Tbilisis, Sameba soboras

Sameba (სამება) tai Šv.Trejybės katedra, pastatyta ant Šv.Ilijos kalvos Tbilisio Avlabari rajone. Tai pati didžiausia Tbilisio ir visos Gruzijos cerkvė, dabartinės Gruzijos simbolis, matomas iš viso Tbilisio. Apie jo statybą yra teigiamų ir neigiamų nuomonių. Pastatytas gerai, galėjo būti ir blogiau, žinant kokiu laiku jis pastatytas.
Soboras didžiulis. Duomenys apie jo aukštį skiriasi, pagal projektą - 101 metrų, bet minimas ir 84, 98 ir 105,5 metrų aukštis. Alaverdi soboras, antros pagal aukštį cerkvės Gruzijoje, aukštis yra 50 m. Aukščiausia Tbilisio cerkve iki 1989 metų buvo Avetaran soboras - 40 m aukščio.

Prie soboro Avlabari rajonas panašus į kaimą ir soboras labai kontrastuoja su aplinka. Yra nuomonių, kad soboras pastatytas čia specialiai, norint pastūmėti Avlabari rajoną modernizacijai.

Tbilisis. Sameba soboras Tbilisis. Sameba soboras Tbilisis. Sameba soboras
Tbilisis. Sameba soboras Tbilisis. Sameba soboras Tbilisis. Sameba soboras
Author:Archil Kikvadze Author:lukatar Author:Nika Shmeleva

Idėja pastatyti soborą kilo 1989 metais, ateinančių švenčių - 2000 metų nuo Kristaus gimimo ir 1500 metų Gruzijos bažnyčios autokefalijai. Konspirologai su tuo sieja armėnų Aveteran soboro susprogdinimu, bet greičiausiai, kad jokio ryšio nėra. Soboro projektavimas užėmė keletą metų, jam sutrukdė Sovietų Sąjungos subyrėjimas, ir 1992 metų pilietinis karas Gruzijoje.
Skaitoma, kad soboras buvo statomas už žmonių paaukotus pinigus. Yra gandų, kad soboras pastatytas už oligarcho Boriso Ivanašvili pinigus.
Įvertinant soboro dydį reikia atkreipti į didelę žemės drebėjimų tikimybę. Soboras ir buvo projektuojamas, kad išstovėtų ir per stiprų žemės drebėjimą.

Gruzija

Pirmosios pamaldos sobore įvyko 2002 metų gruodžio 25 d., nors statybos dar nebuvo baigtos. Galutinai Sameba statybos baigėsi 2004 metais.
Soboras pastatytas kaip pagrindinė Gruzijos šventykla. Soboro interjeras kažkiek primena muziejų, prie ikonų yra lentelės su ant jų užrašytais ikonų pavadinimai. Prie altoriaus - didžiulė rankraštinė biblija.
Auksinis cerkvės kupolas - ne visai tradicinis Gruzijai, teritorija aplink soborą gal būt ir per didelė. Bendras architektūrinis sprendimas gana modernus, nors Gruzijoje ir dabar daugiausiai statomos tradicinės gruzinų architektūros cerkvės. Soboras kažkiek išsiskiria iš visų Gruzijos cerkvių statybos tradicijų.

Tbilisis. Sameba soboras Tbilisis. Sameba soboras Tbilisis. Sameba soboras
Tbilisis. Sameba soboras Tbilisis. Sameba soboras Tbilisis. Sameba soboras
Author:dimitry Author:Ruben Movsesyan Author:Max Ben
© 2015 J.D.Endriukaitis