Tbilisis, Senamiestis

Tbilisio sienamiesčio žemėlapis

Senamiestis - tai Tbilisio dalis kuri buvo aptverta miesto siena. Sienos fragmentus galima pamatyti Baratašvili prospekte ir Puškino gatvėje. Tai ta miesto dalis, kurią 1795 metais sudegino persai ir 1801 metais buvo likę tik keletas gatvių. Tbilisyje pastatai ilgai neišstovi - nestabilus gruntas ir žemės drebėjimai.
Be nuostabios atmosferos senamiestyje, čia rasite Narikala tvirtovę, Sioni soborą, Ančichsati cerkvę ir armėnų cerkves - Surb Gevork, Surb Gevork Mugni, Norašen ir dar keletą. Dar yra sieros pirtys ir mečetė.

Gruzija
Pagrindinės įžymybės

Narikala (ნარიყალა) - tvirtovė aukštai ant uolos, nuo apačios į ją kyla vingiuotas kelias. Pirmosios tvirtovės pastatymo data tiksliai nežinoma - IV-VII amžius. Išsilaikiusi tvirtovė irgi nepergeriausiai - ją apgriovė karai ir žemės drebėjimai. Plačiau Narikala
Narikala, gali būti, pirmoji vieta kurią verta aplankyti Tbilisyje, vien dėl to, kad nuo jos atsiveria gražiausios Tbilisio panoramos. Iš čia matosi ir Senamiestis, ir Sololaki, ir Avlabari, kalnai aplink. Į tvirtovę galima patekti per vartus ir apžiūrėti jos viršutinę dalį, bet galima pasukti į dešinę, eiti Solololaki kalnagūbriu ant kurio stovi apgriuvę tvirtovės bokštai ir sienos.
Į tvirtovę galima pakilti keltuvu nuo Rike parko prie Mtkvari upės (388 m). Keltuvas iki tvirtovės (492 m) važiuoja 5 m/s greičiu tik keletą minučių - gal ir per greit. Iš jo matosi Senamiesčio stogai, nors fotografuoti sunkoka - kabinos langai patamsinti. Keltuvas dirba 11:00-23:00, kainuoja 1 larį. Apmokamas ta pačia metro-autobusų kortele.
Nusileidus nuo tvirtovės keliu žemyn pateksite į aikštę anksčiau vadintą Totorių Maidanu. Aikštė ankstesniais laikais buvo prekyvietės vieta. Dabar aikštės pietinėje pusėje labai neblogas didelis "Mačachela" restoranas, prie jo vyno kompanijos "Šato-Muchrani" firminė parduotuvė, už jos "ispanų" baras su nežmoniškomis kainomis. Rytinėje aikštės pusėje, pusrūsyje, "Mirzani" restoranas, jame charčo lėkštė kainuoja 3,5 GEL, o taurė Saperavi vyno - 2 GEL. Aikštėje prasideda ir į vakarus nueina Abchazi gatvė, visų vadinama Leselidze gatve. Dešinėje gatvės pusėje - nebloga vyno parduotuvė, priešais ją - 2 viešbučiai.
Aikštėje būriuojasi taksistai, čia galima išsinuomoti džipą su vairuotoju tolimesnėms kelionėms po Gruziją. Iš Maidano aikštės Leselidze ar Šardeni gatve galima nueiti iki Sioni soboro.

Žano Šardeno (ჟან შარდენის) gatvė yra tarp Leselidze gatvės ir Mtkvari upės, kvartale, kuriame senovėje buvo įvairiausios dirbtuvės. Čia yra ir Medvilnės gatvė. Anksčiau gatvė vadinosi Tamsiąja, ja pervadino prancūzų keliautojo Žano de Šardeno (1643-1713) garbei. Dabar gatvė pavirto elitine-paradine. Ši siaura kaip plyšys gatvė prasideda Maidano aikštėje, baigiasi prie parkelio Leselidze gatvėje. Parkelyje stovi archeologinio radinio, žmogaus su ragu, kopija.
Abiejose gatvės pusėse barai ir restoranai, gatvė pilnai apstatyta staliukais. Kainos - kai kur nėra labai didesnės kaip kituose Tbilisio baruose (alaus bokalas 2-3 GEL), kai kur sąlyginai (Tbilisiui) labai brangu. Gatvėje tvyro salsvas kaljanų kvapas, kai kuriuose baruose už juos lupa 20-30 GEL, bet galima rasti ir už penkis. Šardeni - vieta kur galima gražiai išleisti pinigus.

