Kazbegi municipalitetas, Chevi (Mochevi) regionas

Kazbegi žemėlapis

Kazbegi municipalitetas (ყაზბეგის მუნიციპალიტეტი) beveik sutampa su istorinės Chevi (ხევი) srities ribomis, municipaliteto gyventojai vadinami mochevais. Municipaliteto plotas 1082 km², didžiąją jo dalį užima kalnai.
Municipaliteto šiaurėje ir šiaurės rytuose eina Gruzijos-Rusijos siena, jis ribojasi su Rusijos Šiaurės Osetijos ir Ingušijos respublikomis. Municipalitetas pietryčiuose ribojasi su Chevsuretijos, pietuose - su Mtiuleti istorinėmis sritimis, vakaruose ir pietvakariuose - su Pietų Osetija.
Municipalitetas yra gana aukštai - nuo apie 1300 m virš jūros lygio Darjali tarpeklyje prie Rusijos-Gruzijos sienos, apie 1800 m prie Stepancminda ir Sioni, Džvari perėjos (2379 m) papėdėje apie 2000 m. Aukščiausia municipaliteto vieta - 5047 m aukščio Kazbeko kalnas.
Municipalitete visalaik vėsu, miškų labai nedaug, dominuoja alpinės pievos, vietomis apaugusios rododendrais.
2006 metais municipalitete gyveno 4900 gyventojų, jame yra Stepancminda miestelis (municipaliteto administracinis centras) ir 38 kaimai.

Klimatas. Upių slėniose, 1500-1800 m aukštyje klimatas yra vidutiniškai drėgnas, su šaltomis, sausomis žiemomis ir ilgomis vėsiomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra yra 4,9° C, sausio -5,2° C, liepos 14,4° C, absoliuti žemiausia temperatūra -34° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis apie 800 mm.
2000 m aukštyje vidutinė metinė temperatūra 3,5° C, vidutinis metinis kritulių kiekis apie 1160 mm. Lietingiausias mėnuo - gegužė (147 mm), mažiausiai kritulių sausio mėnesį (50 mm).
3650 m aukštyje vidutinė metinė temperatūra yra -6,1° C, sausio-15° C, absoliuti minimali temperatūra -42° C. Sniegas vidutiniškai laikosi 277 dienas.

Kurocvari viršūnė Šerchota viršūnė Čauchi viršūnė
Kurocvari viršūnė Šerchota viršūnė Čauchi viršūnė
Author:David Avs Author:Вадим Туркин Author:Konstantin Oboladze

Kalnagūbriai. Municipaliteto pietuose eina Didžiojo Kaukazo kalnagūbris, kurį per Džvari (Kryžiaus) perėją (2379 m) kerta Gruzinų Karo kelias. Aukščiausios viršūnės: Esikomi (3572 m), Sadzele (3307 m), Kvenamta (3152 m) ir Kabardžina (3141 m). Prie Džvari perėjos yra populiarus Gudauri slidinėjimo kurortas.
Šani kalnagūbris yra municipaliteto šiaurės rytuose. Aukščiausios viršūnės: Šani (4451 m), Akaki Cereteli (3780 m) ir Ilja Čavčavadze (3800 m). Kalnagūbryje yra nedidelių ledynų.
Kuro kalnagūbris yra municipaliteto šiaurėje. Aukščiausios viršūnės: Kurocveri (4091) ir amžinu sniegu padengta, piramidės formos Šino (4048 m).
Municipaliteto rytuose Kidegani kalnagūbris skiria Chevi ir Chevsureti istorines sritis. Aukščiausios viršūnės: Kideganismagali (4275 m), Važa Pšavela (4200 m), Gvelismta (3970 m), Saamgosmagali (3884 m) ir Tatelismagali (3755 m). Yra ledynų, iš kurių didžiausias Kidegana ledynas.

