Ksani tvirtovė

Ksani (ქსანი) - nedidelė, kadaise pramoninė, gyvenvietė kairiuosiuose Mtkvari ir Ksani upių krantuose, prie jų santakos, 4,5 km į pietus nuo kelio S1 Tbilisi-Kutaisi, 21 km į vakarus nuo Mccheta. Pro Ksani eina Tbilisi-Poti geležinkelis, yra stotis. Apie 1,5 km į šiaurę nuo gyvenvietės centro, ant kalno, stovi Ksani tvirtovė.

Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė
Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė
Author:Jean Bize Author:Levan Nioradze Author:Levan Nioradze

Ksani tvirtovė (ქსანის ციხე) Mtkvri tvirtovė, Mtveri pilis - nedidelė tvirtovė ant aukšto kalno, kalnagūbrio pakraštyje, virš Ksani upės. Tvirtovei jau apie 500 metų, ji nukentėjo nuo nuošliaužos. Pilis gerai matoma nuo kelio S1 Tbilisi-Kutaisi, nors ji nėra gausiai lankoma. Sovietiniais laikais iki tvirtovės serpantinais vedė kelias, kuris dabar sugadintas nuošliaužų.

Tvirtovę pastatė 1511-14 metais Kartli karaliaus Davido X brolis Bagratas. Apie pilies pastatymą Vachušti Bagrationi "Gruzijos karalystės istorijoje" rašė: "Ir todėl, kad Av-Giorgi nenustojo siaubti šalies, broliai karaliui Davidui pasiūlė priešintis jam, o jis atsakydavo: "dėl savo blogio gaus jis savo atpildą, kodėl mes turime kelti neramumus?". Bet Bagratas, karaliaus Davido brolis, pasakė: "atėmė jis Kacheti ir dabar nori atimti Kartli", ir išprašė Muchrani žemes ir Aragvi tarpeklius ir Ksanis su mochevais ir mtiulais į savo valdžią (kuri po to yra spaspeto arba sadrošo. Kalbama, kad nuo to laiko Kartli buvo keturi sadrošo) ir sakė Bagratas "tapsiu aš Av-Giorgi priešu". Tada Davidas buvo priverstas tai leisti. Išžygiavo Bagratas ir Muchrani pastatė Mtveri tvirtovę.

Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė
Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Ten pat minima Mtveri tvirtovės kachetiečių apgultis: "...atėjo Av-Giorgi su didele kariuomene, apsupo tvirtovėje esantį Bagratą ir spaudė stipriai tris mėnesius Bagratą. Pasiuntė tada Av-Giorgi Bagratui ąsotį su vynu ir liepė pasakyti: "tu sūnus karaliaus ir jau ilgą laiką negėrei vyno, tad vaišinkis". O Bagratas šulinyje laikė gyvą lašišą, pasiuntė ją Av-Giorgi ir liepė perduoti: "tris mėnesius leidi ant upės Ksani ir neparagavai žuvies, vaišinkis, kadangi gyva ji". Nusistebėjo Av-Giorgi ir patikėjo maisto gausa pas apgultuosius ir atsitraukė, nusiaubė šalį ir grįžo į Kacheti".

Gruzija

1513 metais Kachetijos karalius vėl įsiveržė į Kartli. Bagratas nugalėjo jį mūšyje, paėmė į nelaisvę, ir uždarė Ksani tvirtovėje, kurioje, po kurio laiko, Av-Giorgi mirė ar buvo nužudytas.
1746 metais stipriai apgriautą tvirtovę atstatė kunigaikštis Konstantine Muchrani, apie tai byloja užrašas virš įėjimo į tvirtovę.
Nuo 1513 iki 1733 metų Ksani pilis buvo kunigaikščių Muchrani-Bagrationi rezidencija, per tą laiką iš čia valdė 14 kunigaikščių. 1733 metais jie pastatė tvirtovę slėnyje, dabartiniame Muchrani kaime, ir rezidenciją perkėlė į ją, iš kurios valdė dar šeši kunigaikščiai.

Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė
Ksani tvirtovė Ksani tvirtovė Nuo Ksani tvirtovės
Author:ilgar jombarov Author:vsidamonidze Author:ilgar jombarov

Ksani tvirtovė nėra didelė, yra 600 m aukštyje, dabar pusiau sugriuvusi (vakarinė dalis nukentėjo nuo nuošliaužos), nuo jos gerai matosi Mtkvari ir Ksani upių slėniai, šventas Tchoti kalnas ir Muchrani slėnis.
Tvirtovė yra stačiakampio plano su bokštais kampuose. Dabar ji nėra originali, joje aiškiai galima atskirti du statybos sluoksnius - 1511-14 ir 1746 metų. Vėlesnis sluoksnis pastatytas iš nedidelių akmenų, ankstyvasis sluoksnis matosi apatinėse sienų dalyse ir dviejuose bokštuose.
Tvirtovėje galima pamatyti židinių nišas, dūmtraukius, langų arkas ir kt. Medinės perdangos neišliko. Tvirtovės kieme yra dvi vandens saugyklos (šuliniai) ir kvevri likučiai. Vanduo į tvirtovę patekdavo keraminiais vamzdžiais, nutiestais apie 2 km į rytus kalnagūbrio viršumi.
Kelias į tvirtovę nukentėjo nuo nuošliaužos, automobiliu nepravažiuojamas, netgi pėsčiomis vietomis tenka palaipioti.

© 2016 J.D.Endriukaitis