^

Gruzija

Chertvisi

Gruzija

10 dienų kelionė po Gruziją

Gruzijos regionai: Imereti, Šida-Kartli, Samche-Džavacheti, Mccheta-Tianeti, Kvemo-Kartli, Kachetija, Rača, Lečchumi ir Samegrelo. Žymiausi Gruzijos istorijos, architektūros ir gamtos paminklai.

Kelionės privalumai. Nedidelė mobili grupė (5-7 žmonės). Aplankome didesnę Gruzijos dalį. Mikroautobusas visą kelionės laiką. Aplankomų objektų ir Gruzijos regionų įvairovė. Įtraukti nestandartiniai turistiniai objektai ir retai turistų lankomos vietos. Įvairių Gruzijos regionų autentiškas maistas ir vynas. Nuoširdus ir neformalus bendravimas su vietiniais gyventojais.

Siūloma kelionės programa:

1 diena. Skrydis Vilnius - Kutaisi. (06:05-10:35). Aerouoste mus pasitinka mikroautobuso vairuotojas, kuris vežios mus iki kelionės pabaigos. Įsikuriame Gelati kaimo sodyboje (8 km nuo Kutaisio centro, 31 km nuo aerouosto).
Po vėlyvų pusryčių (pakeliui užsukame į XI amžiaus nedidelį, bet labai jaukų Mocameta vienuolyną) pro Kutaisį važiuojame į Sataplia draustinį. Draustinyje išliko unikalios suakmenėjusios dinozaurų pėdos, reliktiniai Kolchidos buksmedžio miškai, yra įspūdinga apžvalgos aikštelė, nuo kurios, sakoma, kartais matosi net Juodoji jūra.
Iš Sataplia grįžtame į Kutaisį, užvažiuojame ant kalno pažiūrėti X amžiaus pabaigoje pastatytos Bagrati katedros. Katedra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Nuo kalno atsiveria puiki viso Kutaisio ir apylinkių panorama.
Vėliau pasivaikštome po Kutaisį. Jaukus ir sutvarkytas miesto centras, Imeretijos karalių rūmų likučiai, keliolika jaukių kavinių, vaizdinga Rioni upės pakrantė, turgus. Vakare grįžtame į Gelati.
Prieš vakarienę einame pažiūrėti prie pat esančio, į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukto, XII amžiaus Gelati vienuolyno, senovėje vieno iš svarbiausių Gruzijos kultūrinių ir religinių centrų.

Mocameta vienuolynas Sataplia Bagrati katedra Gelati vienuolynas
Mocameta vienuolynas Sataplia. Apžvalgos aikštelė Bagrati katedra Gelati vienuolynas

2 diena. Po pusryčių išvažiuojame į Pietų Gruzijos regioną Samcche-Džavacheti. Pravažiuojame Zestafoni miestą, už jo užvažiuojame į nedidelį Ubisi vienuolyną (IX amžiaus cerkvė, XII amžiaus bokštas) garsų unikaliomis XIV amžiaus freskomis.
Važiuodami toliau, tuneliu kertame Lichi kalnagūbrį ir patenkame į Šida Kartli (Centrinę Gruziją). Pakeliui į Chašuri užlipame į XI-XIII amžiuose pastatytą, didelę ir įspūdingą Surami tvirtovę.
Chašuri mieste pasukame į Boržomi tarpeklį, užvažiuojame į Boržomi miestą. Apsilankome miesto parke įkurtame XIX amžiuje, atsigeriame garsiojo mineralinio vandens.
Pakeliui Achalciche miestą užsukame į nuostabų, pasislėpusį miške, IX amžiuje pastatytą Mcvane (Žaliąjį) vienuolyną.
Achalciche mieste aplankome neseniai restauruotą, labai didelę Rabati tvirtovę. Tvirtovės teritorijoje yra muziejus, XVIII amžiaus Achmedije mečetė, citadelė, keletas viešbučių, suvenyrų parduotuvių ir kavinių. Tvirtovėje kartais vyksta koncertai.
Iš Achalciche važiuojame į Adigeni miestelį, kuriame nakvojame privačiame name.

