Imeretietiškas šafranas
Imeretietiškas šafranas (gruz. იმერეთის ზაფრანა, imeretis zaprana) arba serentis, be Gruzijos žinomas Meksikoje, Kanadoje, JAV, Prancūzijoje ir kitose šalyse. Šafranas gaminamas iš oranžinių serenčių žiedų. Pradžioje juos gerai išdžiovina tamsoje vietoje, nes saulės spinduliai gali išgarinti eterinius aliejus. Vėliau žiedai smulkiai supjaustomi arba sumalami. Gruzijos turguje dažniau prekiaujama smulkiai supjaustytu šafranu, milteliai pasitaiko rečiau. Imeretietiškas šafranas turi subtilų gėlių kvapą su ryškiu vaisių akcentu. Šafranu daugiausiai gardina ryžius, nuo jo ryžiai įgauną gražią oranžinę spalvą, taip pat troškintą mėsą, valgius su graikiškais riešutais, sriubas. Gruzijos turguose šafranas yra vienas iš brangesnių prieskonių, geriausias jo pasirinkimas yra Kutaisio turguje.
Imeretietiškas šafranas savo aromato stiprumu ir skoniu kiek nusileidžia tikrajam šafranui, bet jis yra žymiai pigesnis už "prieskonių karalių". Tikrajam šafranui naudojami tik krokusų (krokų) žiedlapiai, o imeretietiškui šafranui - visas žiedas. Nors imeretietiško šafrano savybės kiek nusileidžia tikrajam šafranui, nustatyta, kad jis gerina skrandžio ir žarnyno veiklą, valo kraują.
Imeretietiškas šafranas
Imeretietiškas šafranas
Serentis
Serentis (lot. Tagetes, gruz. გულყვითელა, gulkitvela, angl. marigold) - astrinių šeimos augalų gentis, kilusi iš Amerikos, kur natūraliai auga nuo Arizonos iki Argentinos. Ją sudaro 56 vienmečių ir dvimečių augalų rūšys. Serenčius XVI amžiuje į Ispaniją atvežė konkistadorai, iš kurios jie paplito po Europą.
Serenčiai - vienmečiai ar dvimečiai 20-120 cm aukščio krūmai, žiedai - geltoni, oranžiniai.
Serenčio lapai Meksikoje naudojami nuo karštinės, vidurių užkietėjimo, kaip šlapimą ir prakaitą varanti priemonė, dideliais kiekiais - kaip vimdomoji. Serenčio eterinius aliejus deda į alkoholinius gėrimus, tai jiems suteikia saldų aromatą.