuvusios vakarinė ir šiaurinė jos sienos. Tvirtovė pastatyta XII-XIII amžiuje, vėlyvaisiais viduramžiais perstatyta.
Gomarduli (გომარდული) - kaimas Ačarisckali ir Vanisckali upių takoskyros šiauriniame šlaite, 1120 m aukštyje, 23 km (keliu) į šiaurę nuo Šuachevi. 506 gyventojai (2002).
Kaime yra slidinėjimo centras: 250 m ilgio keltuvas, nedidelis viešbutis ir keletas kotedžų.

Chičauri Kaviani tvirtovė Furtio tiltas
Chičauri Kaviani tvirtovė Furtio tiltas
Author:edo turmanidze Author:Ethem Pehlivan Author:wal+

Nigazeuli (ნიგაზეული) - kaimas Mescheti kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, 800 m aukštyje 12 km į rytus-šiaurės rytus nuo Šuachevi, 4 km į šiaurę nuo Transadžarijos kelio. 970 gyventojų (2002). Kaime yra 4 svečių namai. Prie kaimo yra viduramžių pilies griuvėsiai. Kaime yra XX amžiaus pradžios mečetė ir XIX amžiaus Selim Chimšiašvili pilyje yra muziejus dirbantis kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-20:00. Įėjimas nemokamas. Muziejuje yra 175 eksponatai: daiktai priklausę Chimšiašvili šeimai (sidabriniai, variniai, porcelianiniai, moliniai indai, ginklai, paveikslai, dokumentai ir fotografijos).
Okropilauri tvirtovė (ოქროპილაურის ციხეი) yra ant kalvos prie Tbeti ir Čiruchisckali upių santakos, 2 km į pietus nuo Šuachevi. Plačiau Okropilauri tvirtovė.
Takidzeebi ((ტაკიძეები) - kaimas Čvanisckali upės dešiniajame krante, 600 m aukštyje, 9 km į šiaurės vakarus nuo Šuachevi, 2 km nuo Transadžarijos kelio. 301 gyventojas (2002). Prie kaimo yra XI-XIII amžiaus stipriai apgriuvusi Otolta tvirtovė. Plačiau Otolta tvirtovė.
Zamleti (ზამლეთი) - kaimas Ačarisckali upės dešiniajame krante, 800 m aukštyje, 8 km į rytus nuo Šuacheni. 217 gyventojų (2002).
Į pietus nuo kaimo, šalia naujo kelio Zamleti-Chichadziri kelio tilto, yra XI-XII amžiaus akmeninis arkinis Furtio titas per Adžarisckali upę. Senovėje tiltas jungė kelią einantį Schalta upės slėniu su pagrindiniu keliu einančiu Ačarisckali upės tarpekliu, trumpiausiu karavanų keliu tarp Ardagano ir Juodosios jūros pakrantės. Tilto ilgis 135 m, plotis 2,35 m.

© 2014-16 J.D.Endriukaitis