Freska Ubisi vienuolyne Surami tvirtovė Bordžomi Achalciche.Rabati tvirtovė
Freska Ubisi vienuolyne Surami tvirtovė Boržomi parke Achalciche.Rabati tvirtovė

3 diena. Po pusryčių važiuojame į netoliese esantį Zarzma vienuolyną - vieną iš seniausių ir originaliausių Gruzijos vienuolynų. Vienuolynas įkurtas VIII arba XI amžiuje. Seniausia išlikusi vienuolyno dalis - varpinės arka, ant kurios išliko X amžiaus užrašas. Dabartinė cerkvė ir varpinė pastatyta XIV amžiuje.
Apžiūrėję vienuolyną, pro Achalciche miestą, važiuojame į Vardziją, senovinį (įkurtą XII amžiuje) miestą olose iškirstose smiltainio masyve - vieną iš didžiausių Gruzijos įžymybių.
Gerą valandą palandžioję po Vardzijos olų labirintus, pasukame atgal. Pakeliui užkopiame į gerai išlikusią. pastatytą ne vėliau kaip XII amžiuje, senovinių prekybos kelių sankryžoje stovinčią Chertvisi tvirtovę.
Pakeliui į Achalciche dar užsukame nedidelės Aspindza pilies apžiūrai.
Achalcichėje pasukame į kalnuose pasislėpusį, apsuptą nuostabios gamtos, labai įdomų Saparo vienuolyną. Pirmoji cerkvė čia pastatyta ne vėliau kaip X amžiuje. Paprastos architektūros, akmens plokštėmis dengtu dvišlaičiu stogu, cerkvė išliko iki dabar. Iš vienuolyno atsiveria puikus vaizdas į apačioje tekančios Kuros tarpeklį ir Mažąjį Kaukazą tolumoje. Virš vienuolyno stovi nedidelė pilis. Pasigėrėję vienuolynu grįžtame į Adigeni. Nakvynė Adigeni.

Zarzma vienuolynas Miestas olose Vardzia Chertvisi tvirtovė Saparo vienuolynas
Zarzma vienuolynas Miestas olose Vardzia Chertvisi tvirtovė Saparo vienuolynas

4 diena. Po pusryčių išvažiuojame į Tbilisį. Boržomio tarpeklio pradžioje užlipame į XIV-XVIII amžiuose pastatytą, didelę Ackuri tvirtovę. Nuo tvirtovės atsiveria nuostabūs Mtkvari (Kuros) upės slėnio vaizdai.
Vėl pravažiavę Chašuri, trumpam sustojame apie 500-uosius metus pastatytos Urbnisi cerkvės apžiūrai.
Kiek vėliau pravažiuojame Gori miestą, kuriame yra viena iš didesnių išlikusių Gruzijoje Gorisciche tvirtovė ir Stalino muziejus (jei kam įdomu, galima aplankyti).
Vėliau užsukame į gražiai sutvarkytą Mccheta - senąją Gruzijos-Iberijos sostinę. Didžiausia miesto įžymybė - 1010 metais pastatyta, dabar pagrindinė Gruzijos Sveticchoveli katedra. Be jos mieste galima aplankyti XI amžiuje pastatytą Samtavro vienuolyną; vieną seniausių Mccheta cerkvių, nedidelę, graikiško stiliaus Antiokia cerkvę; pamatyti senovinius miesto vartus.
Nuo Mccheta netoli ir Tbilisis, kur apsistojame nedideliame viešbutyje miesto centre. Vakare pasivaikštome po Tbilisio senamiestį.