Gruzija

Chochi kalnagūbris yra municipaliteto šiaurėje ir šiaurės vakaruose, jame yra nemažai didelių ledynų. Aukščiausios viršūnės: Mkinvarcveri (Kazbekas, 5047 m), Maili (4506 m), Džimaraichochi (4780 m), Suatisi (4466 m), Čata (4099 m), Orcveri (4222 m), Citichochi (3905 m), Siverauti (3767 m), Sirchisari (3662 m).
Ledynai. Didžiausi ledynai; Gergeti (virš 7 km ilgio, 11 km² ploto) ir Devdaraki (7 km ilgio, 7,6 km² ploto). Mažesni ledynai: Suatisi, Mna, Kibiši, Abano, Čata, Šavana, Resi.
Upės. Didžiausios municipaliteto upės: Tergi (Terekas) ir Snockali. Ant upių yra nemažai krioklių, aukščiausias iš jų, 45 m aukščio, yra ant Eretosckali upės (Mtiuleti Arragvi intako). Municipalitete (ypač Truso tarpeklyje) yra nemažai mineralinio vandens šaltinių, kalnuose yra nedidelių ežerų.
Keliai. Municipalitetą kerta Gruzinų Karo kelias jungiantis Gruziją su Rusija. Dar neseniai tai buvo paprastas žvyrkelis, bet dabar kelias intensyviai gerinamas. Kelio atkarpą nuo Džvari perėjos iki Arša dengia kokybiškas asfaltas. Kelio atkarpą Darjali tarpeklyje 2014 metais du kartus nuplovė selės.
Sno tarpekliu iki Džuta kaimo eina neblogas gruntinis kelias, Truso slėniu einantis gruntinis kelias pravažiuojamas tik 4 WD automobiliais..

Kibiši ledynas Krioklys ant Eretosckali upės Kelicad ežeras
Kibiši ledynas Krioklys ant Eretosckali upės Kelicad ežeras
Author:Вадим Туркин Author:taffi05 Author:Вадим Туркин

Istorija, gyventojai, tradicijos.Chevi (Mochevi) istorinės vardas verčiasi kaip "tarpeklis". Ankstyvaisiais viduramžiais čia buvo Tzanareti sritis, Gruzijos istoriniuose šaltiniuose vadinama Tzanaretis Chevi (Tzanar tarpekliu). Chevi gyventojai vadinami mochevais, jų tradicijos, gyvenimo būdas panašūs į kaimyninių Gruzijos istorinių kalnų sričių Chevsureti ir Mtiuleti.
Nuo pačių seniausių laikų per Chevi ėjo strategiškai svarbus kelias per Džvari perėją ir Darjali tarpekliu iš Gruzijos į Šiaurės Kaukazą.
Mochevų nevaldė feodalai, jie gyveno patriarchalinėje bendruomenėje. Mochevai rinkdavo chevisberi (tarpeklio seniūną), kuris buvo ir teisėjas, ir šventikas, ir karo vadas. Mochevų kalniečių bendruomenės buvo pavaldžios tik Gruzijos karaliams, išskyrus laikotarpį nuo XVII amžiaus pabaigos iki 1743 metų, kada Chevi priklausė pusiau nepriklausomai Aragvi kunigaikštystei. Mochevų pasipriešinimas Aragvi kunigaikščiams plačiai atsispindi vietiniame folklore ir klasikinėje Gruzijos literatūroje. Rusijai aneksavus Gruziją (1801), mochevai pasipriešino aneksijai ir 1804 metais sukilo. Sukilimas buvo numalšintas caro kariuomenės, tačiau mochevai išlaikė savo viduramžių tradicijas, unikalią bendruomenę, kol sovietų valdžia žiauriomis represijomis ją sunaikino, keletą mochevų giminių net priverstinai iškeldama į lygumas.
Trekingas. Kazbegi municipalitete viskas brangiau kaip kitose Gruzijos dalyse, vietiniai gyventojai, kaip ir visi kalniečiai, truputį rūstūs ir mažakalbiai. Kaip ir į daugelį kitų Gruzijos kalnų rajonų, į Chevi patartina važiuoti su savo atsargomis, labai pasikliauti parduotuvėmis ir maitinimo įstaigomis nevertėtų. Ir pasikartosiu, mochevai sudėtingi žmonės, su jais reikia mokėti bendrauti.
Į Chevi dažniausiai atvažiuojama pažiūrėti Kazbeko kalno. Bet Kazbekas nėra labai "draugiškas" kalnas - dažnai būna pasislėpęs debesyse.
Chevi kalnuose yra nemažai trekingo maršrutų, juose nedideliais atskirais gabalais išsimėtęs Kazbegi Nacionalinis parkas. Pats žinomiausias ir populiariausias maršrutas - nuo Gergeti (Stepancminda) iki Kazbeko papėdės, arba sutrupintame variante - nuo Gergeti iki meteorologinės stoties. Labai įdomus maršrutas nuo Džuta kaimo Sno tarpeklyje į rytus, per perėjas į Chevsuretiją. Sudėtingesnis maršrutas yra iš Truso upės tarpeklio į Keli uginikalnių plokščiakalnį. Pietų Osetijos artumas kiek jį komplikuoja, todėl patartina iš anksto užsiregistruoti pasienio policijoje (pavyzdžiui, Tbilisyje) ir ten gauti leidimą. Iš Truso tarpeklio yra nemažai, įvairaus sudėtingumo maršrutų link Kazbeko kalno.
Municipalitete yra virš dešimties viduramžiais pastatytų cerkvių, taip pat keletas dešimčių nedidelių chati (šventyklų). Įdomesnės ir lengviau pasiekiamos: Gergeti Sameba cerkvė ir Chevis Sioni bazilika.
Chevi yra virš trisdešimt gynybinių bokštų (ypač daug jų yra Truso tarpeklyje) ir keletas tvirtovių: Sno, Arša ir Darjali, Gveleti tvirtovės, Panšeti namas-tvirtovė.

