Bagdati municipalitetas

Baghdati žemėlapis

Baghdati municipalitetas (ბაღდათის მუნიციპალიტეტი). Didžioji rajono dalis kalnuota - mažai apgyvendinti šiauriniai Mescheti kalnagūbrio šlaitai, šiaurinė rajono dalis - kalvos ir Imeretijos žemuma. Municipaliteto plotas - 815 km², administracinis centras - Bagdati miestelis. Gyventojų skaičius - 28 700 (2010). Municipalitete yra 1 miestas, ir 22 kaimai. Tankiausiai apgyvendinta rajono šiaurinė dalis, čia yra Bagdati miestelis ir keliolika kaimų. Kalnuotoji municipaliteto dalis beveik negyvenama.
67,5% rajono dengia miškai: juose auga ąžuolai, riešutai, kopiti, kaštonai, eglės, pušys, alksniai. Didžiausios municipaliteto upės - Rioni, Mescheti kalnagūbryje prasidedanti Chanisckali ir jos intakai - Sakraula, Laišura.

Rajono klimatas subtropinis. Vidutinė metinė temperatūra +14 C, vidutinė sausio temperatūra +4.4 C, liepos - +23 C. Absoliučiai žemiausia temperatūra yra -8 C, aukščiausia - +42 C. Vidutinis metinis kritulių kiekis - 1500 mm.
Municipalitete yra 2 tvirtovių likučiai - Varciche kaime (beveik ant Rioni kranto) ir Bagdati miestelyje; koks tuzinas cerkvių, bet dauguma jų nepatogiose vietose; kurortai Sairme ir Zekari, Adžameti draustinis.
Bagdati (ბაღდათი) - miestelis Imeretijos lygumose, municipaliteto administracinis centras. Miestelyje yra neseniai pastatyta Šv.Giorgi cerkvė, paminklas V.Majakovskiui, neišraiškingi Tchmeli tvirtovės griuvėsiai. Plačiau Bagdati miestas

Kelias Sairme-Abastumani Kelias Sairme-Abastumani Nuo Zekari perėjos
Kelias Sairme-Abastumani Kelias Sairme-Abastumani Nuo Zekari perėjos
Author:nikusha Author:nikusha Author:nikusha

Kelias iš Bagdati į Abastumani - vienas iš 4 kelių kuriais galima patekti į Džavacheti. Tai trumpiausias kelias iš Kutaisio į Achalciche.
Nuo Bagdati iki Sairme 25 km - geras asfaltuotas kelias. Nuo Sairme iki perėjos (2283 m, atidarytos nuo birželio iki spalio mėnesio) apie 20 km uolose iškirsto kelio, juo retokai važinėja didesnio pravažiuojamumo automobiliai. Prie Zekari perėjos vasarą gyvena žmonės, nuo jos dar 12 km iki Abastumani. Iš Abastumani kartais važinėja džipai į gyvenvietę ant perėjos.

Gruzija

Iš Sairme į Abastumani galima nueiti pėsčiomis. Sutemus reikėtų saugotis sargybinių šunų, gal būt vilkų ir lokių.
Žemėlapiuose pažymėtas dar vienas kelias atsišakojantis nuo kelio į Sairme Ckaltašua kaime. Kelias veda į Chani kaimą, apie 5 km iki jo yra posūkis į nedidelį Zekari kurortą. Už Zekari keliu retokai važinėja tik miškovežiai, kelias eina per pagrindinę Zekari perėją (2182 m). Šiuo keliu irgi galima pėsčiomis pasiekti Abastumani.
Iš pietų į šiaurę, iš Abastumani į Bagdati, eiti šiuo keliu kiek kebliau, iki perėjos jis eina Boržomi draustinio teritorija, ant kelio yra jėgerių postas, kartais jie gali ir nepraleisti.

Cerkvės griuvėsiai prie Kakaschidi Chani kaimas Cerkvė Chani kaime
Cerkvės griuvėsiai prie Kakaschidi Chani kaimas Cerkvė Chani kaime
Author:baghdati turism Author:baghdati turism Author:baghdati turism
  