Ackuri tvirtovė Urbnisi vienuolynas Uplisciche Mccheta
Ackuri tvirtovė Urbnisi vienuolynas Uplisciche Mccheta

5 diena. Po pusryčių važiuojame garsiojo David Garedža vienuolynų komplekso pusdykumėje apžiūrai. Pakeliui pravažiuojame industrinį, stalininės architektūros Rustavi miestą.
David Garedža žymiausias vienuolynas Davit Lavra pasiekiamas per pusdykumę gruntiniu keliu (apie 25 km). Vienuolynas įkurtas VI amžiuje smiltainio masyve iškirstose olose, jo apžiūra užima keletą valandų.
Apžiūrėję vienuolyną, keliu einančiu per pusdykumę, pro Udabno pasiekiame Sagaredžo, jame pasukame į Sighnaghi.
Pakeliui užsukame pažiūrėti Ninocminda vienuolyno. Vienuolyne yra XVI amžiaus varpinė, vyskupo rūmai ir kiti pastatai apjuosti aukšta gynybine siena su bokštais. Vertingiausias vienuolyno pastatas - vienos pirmųjų Gruzijoje, VI amžiuje pastatytos, XIX amžiaus viduryje sugriuvusios, cerkvės rytinė dalis.
Važiuodami toliau užsukame netoli kelio stovinčią vėlyvaisiais viduramžiais pastatytą Čailauri tvirtovę. Tvirtovė atstatyta XX amžiaus 80-aisiais metais.
Vėliau serpantinais kylame į neaukštą perėją, nuo kurios serpantinais nusileidžiame į Sighnaghi miestelį. Vakare vaikštome po Sighnaghi - nesenai beveik pilnai restauruotą, sutvarkytą, labai jaukų viduramžių miestelį. Didžiausia miestelio vertybė - peizažai, nuostabios Alazani slėnio panoramos. Nakvojame svečių namuose.
Likus laiko, ir pageidaujant, galima aplankyti netoli Sighnaghi esantį Bodbe vienuolyną. Didžiausia vienuolyno vertybė - Šv.Nino kapas (nors dabar mokslininkai tuo abejoja).

David Garedža vienuolynas Ninocminda cerkvė Čailauri tvirtovė Sighnaghi miestelis
David Garedža vienuolynas Ninocminda cerkvė Čailauri tvirtovė Sighnaghi miestelis

6 diena. Po pusryčių serpantinais leidžiamės į Alazani slėnį, užvažiuojame į unikalios architektūros Kvelacminda cerkvę, VIII-IX amžiaus Gruzijos architektūros paminklą.
Vėliau pravažiuojame Gurdžaani ir Kvareli miestus, užvažiuojame į aukštai ant kalno stovintį, labai jaukų, VIII amžiaus Nekresi vienuolyną, nuo kurio atsiveria puikūs Alazani slėnio vaizdai.
Pasigėrėję vienuolynu važiuojame į Gremi, kuriame sustojame įspūdingos XVI amžiaus pilies ir cerkvės (viduje yra XVI amžiaus freskos), taip pat atkasto ir dalinai atstatyto senovinio miesto apžiūrai. 2012 metais atstatyta rytietiško stiliaus pirtis, kiti pastatai. Yra muziejus, nedidelis parkas su fontanu ir nedidelė cerkvė.
Neužilgo pasiekiame Telavi, Kachetijos sostinę. Pasivaikštome po sutvarkytą ir jaukų miestą, kuriame galima pamatyti 800 metų senumo plataną ir Kachetijos karalių tvirtovę, buvusią Kachetijos karalių rezidenciją. Tvirtovėje yra muziejus ir meno galerija.
Apžiūrėję Telavi išvažiuojame į Tbilisį. Kelias eina per neaukštą Gombori perėją, nusileidę nuo jos, važiuojame vaizdingu Iori upės tarpekliu, užsukame į V amžiuje pastatytą, didingą, aukštai virš kelio stovinčią Udžarma tvirtovę.
Pasigėrėję Iori tarpeklio vaizdais nuo jos, tęsiame kelionę į Tbilisį, jame įsikuriame nedideliame viešbutyje miesto centre. Vakare - laisvalaikis miesto senamiestyje.