Tbilisio senamiestis. Šardeni gatvė Surb Gevork Ekegesti cerkvė Tbilisio senamiestis. Norašeni cerkvė
Tbilisio senamiestis. Šardeni gatvė Surb Gevork Ekegesti cerkvė Tbilisio senamiestis. Norašeni cerkvė
Author:ROSTAMDALILA Author:manegivi Author:òyó

Surb Gevork Ekegesti (Սուրբ Գեւորգ Եկեղեցի) - Šv.Jurgio (Gevork) armėnų cerkvė pastatyta 1251 metais, bet yra nuomonių, kad ji pastatyta 631 metais. Anksčiau ji vadinosi Didžioji Tvirtovės cerkvė, buvo Achpati vyskupijos centru. Dabar tai pagrindinė Tbilisio armėnų cerkvė. Kai 1957 metais nugriovė Vanki soborą, jį ją perkėlė žymių armėnų generolų palaikus. Dešinėje nuo įėjimo į cerkvę - poeto Sajat-Nova kapas, kuris 1795 metais šioje vietoje ir žuvo per persų įsiveržimą.
Jeigu iš Maidano aikštės eiti į vakarus, už kokių 50 m bus nedidelis skveras su suoliukais ir nedidele kavine prie jo. Netoliese, už kampo, armėnų Norašeni cerkvė, netoliese Sioni soboras.
Sioni soboras - dar nesenai buvo pagrindinė Tbilisio cerkvė. Pirmoji cerkvė šioje vietoje pastatyta V ar VI amžiuje. Vėliau ją sugriovė arabai. Kada Davidas Statytojas atkariavo Tbilisį, jis pastatė naują cerkvę (1112 metais). Soboras stipriai nukentėjo 1236 metais nuo chorezmiečių, o 1795 metais, persų įsiveržimo metu, beveik visas išdegė. Plačiau Sioni soboras

Gruzija

Nuo Sioni soboro galima nueiti iki neseniai pastatyto įspūdingo stiklinio Taikos tilto ir iki Ančischati cerkvės.
Sioni soboras yra Sioni gatvėje, kuri prasideda prie parkelio Leselidze gatvėje, joje ir pasibaigia. Joje yra kilimų parduotuvė, ir ant kampo prie soboro - Tbilisio istorijos muziejus.
Norašeni cerkvė (Նորաշեն եկեղեցի) - armėnų cerkvė, kurios rytų fasadas Leselidze gatvėje, jos tamsiai rudas kūgio formos kupolas gerai matomas virš senamiesčio namų. Cerkvė pastatyta 1467 ar 1507 metais, dažnai perstatinėta - 1795, 1808 ir 1875 metais. Išorė išlikusi iš XVIII amžiaus. Sovietiniais laikais joje buvo knygų saugykla, platinant Leselidze gatvę, norėta ją nugriauti. Postsovietiniu laikotarpių užvirė karšti ginčai dėl jos priklausomybės. 1995 metais ji buvo atšventinta kaip gruzinų, bet dar po mėnesio buvo nuspręsta palikti ją kaip niekeno.
Ančischati - pirmoji cerkvė Tbilisyje ir seniausias miesto pastatas. Pastatyta VI amžiuje valdant karaliui Arčilui (Dači). XVII amžiuje kunigaikštis Amilachvari padovanojo senovinę ikoną iš Anči miesto, todėl dabar cerkvė vadinama "ančis-chati" (Anči ikona). Cerkvė veikianti. XIX amžiuje, panaikinus gruzinų cerkvės autokefaliją, cerkvė buvo rusifikuota - pristatytas rusiškas stogelis, vėliau nugriautas. Dabar iš pirminės VI amžiaus cerkvės liko tik sienos, vidaus kolonos ir skliautai įrengti vėliau.
Surb Nšan - armėnų cerkvė. Pavadinimas verčiamas kaip "Šventojo apsireiškimo". Cerkvė pasislėpusi Vercchli gatvėje. Cerkvė pradėta statyti 1703 metais, 1720 metais pastatyta iki kupolo ir tik 1770 metais buvo pastatytas mėlynos spalvos kupolas. Sovietiniais laikais cerkvėje buvo knygų saugykla, o 2010 metais cerkvė užsidegė. Dabar cerkvė avarinio stovio, apgriuvusi.

