^

Gruzija

Ambrolauri

Gruzija

Ambrolauri municipalitetas. Rača

Ambrolauri municipaliteto žemėlapis

Ambrolauri municipalitetas (ამბროლაური). Municipaliteto plotas - 1142 km², iš jų žemės ūkio naudmenos - 240 km². Municipaliteto šiaurėje Lečchumi kalnagūbris skiria jį nuo Žemutinės Svanetijos, šiaurės rytuose Sakao ir pietryčiuose Chichata kalnagūbriai skiria nuo Oni municipaliteto, pietuose Rača kalnagūbris skiria nuo Sačchere, Čiatura, Tkibuli ir Ckaltubo municipalitetų, vakaruose ribojasi su Lečchumi municipalitetu. Per municipalitetą teka Rioni upė ir jos intakai: Krichula, Znakura, Šareula, Luchunisckali, Riceula ir Askisckali.
Municipalitete yra 70 gyvenviečių: 1 miestas ir 69 kaimai. Administracinis centras - Ambrolauri miestas. Gyventojų skaičius - 12 519, gruzinai - 99.5%.
Municipalitetas garsus savo vynais, ypač "Chvančkara".
Municipaliteto pietuose yra gražus dirbtinis Šaori ežeras, labai įdomus Rača kalnagūbris besitęsiantis municipaliteto pietine riba apie 50 km. Tai negyvenamas kalnagūbris susiformavęs iš kalkamenio su daugybe karstinių urvų. Jame yra takai, planuojama čia įkurti Nacionalinį parką.
Municipalitete yra garsi Nikorcminda cerkvė, mažiau garsi Barakoni cerkvė ir keletas dar mažiau garsių senovinių cerkvių. Tvirtovės - nedidelė Chotevi tvirtovė, Kvari tvirtovė, ir efektingoje vietoje stovinti Mindaciche.
Kelių municipalitete nėra daug. Kelias Ambrolauri-Tkibuli - geros kokybės, lygus asfaltas, panašios kokybės kelias į Oni. Kelias į Cageri vietomis neblogas, vietomis duobėtas. Kelias einantis Rioni upės slėniu nuo Mamisoni perėjos per Oni, Amrolauri į Kutaisį vadinamas Osetinų Karo keliu. "Maršrutkės" iš Kutaisio į Ambrolauri važiuoja juo.
Per municipalitetą teka Rioni upė, dauguma kaimų yra upės slėnyje arba netoli jo. Rioni upė municipalitete nukrenta apie 300 m (nuo 700 m rytuose iki 300 m vakaruose).
Municipalitetas garsus vynu "Chvančkara" ir kitais. Jį gamina 4 vyno gamyklos: Amrolauri mieste, Chvančkara, Šrebalo ir Bugeuli kaimuose. Didžiausi vynuogynai yra Rioni upės slėnyje. Jeigu Kachetijos vyno gamyklos jau suteikia paslaugas turistams, tai čia to dar nėra. Čerbalo vyno gamykla dirba tik rudenį, Chvančkara (pati seniausia municipalitete) irgi dažnai neveikia. Turistus priima Bugeuli vyno gamykla, kurioje galima degustuoti ne tik "Chvančkara", bet ir kitus vynus, tarp jų raritetinį "Tetri". Bet lankymąsi šioje gamykloje geriau suderinti iš anksto.

Cerkvė Bugeuli kaime Freskos Bugeuli cerkvėje Bokštas kanjone prieš Cesi (Chidikari)
Cerkvė Bugeuli kaime Freskos Bugeuli cerkvėje Bokštas kanjone prieš Cesi (Chidikari)
Author:J.Endriukaitis Author:J.Endriukaitis Author:KOKITOTK