Arša tvirtovė Arša krioklys Arša krioklys
Arša tvirtovė Arša krioklys Arša krioklys
Author:taffi05 Author:levan japoshvili Author:nikusha

Stepancminda (სტეფანწმინდა) - miestelis prie Tergi upės, prie Gruzinų Karo kelio, 12 km nuo Gruzijos-Rusijos sienos, Kazbegi municipaliteto administracinis centras. Plačiau Stepancminda.
Arša (არშა) - kaimas dešiniajame Tergi upės krante, 1760 m aukštyje, prie Gruzinų Karo kelio, 6 km į pietvakarius nuo Stepancminda. 565 gyventojai (2002).
Kaimo šiaurinėje dalyje, prie kelio yra neblogas "Canareti" restoranas, prie kaimo yra tiltas per Tergi upę.
Prie kaimo, kitoje Tergi upės pusėje, ant kalvos, stovi Arša tvirtovės griuvėsiai. Nuo tilto iki jos eina gruntinis kelias (apie 0,5 km). Apie 0,5 km į šiaurę nuo tvirtovės, ant kairiojo Tergi upės intako, yra du aukšti, įspūdingi kriokliai.
Arša tvirtovė (არშის ციხე) pastatyta XVI-XVII amžiuje, ji kontroliavo Tergi ir Sno slėnius. Tvirtovė istoriniuose šaltiniuose minima nuo 1623 metų, kunigaikščio Giorgi Saakadze vadovaujamo sukilimo prieš Irano šachą Abas metu tvirtovėje slėpėsi kunigaikščio žmona. Nuo XVII amžiaus antrosios pusės iki XVIII amžiaus vidurio tvirtovę valdė Aragvi eristavai. XVIII amžiuje Arša tvirtovę keletą kartų nesėkmingai bandė užimti lezginai. XIX amžiuje pilis dar veikė, turėjo gynybinę reikšmę, pilis galutinai sugriuvo XX amžiaus 60-aisiais.
Tvirtovė (300x150 m) stovi ant aukštos, beveik neprieinamos uolos, joje galėjo slėptis keletas tūkstančių žmonių. Pilis yra natūrali tvirtovė, vietose, pro kurias priešas galėjo patekti į tvirtovę, pastatytos storos sienos. Tvirtovės pietvakarinėje dalyje yra IX-X amžiaus cerkvės (9,6x5,2 m) griuvėsiai, taip pat tvirtovės teritorijoje yra piramidės formos Šv.Giorgi chati (šventykla) ir keliolikos gyvenamųjų pastatų griuvėsiai.
Darjali tarpeklis (დარიალის ხეობა) - gilus Tergi (Tereko) upės tarpeklis Gruzijoje ir Rusijoje. Tarpeklis prasideda kiek į šiaurę nuo Stepancminda, baigiasi Rusijoje, Verchnij Lars gyvenvietėje. Tarpeklyje yra Gveleti ir Darjali tvirtovių griuvėsiai, Rusijos-Gruzijos sienos perėjimo punktas. Plačiau Darjali tarpeklis.
Gergeti (გერგეთი) - nedidelis kaimas kairiajame Tergi upės krante, praktiškai Stepancmindos priemiestis. Kaime yra keletas svečių namų. Virš kaimo, ant uolos stovi gynybinis bokštas, pačiame kaime stovėję bokštai neišliko. Kaime prasideda kelias į turistų gausiai lankomą Gergeti Sameba cerkvę, kuri stovi ant aukšto kalno virš kaimo. Plačiau Gergeti Sameba cerkvė.
Kaime prasideda populiariausias kopimo į Kazbeką maršrutas, populiarus trekingo maršrutas iki meteostoties Kazbeko kalno šlaite ir dar keletas trekingo maršrutų. Plačiau Kazbekas.
Gudauri (გუდაური) - populiarus Gruzijos kalnų slidinėjimo kurortas pietinėje Džvari (Kryžiaus) perėjos pusėje, Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio šlaituose. Plačiau Gudauri.