Tbilisio senamiestis. Taikos tiltas Tbilisio senamiestis. Ančischati cerkvė Tbilisio senamiestis. Surb Nšan cerkvė
Tbilisio senamiestis. Taikos tiltas Tbilisio senamiestis. Ančischati cerkvė Tbilisio senamiestis. Surb Nšan cerkvė
Author:tofil44 Author:dimitry Author:Ivane Goliadze
Senamiesčio gatvės

Baratašvili prospektas skiria Senamiestį ir Mtacminda rajoną, anksčiau vadinosi Muchrani gatve. Jame galima pamatyti miesto sienos liekanas ir Menų Muziejų. Plačiau Baratašvili prospektas
Konstantino Leselidze gatvė anksčiau vadinosi Armėnų Bazar, vėliau pavadinta generolo Leselidze garbei, postsovietiniais laikais pervadinta generolo Kote Abchazi garbei, bet pavadinimas neprigijo, mieste jos taip niekas nevadina. Kartais net taksistai nežino tokios gatvės.
Tai pagrindinė Senamiesčio gatvė, prasidedanti prie Laisvės aikštės, turistai dažniausiai į Senamiestį patenka būtent ja. Gatvėje daug kavinukių, restoranų ir kavinių, bet nėra chinkalinių ar chačiapurinių. Paėjėje gatve apie 100 m pamatysime sankryžą su A. Diuma (kairėje) ir Abesadze (dešinėje) gatve, joje - katalikų bažnyčia pastatyta 1808 metais.
Ant Leselidze ir Abesadze gatvių kampo anksčiau stovėjo armėnų Džigrašen cerkvė. 1937 metais, rekonstruojant miestą, nugriauta.
Toliau Leselidze gatvėje paminklas generolui Leselidze (1903-1944), gatvė suka į dešinę, ją kerta Katolikoso Antonijaus gatvė, kairėje ant gatvės kampo įsikūręs labai neblogas nedidelis stiklinis persų restoranas, didelė jo dalis - verandoje lauke. toliau į ją iš dešinės atsiremia Chodašeni gatvė. Ant kampo yra Mineralogijos muziejus ir hostelis "Old Town Hostel" Chodašeni gatvėje. Beveik prieš Chodašeni gatvę, nedideliame kieme, jauki kavinė Moulin Electrique.
Dar toliau, dešinėje pusėje - vinoteka. Kainos joje vidutinės, bet asortimentas labai platus ir viena nemokama degustacija. Be šios, Leselidze gatvėje, dar keletas vyno parduotuvių su degustacija. Vinotekoje rasite beveik visas geriausias gruziniško vyno rūšis. Ant degustavimo stalo vynai visada skirtingi, galima atrasti kokį neįprastą vyną. Vinoteka dirba nuo 10:00 iki vėlyvaus meto.
Už vinotekos gatvė eina pro Norašen cerkve (kairėje matosi Sioni soboro kupolai) ir pro Šardeni skverą. Dešinėje Leselidze gatvės pusėje matosi Tbilisio sinagoga, kiek kairiau - kilimų parduotuvė.
Už kavinukės gatvė leidžiasi į Maidano aikštę, gatvės pabaigoje "Mačachela" restoranas, priešais jį - striptizo baras. Lezelidze gatvės ilgis 750 m, ji jauki, bet namai joje nėra seni, sovietiniais laikais siaurą gatvę išplatino dvigubai.