Ambrolauri (ამბროლაური) - labai švarus ir tvarkingas miestas prie Rioni ir Krichula upių santakos, municipaliteto administracinis centras. Plačiau Ambrolauri
Bugeuli (ბუგეული) - kaimas kairiajame Rioni upės krante, 560 m aukštyje, 12 km į vakarus nuo Ambrolauri. 434 gyventojai (2002).
Kaime yra vyno gamykla "Bugeuli", kurią galima aplankyti ir degustuoti vynus. Šalia auga dideli Aleksandrouli vynuogių rūšies vynuogynai. Plačiau Vyno gamykla "Bugeuli"
Kaime yra vienos navos XVI amžiaus Mergelės Marijos cerkvė, pastatyta iš tašytų akmenų ir kalkamenio. Atnaujinta 1838 metais.
Cesi (ბუგეული) - kaimas dešiniajame Rioni upės krante, 700 m aukštyje, 6 km į rytus nuo Ambrolauri. Kaime yra nedidelė parduotuvė.
Važiuojant keliu nuo Ambrolauri pusės kelias eina pro trumpą Rioni upės kanjoną, kurio pradžioje, prie uolos yra gynybinio bokšto griuvėsiai. Kitoje upės pusėje - keletas negilių, dirbtinių urvų.
Kaime yra graži 1753 metais pastatyta Barakoni Dievo Motinos cerkvė. Plačiau Barakoni cerkvė
Kiek į rytus nuo jos, ant aukšto kalno, yra X amžiaus Mindaciche tvirtovė, atrodanti labai įspūdingai. Pagal legendą, čia vaikystę praleido karalienė Tamarra. Plačiau Mindaciche tvirtovė
Črebalo (ჩრებალო) - kaimas dešiniajame Rioni upės krante ir prie jos intako Askisckali, 530 m aukštyje, 16 km į šiaurės vakarus nuo Ambrolauri. 359 gyventojai.
Prie kaimo yra tiltas per Rioni, už kurio prasideda kelias į Nikorcminda, einantis Šareula upės slėniu. Kaime yra vyno gamykla gaminanti "Chvančkara" vyną, dirbanti tik rudenį. Gamykla yra prie cerkvės, kiek toliau nuo pagrindinio kelio.
Genduši (გენდუში) - nedidelis kaimas Ladžanuri ir Askisckali upių takoskyros rytiniame šlaite, 920 m aukštyje, 22 km į šiaurės vakarus nuo Ambrolauri. Prie kaimo yra viduramžių pilies ir kunigaikščių Gelovani rūmų griuvėsiai.

Gogoleti ola Chončiori kaimas Udabno vienuolynas
Gogoleti ola Chončiori kaimas Udabno vienuolynas
Author:Archil Kikvadze Author:kakha eristavi Author:Archil Kikvadze

Gogoleti (ბუგეული) - nedidelis kaimas Šareula upės dešiniajame krante, 600 m aukštyje, 20 km į vakarus nuo Ambrolauri. 36 gyventojai. Prie kaimo yra didelis karstinis Gogoleti urvas.
Gorisubani (გორისუბანი) - nedidelis kaimas prie Šareulisa upės, Rioni upės kairiajame šlaite, 970 m aukštyje, 11 km į vakarus nuo Ambrolauri. 71 gyventojas.
Kaime yra XI amžiaus pirmosios pusės mažytė (5,2x3,3 m), vienos navos Šv.Barbale cerkvė. Pastatyta iš tašytų akmenų ir kalkakmenio. Ant sienų vietomis išlikę labai senų freskų neryškūs fragmentai. Yra išlikę ant sienų išraižyti labai seni (XI amžiaus) užrašai. Į rytus nuo cerkvės - urvas uoloje.
Chončiori (ხონჭიორი) - kaimas šiauriniuose Rača kalnagūbrio šlaituose, 1100 m aukštyje, 14 km į pietvakarius nuo Ambrolauri. 154 gyventojų. Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus.
Netoli kaimo yra viduramžių Udabno vienuolynas - cerkvė ir varpinė.

