Alvani

Alvani lyguma yra Alazani upės slėnyje į rytus nuo Achmeta, istoriniuose šaltiniuose vadinama Aloni. XVI amžiuje lyguma buvo tušetų žieminės ganyklos, vėliau, Kachetijos karaliai Teimuraz II ir Erekle I lygumą leido naudoti tik gyvulių ganymui. Nuo XIX amžiaus žiemą lygumoje gyvendavo tušetai.

Kvemo Alvani Alvani Jono Krikštytojo cerkvė Alvani Jono Krikštytojo cerkvė
Kvemo Alvani Alvani Jono Krikštytojo cerkvė Alvani Jono Krikštytojo cerkvė
Author:Stettiner Author:Ivane Goliadze Author:Archil Kikvadze

Kvemo Alvani (ალვანი) - kaimas Alazani upės kairiajame krante, Alvani lygumos šiauriniame pakraštyje, 460 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Napareuli-Kvareli, 14 km į rytus nuo Achmeta. 3407 gyventojai (2002).
Kvemo Alvani kaimas yra stačiakampio išplanavimo, gyventojų dauguma - tušetai. Kaimo centre yra sankryža, nuo jos 3 km iki Alaverdi vienuolyno. Prie sankryžos yra Turizmo informacijos centras, jame yra neblogų nemokamų žemėlapių. Priešais informacijos centrą - parduotuvė ir nedidelė kavinė.

Kaime yra Achmeta regiono muziejus veikiantis kasdien, išskyrus šeštadienius ir sekmadienius, 10:00-17:00. Įėjimas nemokamas.
Muziejuje yra 17 596 eksponatų; archeologų radinių (nuo Bronzos amžiaus iki viduramžių), kasdieninio gyvenimo daiktai, etnografinė kolekcija, XIX amžiaus pabaigos - XX amžiaus pradžios dirbiniai iš Tušetijos: kilimai, veltiniai, drabužiai, papuošalai ir kt.
Apie 4 km į šiaurės rytus nuo kaimo, prie Babanauri kaimo yra Babanauri gamtos rezervatas.
Tarp Kvemo Alvani ir Zemo Alvani, ant kalno, kiek į šiaurę nuo kelio jungiančio kaimus yra Jono Krikštytojo cerkvė. Nuo cerkvės gerai matosi abu Alvani kaimai ir Alaverdi vienuolynas.

Zemo Alvani kaimas Zemo Alvani Sameba cerkvė Zemo Alvani Šv.Giorgi cerkvė
Zemo Alvani kaimas Zemo Alvani Sameba cerkvė Zemo Alvani Šv.Giorgi cerkvė
Author:Murtaz Lukhumaidze Author:tsovata Author:tsovata

Zemo Alvani (ზემო ალვანი) - kaimas Alazani upės kairiajame krante, Alvani lygumos šiauriniame pakraštyje, 420 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Napareuli-Kvareli, 9 km į rytus nuo Achmeta. 4986 gyventojai (2002).
Kaime ar jo apylinkėse yra Bziani, Eprosi, Iachsari, Kviratcchoveli, Sameba, Gvaebi, Dievo Motinos, Šv.Giorgi, Šv.Mariami cerkvės ar jų griuvėsiai, Ccrakara rūmų griuvėsiai, į rytus nuo kaimo - Bachtrioni tvirtovės liekanos.
Zemo Alvani Jono Krikštytojo cerkvė (ზემო ალვანის იოანე ნათლისმცემლის ეკლესია) yra bazilikos tipo, pastatyta VIII-IX amžiuje iš nedidelių akmenų ir akmens gabalų, jos vidus ištapytas 1529-31 metais, joje yra pažeisti Kachetijos karaliaus Levano ir jo žmonos Tinos atvaizdai. XVII amžiuje prie bazilikos iš plytų pristatyta dviejų aukštų varpinė.

Gruzija

Cchrakara rūmai (ცხრაკარას სასახლი) yra netoli Jono Krikštytojo cerkvės, apie 3 km nuo kaimo centro. Rūmus pastatė Kachetijos karalius Levan (1520-1574). Rūmai labai apgriuvę, nėra stogo ir viršutinių sienų dalių. Rūmai (24x9 m) pastatyti iš plytų, jų sienos 1,5 m storio, langai arkos formos, jų aukštis 3 m, plotis 2,5 m.
Zemo Alvani Sameba cerkvė (ზემო ალვანის სამების ეკლესია) yra pietiniame kaimo pakraštyje, prie kapinių. Cerkvė pastatyta 1840-1845 metais buvusios senos cerkvės vietoje.
Zemo Alvani Kviracchoveli cerkvė (ზემო ალვანის კვირაცხოვლის ეკლესია) yra miške, 2,5 km į šiaurės vakarus nuo kaimo. Originali cerkvė buvo bazilika pastatyta VIII-IX amžiuje, vėliau cerkvė perstatyta. Cerkvė stipriai apgriuvusi, išliko šiaurinis skliautas, vakarinė ir šiaurinė siena ir dalis pietinės sienos.

Cchrakara rūmų griuvėsiai Cchrakara rūmų griuvėsiai Bachtrioni tvirtovės griuvėsiai
Cchrakara rūmų griuvėsiai Cchrakara rūmų griuvėsiai Bachtrioni tvirtovės griuvėsiai

Bachtrioni tvirtovė (ბახტრიონის ციხე) - Gruzijos istorijos kultinė vieta yra prie Ilto ir Alazani upių santakos, 3,3 km į vakarus nuo Zemo Alvani kaimo vakarinio pakraščio, ir 4,3 km nuo Achmeta centro. Važiuojant iš Achmeta į Zemo Alvani, pervažiavus tiltą per Alazani upę, iš karto už jo, kairėje yra Bachtrioni aukštuma. Jau nuo tilto matosi nepabaigtas statyti betoninis monumentas.
Pačios tvirtovės jau nebėra, bet pati vieta išlikusi ir gruzinų dažnai lankoma. Tvirtovė pastatyta Irano šacho Abass įsakymu XVII amžiaus viduryje.
1648 metais persų armija nugalėjo karaliaus Teimuraz II armiją, ir okupavo Kachetiją. Persai Kachetijoje apgyvendino klajoklius-tiurkus, jų apsaugai ir buvo pastatyta ši tvirtovė. Tai supykdė Kacheti gyventojus ir jie sukilo. Sukilimą palaikė ir kalniečiai: chevsurai, mtijulai ir pšavai. 1659 metais, sukilimo metu, gruzinai Bachtrioni tvirtovę užėmė ir sugriovė.
Bachtrioni mūšis tapo vienu iš 5-6 garsių XVII amžiaus mūšių. Apie jį kūrė legendas ir dainas. 1892 Važa Pšavela parašė poemą "Bachrtioni".
Dabar ant aukštos kalvos, ant kurios stovėjo tvirtovė, išliko tik tvirtovės bokštų griuvėsiai, kitų pastatų ir sienų pamatų likučiai, dalinai po žemės sluoksniu. Sovietiniais laikais, mūšio 300 metų sukakties proga, buvo pastatytas keistokas betoninis monumentas, dabar apleistas. Ant kalvos dabar stovi trys, atrodo XIX amžiuje pastatytos, cerkvės.

© 2016 J.D.Endriukaitis