Tbilisio senamiestis. Katalikų bažnyčia Tbilisio senamiestis. Sinagoga Tbilisio senamiestis. Erkele II gatvė
Tbilisio senamiestis. Katalikų bažnyčia Tbilisio senamiestis. Sinagoga Tbilisio senamiestis. Erkele II gatvė
Author:Ivane Goliadze Author:Al-Xander Author:Арт Арутюнов

Katalikoso Antonijaus gatvė neilga, apie 200 m. Gatvė jungia Abesadze ir Erekle II gatves, kerta Leselidze gatvę. Name Nr.3 kažkada buvo sinagoga. Pastatas apleistas, bet po kupolu dar matosi šešiakampės žvaigždės.
Vercchli gatvės ilgis 300 m, verčiasi - Sidabrinė. Prasideda nuo Leselidze gatvės, dešinėje matosi Surb Nšan cerkvė. Toliau Verchli kerta Avlevi gatvę, po to atsiremia į aikštę prie Baratašvili prospekto.
Aleksandro Diuma gatvės ilgis 270 m, prasideda nuo Leselidze gatvės, eina beveik lygiagrečiai Vercchli gatvei, baigiasi Duonos aikštėje. Namas Nr.15 labai simpatiškas. Gatvėje nieko ypatingo nėra, išskyrus pigų viešbutį "Dzveli Ubani" kuriame galima apsistoti už 15 USD.
Beglaro Achospireli gatvės ilgis 150 m, ji prasideda prie Lado Gudiašvili skvero, kirtus Asatiani gatvę, palaipsniui virsta į laiptus vedančius į Viršutinį Betliejų (Betlemi).
Gatvėje - armėnų cerkvė Surb Gevork Mugni. Mugni - kaimas prie Jerevano kuriame saugota Šv.Jurgio kaukuolė. Dalį relikvijos pervežė į šią cerkvę. Cerkvė pastatyta 1356 metais, perstatyta 1756 metais, 1852-1893 metais dalinai restauruota. Cerkvė pastatyta iš plytų, vidus išbalintas kalkėmis. Sovietiniais laikais cerkvėje buvo etnografijos muziejus, kurį iškėlė 1900 metais. Pastato būklė buvo avarinė, juo niekas nepasirūpino ir 2009 metais cerkvė sugriuvo.
Nuo Maidano aikštės iki Abanotubani eina dvi gatvės - krantinė ir dar viena gatvė be pavadinimo aukščiau. Jeigu eiti nuo Metechi tilto ir Maidano tilto, jos pradžioje - restoranas, kiek toliau didelė vyno kompanijos "Chareba" parduotuvė, už jos osetinų restoranas "Alanija", jame nebrangus alus, galima užsukti po sieros pirčių.
Už restorano, jau prie pirčių kvartalo - neseniai atstatytas Keturiasdešimties Sebasti Kankinių vienuolynas.

Tbilisio senamiestis. Lėlių teatras Tbilisio senamiestis. Surb Gevork Mugni Tbilisio senamiestis. Saiatnova gatvė
Tbilisio senamiestis. Lėlių teatras Tbilisio senamiestis. Surb Gevork Mugni Tbilisio senamiestis. Saiatnova gatvė
Author:ROSTAMDALILA Author: Author:Ivane Goliadze
Kldisubani