Chotevi Chotevi tvirtovė Chotevi cerkvė
Chotevi Chotevi tvirtovė Chotevi cerkvė
Author:zuka gurgenidze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Chotevi (ბუგეული) - nedidelis kaimas Rača kalnagūbrio šiauriniame šlaite, 1000 m aukštyje, 6 km į pietus nuo Ambrolauri. 254 gyventojai.
Kaimas istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XI amžiaus. Istoriškai Chotevi priklausė kunigaikščiams Culukidze, pro kaimą ėjo svarbus kelias tarp Imereti ir Rača. 1650-1652 metais paminėtas kaip miestas. XIX amžiuje trumpai buvo regiono administracinis centras.
Kaime yra XVI-XVII amžiaus Archangelo cerkvė ir viduramžių tvirtovė. Ji yra ant kalno virš kelio, vidus apaugęs krūmais, iš išorės irgi nelabai išraiškinga. Kartais ji vadinama kunigaikščių Culukidze pilimi.
Chvančkara (ხვანჭკარა) - kaimas dešiniajame Rioni upės krante, 560 m aukštyje, 11 km į vakarus nuo Ambrolauri. 667 gyventojai. Kaime, paieškojus galima nusipirkti namų gamybos "Chvančkara" vyno, bet prašo nemažai - nuo 15 GEL už litrą.
Prie kaimo yra dvi mažytės (7,8x3,2 ir 5,7X3,8 m) viduramžių Mergelės Marijos ir Golgotos cerkvės.
Kedisubani (ქედისუბანი) - nedidelis kaimas šiauriniuose Rača kalnagūbrio šlaituose, 900 m aukštyje, 7 km į vakarus nuo Ambrolauri, 138 gyventojai. Kaime yra 2 cerkvės, ant kalno prie kaimo - viduramžių tvirtovės (Culukidze pilis) griuvėsiai.
Klidistubani (კლდისუბანი) - nedidelis kaimas Riceula upės slėnyje, 800 m aukštyje, 7 km į šiaurės vakarus nuo Ambrolauri. 261 gyventojas. Kaimo pavadinimas verčiamas kaip "ant uolos".
Per kaimą eina trekingo maršrutas. Prie kaimo yra IX-X amžiaus Mergelės Marijos cerkvė ir 2 akmeniniai bokštai kažkada priklausę kunigaikščių Jašvili giminei.
Kvemo Žošcha (ქვემო ჟოშხა) - kaimas Askisckali upės slėnyje, 600 m aukštyje, 20 km į šiaurės vakarus nuo Ambrolauri. 211 gyventojų. kaime yra vėlyvųjų viduramžių cerkvė, šalia kaimo Žošcha tvirtovės griuvėsiai ir gynybinis bokštas "Malistsikhe".

Vienuolyno griuvėsiai prie Licheti Čeliši cerkvės griuvėsiai Čeliši cerkvės griuvėsiai
Vienuolyno griuvėsiai prie Licheti Čeliši cerkvės griuvėsiai Čeliši cerkvės griuvėsiai
Author:rati lebanidze Author:Manuchar GHavtadze Author:Manuchar GHavtadze

Licheti (ლიხეთი) - kaimas dešiniajame Luchunisckali upės krante, 820 m aukštyje, 10 km į šiaurės rytus nuo Ambrolauri. 491 gyventojas. Kaimas istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVIII amžiaus.
Prie kaimo archeologai atkasė ankstyvosios antikos laidojimo vietą, taip pat viduramžių geležies rūdos lydimo krosnį. Kaimo apylinkėse yra VIII-IX amžiaus vienuolyno griuvėsiai.
Muchli (მუხლი) - kaimas kairiajame Rioni upės krante, aukštai virš upės, 760 m aukštyje, 6 km į rytus nuo Ambrolauri. Kaimas istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVII amžiaus. 138 gyventojai. Kaime yra ankstyvojo feodalinio laikotarpio cerkvės griuvėsiai.

Šaori ežeras Šaori ežeras Šaori ežeras
Šaori ežeras Šaori ežeras Šaori ežeras
Author:J.Endriukaitis Author:J.Endriukaitis Author:J.Endriukaitis

Gogoleti (ბუგეული) - nedidelis kaimas Šareula upės dešiniajame krante, 600 m aukštyje, 20 km į vakarus nuo Ambrolauri. 36 gyventojai. Prie kaimo yra didelis karstinis Gogoleti urvas.
Gorisubani (გორისუბანი) - nedidelis kaimas prie Šareulisa upės, Rioni upės kairiajame šlaite, 970 m aukštyje, 11 km į vakarus nuo Ambrolauri. 71 gyventojas.
Kaime yra XI amžiaus pirmosios pusės mažytė vienos navos cerkvė. Pastatyta iš tašytų akmenų ir kalkakmenio.
Chončiori (ხონჭიორი) - kaimas šiauriniuose Rača kalnagūbrio šlaituose, 1100 m aukštyje, 14 km į pietvakarius nuo Ambrolauri. 154 gyventojų. Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus.
Netoli kaimo yra viduramžių Udabno vienuolynas - cerkvė ir varpinė.

