Abuli tvirtovė. Ninocminda municipalitetas. Samcche-Džavacheti

Abuli žemėlapis

Abuli tvirtovė (აბული) - megalito tvirtovė, manoma pastatyta Bronzos amžiuje. Sienos ir bokštai sudėti iš plokščių akmenų nenaudojant skiedinio. Tvirtovė labai neįprasta ir keista.
Pirmoji tvirtovės keistenybė - pastatyta labai auštai. Ji yra apie 2500 m virš jūros lygio. Neaišku, kodėl reikėjo statyti tvirtovę ar miestą taip aukštai, ir iš kur tvirtovės gyventojai ėmė vandenį.
Antroji tvirtovės keistenybė - kultūrinio sluoksnio nebuvimas. Nuo tų laikų, kada tvirtovė buvo pastatyta tiesiai ant akmenų, jos viduje nesusikaupė nieko, jokių žmogaus veiklos atliekų, po kojomis tik akmenys. Čia, vėlesniais laikais, net avių neganė - per aukštai.
Trečioji keistenybė - netoliese esanti Šaori tvirtovė, beveik tiksli Abuli kopija.
Kalnas Mažasis Abuli, ant kurio stovi tvirtovė - užgesęs ugnikalnis. Kalno šlaitai nusėti pilkais ir rudais akmenimis. Daugelis iš jų plokšti - tikriausiai, subyrėjusi lava. Yra kažkas panašaus į šoninį ugnikalnio konusą - nedidelis kalnas pagrindinės viršūnės šone. Ant to kalno pastatytas apie 50 m skersmens sienų žiedas. Sienos storos, sukrautos iš plokščių akmenų. Orginalus sienų aukštis neaiškus - dalis sienų sugriuvusios. Sienų žiedo viduje yra dvi siauros landos. Viena į išorę, kita į vidų, savotišką priešpilį. Iš jo į vidų yra dar du vartai, vieni neblogai išsilaikę, kiti stipriai apgriuvę. Vartai nedideli, apie 1,5 m aukščio.

Tvirtovės sienoje yra landa - apie 2 m ilgio tunelis. Už sienų, tvirtovės viduje, labai tankus užstatymas. Ten buvo sienos, koridoriai ir daugybė nedidelių kambarių. Kambarių dydį ribojo pati statybų technologija - lubas darydavo iš akmens plokštės. Visas tvirtovės vidus užstatytas tokiais kambariais. Viename kambaryje yra net iš akmens plokčių sudėtos grindys.
Tvirtovę juosia dar viena siena - apie 1,5 m žemesnė. Prie jos vidinės pusės pristatyti tokie patys kambariai kaip ir tvirtovės viduje. Tvirtovės pietinėje pusėje yra dar keletas sienų pusžiedžių. Tiksliai jas suskaičiuoti sunku - kuo toliau tvirtovės, tuo sienos labiau apgriuvusios, kol susilieja su akmeniniais nuobirynais. Apytiksliai ten yra 6-8 sienų pusžiedžiai. Prie kiekvienos sienos pristatyti kambariai, jų dešimtys, jeigu ne šimtai.
Visas statinių kompleksas panašus į tvirtovę ir nemažą miestą joje. Tik neaišku - tai tvirtovė ar miestas.
Apie Abuli informacijos labai mažai. Yra video siužetas, bet iš jo nieko aiškiau netampa. Visi aptarinėja tvirtovę, bet niekas nepastebi "miesto".

Abuli kalnas Abuli kalnas Abuli kalnas
Abuli kalnas Abuli tvirtovė Abuli tvirtovė
Author:Ivane Goliadze Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili

Patekimas

Maršrutą į Abuli patogiausia pradėti Gandzani kaime, esnatį prie kelio Calka-Ninocminda. Nuo šio kelio matosi Abuli kalnas ir netgi tvirtovė, jeigu žinoti kur žiūrėti.

Gruzija

Prie kaimo matosi kalva su miško juosta. Šią kalvą reikia apeiti dešine jos puse. Ten, prie upelio, yra piemenų stovykla iki kurios galima privažiuoti didesnio pravažiuojamumo mašina. Nuo stovyklos prasideda pakilimas į kalną orientuojantis pagal jo pilką viršūnę. Pakilimas varginantis, tvirtovę galima pasiekti per 2-3 valandas. Aukščio skirtumas nuo Gandzani kaimo iki tvirtovės - apie 500 m, atstumas tiesiąja - 12,5 km (nuo stovyklos - apie 3 km), aukščių skirtumas iki viršūnės - apie 750 m.
Be pačios tvirtovės verta užlipti į viršūnę, kur yra ežeriukas, tai užims dar kažkiek laiko.

Abuli kalnas Abuli kalnas Abuli kalnas
Abuli tvirtovė Abuli tvirtovė Abuli tvirtovė
Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili

Saugumas

Po tvirtovę vaikščioti nesunku, visi akmenys šiurkštūs, kojos neslysta. Verta įdėmiai žiūrėti sau po kojomis - galima atsidurti ant kambario stogo ir įlūžti. Statiniai pastatyty tvirtai, bet vis dėl to, be skiedinio, akmenys paslankūs.
Reikėtų atsargiai vaikščioti, kad netyčia ko nors nesugriautumėte. Sunku suprasti, kaip šis "kortų namelis" išstovėjo tūkstančius metų. Vienas girtas piemuo su laužtuvu per vakarą galėtų sugriauti visą tvirtovę. Gal valstybei reikėtų imtis kokių nors apsaugos priemonių?

© 2014 J.D.Endriukaitis