Kvelacminda Nekresi vienuolynas Gremi tvirtovė Telavi tvirtovėje
Kvelacminda Nekresi vienuolynas Gremi tvirtovė Telavi tvirtovėje

7 diena. Diena skirta Tbilisio apžiūrai. Mieste daugybė įžymybių, visas sunku ir išvardinti: sutvarkytas senamiestis su daugeliu senovinių pastatų, cerkvių, jaukių kavinių; Sioni soboras; Narikala tvirtovė, didžiausia Gruzijoje Sameba katedra, Metechi uola, Avlabari rajonas ir dar labai daug kitų įdomių vietų. Vakare galima išsimaudyti garsiosiose Tbilisio sieros pirtyse.

Tbilisio senamiestis Tbilisio senamiestis Tbilisio centras Tbilisio sieros pirtys
Tbilisio senamiestis Tbilisio senamiestis Tbilisio centras Tbilisio sieros pirtys

8 diena. Po pusryčių vėl grįžtame į Vakarų Gruziją, į Rača kalnų regioną. Pakeliui užsukame į netoli Tbilisio, aukštai virš kalno virš Mccheta miesto ir Aragvi ir Kuros santakos stovinčią Džvari cerkvę, vieną iš pirmųjų cerkvių pastatytų Gruzijoje. Pasigėrėję nuostabiais vaizdais tęsiame kelionę į Vakarų Gruziją, vėl tuneliu kertame Lichi kalnagūbrį, pravažiuojame Zestafoni, už jo sukame į Račą. Neužilgo pravažiuojame jaukų Tkibuli miestelį, stačiu serpantinu pakylame į perėją nuo kurios atsiveria įspūdingi kalnų vaizdai. Kiek pavažiavę galime išsimaudyti nuostabaus grožio Šaori kalnų ežere.
Dar kiek pavažiavus - į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta, XI amžiaus pradžioje pastatyta Nikorocminda katedra, garsi savo įspūdingomis XVI amžiaus, neblogai išsiliaikusiomis, freskomis ir unikalia architektūra.
Apsilankę katedroje, keletą kilometrų važiuojame gruntiniu keliu prie didžiulės karstinės Sakinule olos. Iki olos apie 1 km pėsčiomis, jos lankymas priklauso nuo oro sąlygų.
Apžiūrėję olą grįžtame į pagrindinį kelią, kuriuo serpantinais nusileidžiame į Rioni upės slėnį, Ambrolauri miestą. Įsikuriame labai svetingų šeimininkų name.

Šaori ežeras Nikorcminda soboro freskos Sakinule karstinė ola Ambrolauri. Paminklas Chvančkara vynui
Šaori ežeras Nikorcminda soboro freskos Sakinule karstinė ola Ambrolauri. Paminklas Chvančkara

9 diena. Po pusryčių važiuojame į Cageri miestą, esantį kitame Gruzijos kalnų regione - Lečchumi. Pakeliui pravažiuojame įspūdingus Rioni ir Ladžnauri upių kanjonus, serpantinais kylame į Orbeli perėją, užlipame į šalia kelio stūksančius Orbeli pilies griuvėsius. Nuo perėjos atsiveria nuostabūs vaizdai į Cchenisckali upės slėnį, matosi įėjimą į tarpeklį, vedantį į Žemutinę Svanetiją, saugoję svanų gynybiniai bokštai (Muri pilis). Nuo perėjos nusileidžiame į Cchenisckali upės slėnį, į Cageri.
Iš Cageri važiuojame žiūrėti ilgiausios (bendras olos tunelių ilgis - apie 22 km) Gruzijoje Prometėjo (Kumistavi) olos, Imeretijos gamtos paminklo. Oloje didelė drėgmė, joje teka keletas požeminių upių, yra požeminių ežerėlių su unikalia fauna. Salėse - įspūdingi stalaktitai ir stalagmitai, jos įspūdingai apšviestos, tyliai groja gerai parinkta muzika. Oloje gyvena keleto rūšių šikšnosparniai. Juos galima pamatyti ekskursijos metu, nors šikšnosparniai stengiasi laikytis aukščiau, toliau nuo žmonių. Maršruto ilgis oloje - 1,5 km.
Aplankę Prometėjo olą, pravažiuojame Ckaltubo kurortą, kadaise vieną žymiausių Sovietų Sąjungos kurortų. Mieste yra keliolika įdomios stalininės architektūros sanatorijų ir kitų statinių, gražus, nors kiek apleistas parkas. Ckaltubo ilsėjosi žymūs žmonės: Egipto prezidentas Gamal Abdel Nasser (1968), Stalinas - (1931 ir 1951). Jam specialiai pastatė maudymosi kambarį Nr.6, vadinamą "Stalino kambariu", didžiausią ir komfortiškiausią.
Vėliau pro Kutaisį važiuojame į Gelati, kur ir nakvojame kaimo sodyboje.