Sakinule urvas Šareula upės ištakos Šareula upės ištakos
Sakinule urvas Šareula upės ištakos Šareula upės ištakos
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Nikorcminda (ნიკორწმინდა) - didelis kaimas Rača kalnagūbrio šiauriniuose šlaituose, 1100 m aukštyje, 9 km į šiaurę nuo Ambrolauri. 726 gyventojai.
2 km į vakarus-pietvakarius, netoli kelio Nikorcminda-Črebalo, yra didelis karstinis Sakinule urvas, netoli iš po žemių išteka Šareula upė. Nuo kelio iki olos kyla takas. Apie 3 km į pietvakarius yra VI amžiaus Čeliši cerkvės griuvėsiai.
Kaime yra garsi XI amžiaus Nikorcminda cerkvė, joje gerai išsilaikiusios XVI amžiaus freskos. Plačiau Nikorcminda soboras
Šaori ežeras (შაორის ტბა) - didžiausias dirbtinis srities ežeras, šiauriniame Rača kalnagūbrio šlaite. Atsirado užtvenkus Šaori upę. Ežeras ištysęs iš šiaurės rytų į pietvakarius 7,1 km, didžiausias plotis - 2,7 km, didžiausias gylis - 14,5 m, vidutinis gylis - 9,8 m, plotas - 9,2 km².
Ežero rytiniu krantu eina kelias Tkibuli-Ambrolauri, po to siauriausioje ežero vietoje tiltu pereina į vakarinį krantą, prie tilto yra kavinė. Pietinėje dalyje yra 2 panašūs į fiordus atsišakojimai. Prie šiaurinio ežero kranto yra neseniai pastatytas kempingas - apie 20 namelių. Netoli kelio yra keletas patogių vietų išsimaudyti. Ežeras labai vaizdingas.

Šaori ežeras Šaori ežeras Šaori ežeras
Šaori ežeras Šaori ežeras Šaori ežeras
Author:Pogromca Gašnič Author:Gabriel A Author:mamuka123

Sadmeli (სადმელი) - bendruomenė yra Ritseula upės slėnyje ir dešiniajame Rioni krante, 5-7 km į šiaurės vakarus nuo Ambrolauri, 500-760 m aukštyje. Bendruomenės plotas 14,3 km², joje yra kaimai: Sadmeli, Kldistubani, Bostana, Gviara ir Dzirageuli. Bendruomenėje gausu istorinių pastatų: Mergelės Marijos cerkvė (IX-X amžius, Kldisubani), Šv.Giorgi cerkvė (XI amžius, Sadmeli), Trejybes cerkvė (Sadmeli), kunigaikščių Jašvili gynybinis bokštas (Kldisubani), Kldisubani pilies kompleksas, Šv.Teodoro cerkvė (IX amžius, Gviara), nedidelė Nukryžiuotojo cerkvė (XIV amžius, Gviara), Šv.Giorgi cerkvė (Gviara), šventi ąžuolai (Bostana). Bendruomenėje teka upės ir upeliai: Kapisckali, Žrinavi, Šavigele - Riceula upės intakai. Upeliuose, ypač Šavigele, gausu upėtakių. Bendruomenės teritorijoje yra nedidelių urvų.
Šua Schvava (შუა სხვავა) - kaimas šiauriniame Krichula upės šlaite, aukštai virš upės, 1000 m aukštyje, 6 km į pietryčius nuo Ambrolauri.
Netoli kaimo yra viduramžių Kvari (Kvara) tvirtovė, atrodo, kaip ir Mindaciche, buvo Rača eristavų rezidencija.
Apie 3 km į pietus nuo kaimo, šiauriniame Udabnostke keteros šlaite yra nemaža karstinė Schvava Sakinule ola.
Tbeti (ტბეთი) - kaimas šiauriniuose Rača kalnagūbrio šlaituose, 760 m aukštyje, 16 km į vakarus nuo Ambrolauri. Kaime yra X-XI amžiaus Gruzijos architektūros paminklas - Archangelo cerkvė.
Zemo Krichi (ზემო კრიხი) - kaimas šiauriniuose Rača kalnagūbrio šlaituose, Krichula upės kairiajame krante, 1000 m aukštyje, 5 km į pietryčius nuo Ambrolauri. 36 gyventojai. Kaimo pakraštyje yra X amžiaus Archangelo cerkvė.
Zemo Žošcha (ზემო ჟოშხა) - kaimas Askisckali upės dešiniajame krante, 700 m aukštyje, 20 km į šiaurės vakarus nuo Ambrolauri. 272 gyventojai. Kaime yra X amžiaus Šv.Giorgi cerkvė.

Kvari tvirtovė Cerkvė Zemo Krichi kaime Cerkvė Zemo Žošcha kaime
Kvari tvirtovė Cerkvė Zemo Krichi kaime Cerkvė Zemo Žošcha kaime
Author:dimitri gagoshidze Author:Archil Kikvadze Author:solomon burjaliani
© 2014 J.D.Endriukaitis