Kldisubani (კლდისუბნი) - ypatingas Senamiesčio rajonas, jo pavadinimas kilęs nuo žodžio "klde" - uola. Rajonas - Sololaki kalnagūbrio šlaite, beveik po Narikala tvirtove. Jame ypatinga kreivų vingiuotų ir laiptų atmosfera. Kldisubani prasideda į pietus nuo Asatiani ir Tumaniani gatvių. Betlemi gatvė - vienintelė didesnė šio rajono gatvė, kitos - laiptai.
Į rajoną geriausiai eiti iš Duonos aikštės pusės, kilti aukštyn Betlemi gatve, praeiti viešbutį "ZP". Už 50 m nuo jo - Atešga.
Pavadinimas kilęs iš persiško žodžio "ateš-kiade" reiškiančio "ugnies šventykla". Manoma, kad zoroastristų šventykla Tbilisyje buvo pastatyta apie VI amžių, persų valdymo metu. XVIII amžiaus pradžioje, Tbilisį užėmus turkams, šioje vietoje jie pastatė mečetę. 1735 metais, kada Nadir-Šachas išstūmė turkus, mečetė sugriauta. Griuvėsiai išliko ir vadinami Atešga.
Kldistubani yra dar trys cerkvės ir varpinė. Įžymiausia - Aukštutinio Betliejaus cerkvė. Pirmoji cerkvė šioje vietoje pastatyta vos ne karaliaus Gorgasali laikais, vėliau daug kartų perstatyta. Dabartinę cerkvę 1740 metais pastatė kunigaikštis Givi Amilachvari.
Kiek žemiau - Žemutinis Betliejus, Moterų Šv.Stefano vienuolynas. Čia irgi anksčiau kažkas stovėjo, dabartinė cerkvė pastatyta 1868 metais. Dėl abiejų cerkvių priklausomybės vyksta ginčai tarp gruzinų ir armėnų bažnyčių.
Trečioji cerkvė - Kldistubani Šv.Giorgi (კლდისუბნის წმ. გიორგის) cerkvė. 1600 metais čia buvo pastatytas soboras. 1753 metais cerkvė atstatyta už Tbilisio armėnų pinigus, vėliau daug kartų perstatyta ir remontuota. Sovietiniais laikais joje buvo dirbtuvės, 1991 metais atšventinta ir suremontuota. Įėjimas į cerkvę iš Gomi gatvės.

Tbilisis. Kldisubani. Atešga Kldisubani. Betlemi cerkvė Kldisubani. Betlemi cerkvė
Tbilisis. Kldisubani. Atešga Kldisubani. Betlemi cerkvė Kldisubani. Betlemi cerkvė
Author:Archil Kikvadze Author:Irina Kalatozishvili-Zaalish Author:dimitry
Abanotubani

Abanotubani - siauras tarpeklis tarp Narikala tvirtovės kalno ir Tabori kalno (ant jo stovi Tabori vienuolynas).
Pagal padavimą, čia prie sieros šaltinių karalius Vachtangas Gorgasali pamatė kaip šaltiniuose išgijo fazanas (ar elnias) ir liepė čia pastatyti miestą. Dabar tai švarus turistinis rajonas žymus sieros pirtimis. Per jį teka upelis, jį įteka sieros šaltiniai. Upeliu galima pakilti iki gražaus kriokliuko. Nuo Grišašvili gatvės iki Mtkvari upės upelis teka vamzdžiu po žeme, bet kažkada čia buvo gilus kanjonas, gamtinė miesto siena. Pirmieji Tbilisio namai buvo pastatyti ant šio kanjono kranto, ten kur dabar stovi Keturiasdešimt Kankinių cerkvė.
Sieros pirtys yra žemiau žemės paviršiaus, jų akmeniniais stogais galima vaikščioti, uostant sieros kvapus. Tarp pirčių į rytus, Ortačala rajoną, nueina Grišašvili gatvė. Pirtys viena iš įdomesnių Tbilisio atrakcijų. Plačiau Sieros pirtys
Aukščiau, kalno šlaite, stovi iš plytų pastatyta Tbilisio sunitų mečetė Džuma-Mečet. dabar tai vienintelė mečetė mieste. Pirmąją mečetę tarp 1723 ir 1735 metų čia pastatė užėmę Tbilisį sunitai turkai, 1745 metais šiitai persai ją sugriovė. XIX amžiuje mečetė pagal Skudieri projektą atstatyta, bet ir su ja kažkas atsitiko, ir ją atstatė dar kartą.

Abanotubani. Sieros pirtys Abanotubani. Tbilisio mečetė Tbilisis. Namai ant Mtkvari kranto
Abanotubani. Sieros pirtys Abanotubani. Tbilisio mečetė Tbilisis. Namai ant Mtkvari kranto
Author:Sabit Tagiyev Author:hergezgin HasanErdem Author:xevsurigio
Viešbučiai ir hosteliai

Senamiestyje yra du hosteliai: "Star Hostel" Vercchli gatvėje ir "Old Town Hostel" Chodešeni gatvėje. Didesni viešbučiai: "Ambasadori" prie Ančischati cerkvės, "Hotel Sity" Abesadze gatvėje ir "ZP" Betlemi gatvėje.

© 2015 J.D.Endriukaitis