Kobi kaimas Panšeti kaimas Panšeti kaimas
Kobi kaimas Panšeti kaimas Panšeti kaimas
Author:PlamenB Author:-ФхФ- Author:David Qveladze

Kobi (კობი) - nedidelis kaimas Tergi upės dešiniajame krante, 1970 m aukštyje, prie Gruzinų Karo kelio, 17 km į pietvakarius nuo Stepancminda. 25 gyventojai (2002).
Prie kaimo prasideda Truso tarpeklis, kaime yra XIX amžiaus cerkvė su kupolu, kaimo apylinkėse, ant kalno yra vėlyvųjų viduramžių Giorgicminda vienuolyno griuvėsiai (du bokštai, cerkvė ir tvora).
Panšeti (ფანშეტი) - kaimas kairiajame Tergi upės krante, 1790 m aukštyje, 4 km į pietvakarius nuo Stepancminda. Panšeti su Stepancminda jungia gruntinis kelias einantis kairiuoju Tergi upės krantu. Nuo Gruzinų Karo kelio Panšeti galima pasiekti pėsčiųjų tiltu per Tergi (apie 0,5 km). 58 gyventojai (2002).
Kaime yra gerai išsilaikę Choniašvili namas-tvirtovė su bokštu, gynybinis bokštas ir Visų Šventųjų chati (šventykla). Kaimo apylinkėse yra olų kompleksas.
Sioni (სიონი) - kaimas Tergi upės dešiniajame kante, prie Gruzinų Karo kelio, 8 km į pietvakarius nuo Stepancminda. Kaime, virš Gruzinų Karo kelio yra IX-X amžiuje pastatyta Chevis Sioni bazilika, šalia jos stovi aukštas gynybinis bokštas. Plačiau Chevis Sioni bazilika.
Sno tarpeklis (სნოს ხეობა) - dešiniojo Tergi (Tereko) upės intako Snosckali tarpeklis prasideda prie Sno kaimo, 7 km nuo Stepancminda. Tarpeklio ilgis apie 20 km, juo iki Džuta kaimo, kuriame prasideda populiarūs trekingo maršrutai, eina kelias prasidedantis nuo Gruzinų Karo kelio prie Ačchoti kaimo. Tarpeklyje yra XVI amžiaus Sno pilis, vėlyvųjų viduramžių Dargis Šv.Giorgi vienuolynas, X-X amžiaus bazilika. Plačiau Sno tarpeklis.
Truso tarpeklis (სნოს ხეობა) - Tergi (Tereko) upės aukštupio tarpeklis ir slėnis prasideda prie Kobi kaimo, tarpeklio ilgis apie 25 km, juo eina gruntinis kelias pravažiuojamas tik 4 WD automobiliais. Truso tarpeklis beveik negyvenamas, jame išliko keletas dešimčių gynybinių bokštų, keletas viduramžių cerkvių ir XVII amžiaus tvirtovės griuvėsiai. Truso tarpeklyje prasideda populiarūs trekingo maršrutai Kazbeko link, taip pat įdomus maršrutas į Keli ugnikalnių plokščiakalnį. Plačiau Truso tarpeklis.

© 2014-16 J.D.Endriukaitis