Achalsopeli cerkvės

Achalsopeli (ახალსოფელი) (anksčiau Dzveli Gavazi) - kaimas Alazani slėnio šiauriniame pakraštyje ir priekalnėse, tarp Avanischevi ir Šorochevi upių, 440 m aukštyje, 15 km į rytus nuo Kvareli. 2002 metais kaime gyveno 5367 žmonės.
Istoriniuose šaltiniuose Gavazi pirmą kartą paminėtas IX amžiuje, bet pagal archeologų tyrinėjimus žinoma, kad čia buvo gyvenama žymiai anksčiau. XVIII amžiuje, dėl dažnų puldinėjimų, kaimo gyventojai persikėlė į Alazani slėnį kur įkūrė Gavazi kaimą. 1850 metais kaimas apgyvendintas vėl.

Kaime yra stipriai apgriuvusi XI amžiaus Davidgaredža cerkvė, XIX amžiaus Krikštytojo cerkvė, Šv.Barbare ir labai graži Tavcminda Šv.Giorgi cerkvės.
Šiauriniame kaimo pakraštyje yra VI amžiaus Dzveli Gavazi cerkvė, laikoma pirmąją tetrakoncho tipo cerkve Gruzijoje.

Dzveli Gavazi cerkvė Dzveli Gavazi cerkvė Dzveli Gavazi cerkvė
Dzveli Gavazi cerkvė Dzveli Gavazi cerkvė Dzveli Gavazi cerkvė
Author:Lasha_Gabelia Author:temo pxovelishvili Author:temo pxovelishvili

Dzveli Gavazi (ძველი გავაზი) cerkvė - nedidelė, bet labai įdomi cerkvė, viena iš pirmųjų cerkvių su kupolu Gruzijoje, pirmoji tetrakoncho tipo cerkvė Gruzijoje. Cerkvės atsiradimo istorija įdomi - nežinoma kaip atsirado tokia cerkvės architektūra ir į ką ji išsivystė. Apie cerkvės architektūrą faktų labai nedaug, bet daugybė hipotezių.
Cerkvės pastatymo data tiksliai nežinoma, manoma, kad ji pastatyta VI amžiaus viduryje. Gali būti, kad ji pastatyta iki 560 metų, tada ji yra pirmoji cerkvė su kupolu Gruzijoje. Jeigu ji pastatyta iki 580 metų, tada ji senesnė už Avano cerkvę Armėnijoje ir yra pirmoji tetrakoncho tipo cerkvė Užkaukazėje. Tuo laikotarpiu pastatytas Ninocminda soboras, manoma yra vėlesnis už Dzveli Gavazi, ir tikriausiai yra jos patobulinta kopija.

Gruzija

Gali būti, kad cerkvė pastatyta Kaukazo Albanijos cerkvių įtakoje. Ji yra netoli buvusios Kaukazo Albanijos, jos architektūrai galėjo turėti įtakos IV amžiaus Mamrucha ir VI amžiaus Lekit cerkvių architektūra stovinčių dabartiniame Azerbaidžane.
Tokio tipo tetrakonchai Gruzijoje neprigijo, neužilgo atsirado Avano soboro tipo tetrakonchai (Džvari, Ateni ir kt.). Žymiai vėliau pastatyta Kvetera cerkvė, kurios architektūrai galėjo turėti įtakos Gavazi ar Ninocminda cerkvės.
Galerija aplink cerkvę pastatyta vėlesniais laikais. XIX amžiuje cerkvės išorė buvo nutinkuota, dabar vėl įgavo savo ankstesnę išvaizdą.

Dzveli Gavazi cerkvė Dzveli Gavazi cerkvė Achalsopeli. Davidgaredža cerkvė
Dzveli Gavazi cerkvė Dzveli Gavazi cerkvė Achalsopeli. Davidgaredža cerkvė
Author:temo pxovelishvili Author:Sandro Tsagareli Author:temo pxovelishvili

Dzveli Gavazi Šv.Marijos cerkvė yra šiaurinėje Achalsopeli kaimo dalyje, aplink ją yra laukymė, keletas medžių, tvora ir šaltinis. Prie cerkvės stovi informacinis stendas su jos aprašymu gruzinų, anglų ir rusų kalbomis. Prie cerkvės daug kvevri (vyno ąsočių).
Įėjimas į cerkvę iš vakarų pusės, vakarines ir pietines cerkvės apsides paslepia galerija, matosi tik likusios dvi apsidės. Cerkvės vidaus plotas nedidelis, sienos netinkuotos, freskų nėra. Altoriaus pertvara, kaip ir visų tetrakoncho tipo cerkvių, nedidelė. Labai įdomios vidinės apsidžių formos - tai vadinama lapelio forma, labai reta Gruzijoje.

Tavcminda Šv.Giorgi cerkvė Tavcminda Šv.Giorgi cerkvė Tavcminda Šv.Giorgi cerkvė
Tavcminda Šv.Giorgi cerkvė Tavcminda Šv.Giorgi cerkvė Tavcminda Šv.Giorgi cerkvė
Author:temo pxovelishvili Author:ბერიანიძე მიშა Author:khutsishvili
© 2015 J.D.Endriukaitis