Adžameti draustinis - didelis (4848 ha) miškas municipaliteto šiaurėje, prie kelio į Kutaisį. Čia auga reti Imeretiški ąžuolai, kurių išsaugojimui ir įsteigtas šis draustinis. Plačiau Adžameti draustinis
Chani (ხანი) - kaimas šiauriniuose Mescheti kalnagūbrio šlaituose, prie Chanickali ir Laišura upių santakos, 750 m aukštyje, 25 km į pietryčius nuo Baghdati. 817 gyventojų. Kaime yra sena, dabar veikianti, Dvylikos Apaštalų bažnyčia.
Citelchevi (ხანი) (anksčiau Sademetrao) - didelis kaimas prie Korisckali upės, 200 m aukštyje, 7 km į šiaurės vakarus nuo Baghdati. 3075 gyventojai (2002). Kaime ir prie jo yra viduramžiais ir X amžiuje pastatytos cerkvės.
Dimi (დიმი) - didelis kaimas Imeretijos žemumoje, dešiniajame Chanisckali upės krante, 200 m aukštyje, prie kelio Bagdati-Zestafoni, 3 km į šiaurę nuo Bagdati, praktiškai Bagdati priemiestis. 4268 gyventojai (2002). Kaime yra cerkvė ir Šv.Nino koplyčia.
Kalvose prie Dimi žmonės jau gyveno Bronzos amžiuje. Istorikas Leonti Mroveli (XI a.) mini tvirtovę "prie Dimni" pastatytą karaliaus Parnavazo.
Istoriniuose šaltiniuose Dimi pirmą kartą minimas 1583 metais. Vėlyvaisiais viduramžiais kaimas priklausė Čcheidze giminei. 1820 metais kaime gyveno 200 žmonių.
Rokiti (როკითი) - kaimas Imeretijos žemumoje, kairiajame Chanickali upės krante, 140 m aukštyje, 10 km į šiaurės vakarus nuo Bagdati. 619 gyventojų (2002). Kaime yra viduramžiais pastatyta Kristaus Atsimainymo cerkvė.
Sairme (საირმე) - balneologinis kurortas 55 km į šiaurę nuo Kutaisio, šiauriniuose Mescheti kalnagūbrio šlaituose, Cablarisckali upės tarpeklyje. Kurortas yra 915 m virš jūros lygio. Daug namelių, mašinų ir žmonių atvažiavusių atsigerti įžymiojo Sairme mineralinio vandens. Šaltinių daug, visi skirtingi ir nemokami. Yra sanatorija, keletas viešbučių ir mineralinio vandens pilstymo gamykla. Į Sairme iš Bagdati nutiestas gražus, geras asfaltuotas kelias. Plačiau Sairme

Cerkvė prie Citelchevi Rokiti kaimas Varciche sienų liekanos
Cerkvė prie Citelchevi Rokiti kaimas Varciche sienų liekanos
Author:avtandil machitadze Author:Gabriel A

Varciche (ვარციხე) - kaimas Imeretijos žemumoje prie Rioni ir Chanickali upių santakos, 80 m aukštyje, 10 km nuo Kutaisio, 17 km nuo Bagdati. 1942 gyventojai (2002).
Čia Chanickali upėje patogūs krantai ir žvyro dugnas - gera vieta išsimaudyti. Prie kaimo yra užtvanka ant Rioni upės. Kaimas žymus čia auginamomis vynuogėmis iš kurių čia esančioje gamykloje gaminamas brendis "Varciche". Šalia kaimo buvo senovinis miestas Rodopolis, išliko jo sienų griuvėsių fragmentai.
Rodopolis arba Varciche - senovinio miesto sienų liekanos prie Varciche kaimo, 1500 m nuo kelio Kutaisi-Bagdati. Rodopolis įsikūrė IV amžiuje, pirmą kartą paminėtas VI amžiuje Bizantijos šaltiniuose. Miestas turėjo svarbią ekonominę ir strateginę reikšmę, pro jį ėjo pagrindiniai prekybos keliai. Miestas stipriai nukentėjo VI amžiuje vykusiuose Bizantijos-Persijos karuose - ėjo iš rankų į rankas. IX-X amžiuose miestas vėl atgimė. Vėlyvaisiais viduramžiais čia buvo Imeretijos karalių vasaros rezidencija, iš čia jie jodavo medžioti į Adžameti mišką. Varciche įtvirtinimai egzistavo dar XIX amžiaus pradžioje, čia nuo rusų armijos slėpėsi paskutinis Imeretijos karalius Solomonas II. Čia rusų armija jį apsupo ir paėmė į nelaisvę.
Bokštai, sienos ir kiti pastatai neišliko, išskyrus Šv.Marijos cerkvę, dabar teritorija apaugusi mišku, čia yra kapinės. Iš buvusių sienų išliko tik nedideli fragmentai. Tarp Varciche ir Kutaisi-Bagdati kelio yra nedidelė kavinė.
Zekari (ზეკარი) - nedidelis balneologinis kurortas šiauriniuose Mescheti kalnagūbrio šlaituose, Chanisckali upės aukštupyje, 750 m aukštyje, prie kelio į Zekari perėją, 35 km į pietus nuo Bagdati.
Kurortą supa lapuočių (ąžuolai, beržai) ir spygliuočių miškai. Kurorte yra sieringo natrio hidrokarbonato-chlorido mineralinio vandens šaltiniai (mineralizacija 1,5 g/l, temperatūra is 36°C); šaltinių debitas per dieną 400 tūkstančių litrų. Vanduo naudojamas maudynėms - kurorte sanatorija su mineralinio vandens voniomis, kuriose gydomos raumenų-skeleto ligos.

© 2015 J.D.Endriukaitis