Ladžnauri kanjonas Nuo Orbeli perėjos Prometėjo oloje Prometėjo oloje
Ladžnauri kanjonas Nuo Orbeli perėjos Prometėjo oloje Prometėjo oloje

10 diena. Po pusryčių važiuojame į Megreliją. Užsukame į nuostabų ir jaukų VII-X amžiaus Čkondidi vienuolyną Martvili mieste. Kadaise čia buvo Čkondidi pagonybės religinis centras. Ant kalvos augo didžiulis ąžuolas (Čkoni). Jis buvo laikomas derlingumo, vaisingumo ir giminės stiprybės globėju, jį garbino vietiniai gyventojai, žyniai jam netgi aukodavo vaikus. Ąžuolo vietoje VII amžiuje pastatyta Šv.Andriaus cerkvė.
Aplankę vienuolyną važiuojame pažiūrėti netoliese esančio dar vieno labai vaizdingo Abaša upės Gačedili kanjono.
Apžiūrėję (gal ir išsimaudę) kanjoną važiuojame pažiūrėti vieno seniausių Kolchidos istorinių paminklų - miesto-tvirtovės Nokalakevi (Archaeopolis). Miestas-tvirtovė pastatytas III-VII amžiuje, Kolchidą valdant Bizantijos imperijai, gali būti buvo ir Kolchidos sostine. Taip pat verta apžiūrėti nedidelį, bet labai įdomų, istorinio komplekso muziejų.
Apžiūrėję tvirtovę, pro Senaki miestą važiuojame (nuo kelio matosi nuo IV amžiaus ant kalno stovinti Šchepi tvirtovė) pažiūrėti vieno seniausių (XIII-XIV amžiaus) Megrelijoje Chobi (Nodžichevi) vienuolyno. Ant vienuolyno cerkvės sienos yra išlikusios XIII amžiaus freskos. Šalia vienuolyno yra XVII amžiaus kunigaikščių Dadiani rūmų griuvėsiai, kuriuos ruošiamasi restauruoti.
Iš Chobi pro Kutaisį (galima aplankyti turgų, nusipirkti suvenyrų, prieskonių etc.) važiuojame į Gelati. Nakvynė Gelati, iškilminga vakarienė.

Martvili vienuolynas Gačedili kanjonas Nokalakevi tvirtovė Chobi vienuolynas
Martvili vienuolynas Gačedili kanjonas Nokalakevi tvirtovė Chobi vienuolynas

11 diena. Po ankstyvų pusryčių važiuojame į aerouostą (apie 31 km). Skrydis Kutaisi-Vilnius (11:10-13:55).

2017/09/24-2017/10/04 490 EUR (Liko 1 vieta)

Į kelionės kainą įskaičiuota: visi vietiniai pervažiavimai; visos kelionės grafike paminėtos nakvynės; maitinimas kelionės metu (pusryčiai ir vakarienės, išskyrus tris vakarienes ir dvejus pusryčius Tbilisyje).

Į kelionės kainą neįskaičiuota: tarptautiniai skrydžiai: Vilnius-Kutaisis, Kutaisis-Vilnius ; papildomi skrydžio asmeninio bagažo mokesčiai; sveikatos draudimas; suvenyrai; alkoholiniai gėrimai; arbatpinigiai, ekskursijų į mokamus objektus mokesčiai.

Dėl kelionės kreiptis: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. arba tel. +370 679 10399