Tbilisis, Betanija vienuolynas

Betanija (ბეთანია) vienuolynas yra Tbilisio Didgori rajone. Vienuolynas įkurtas atokiame Vere upės tarpeklyje Gruzijos Aukso amžiaus laikais valdant karalienei Tamarai. Dabar vienuolynas yra seniausias vienuolynas prie Tbilisio, bet ir sunkiausiai pasiekiamas. Gal būt dėl to sovietiniais laikais vienuolynas veikė net iki 1963 metų.
Dievo Motinos Gimimo cerkvė pastatyta apie 1200 metus, o mažesnė Šv.Giorgi cerkvė - 1196 metais. Freskos didesnėje cerkvėje datuojamos 1207 metais. Bet yra nuomonių, kad vienuolynas įkurtas dar X amžiuje, o vėliau perstatytas. Vienuolyno kilo pavadinimas nuo Palestinos gyvenvietės Beit-Anija. Manoma, kad vienuolyną įkūrė kunigaikščiai Orbeli, kurių giminės valdos buvo čia. Vėliau vienuolynas buvo Baratašvili giminės laidojimo vieta. Palaipsniui vienuolynas buvo apleistas, buvo pamirštas. XIX amžiaus viduryje į vienuolyną atsitiktinai užsuko architektas ir dailininkas Gagarinas ištapęs Sioni soborą. Jis rado apgriuvusią cerkvę ir freskas, kurioje atvaizduota karalienė Tamara, joje. Vienuolyną aptvarkė, kiek suremontavo ir vienuolynas tapo tinkamas gyvenimui.

Sovietiniais laikais apie vienuolyną kažkaip užmiršo ir jis veikė, netgi užsiėmė žemės ūkiu, o 1936 metais net pasistatė malūną. Vėliau vienuolyną paskelbė uždarytu, bet jis veikė toliau, o vienuolius apiformino kaip architektūros paminklo sargus. Vienuolynas sovietiniais laikais buvo vos ne vieninteliu veikiančiu vienuolynu Gruzijoje.
Nusileidus į Vera upės tarpeklį pamatysite iš plytų pastatytus vienuolyno vartus, sienos liekanas į kairę nuo vartų ir į kairę nuo kelio - šaltinį. Už vartų, kairėje - Dievo Motinos Gimimo cerkvė, dešinėje - ūkiniai pastatai. Gali būti, kad vienuolyno taisyklės gana griežtos, nes vienuoliai su atvykėliais stengiasi nebendrauti, todėl į ūkio teritoriją geriau neiti. Bet gali būti, kad tai nuovargis nuo gausių lankytojų.
Dievo Motinos Gimimo cerkvė - tipinės kryžiaus-kupolo su kūginiu kupolu ant cilindro formos būgno, kuriame pagal apaštalų skaičių yra 12 langų. Pietinėje pusėje pristatytas prieangis su arkutėmis, vakarinėje - neaišku kas, yra nuomonė, kad ten kažkada buvo bokštas. Cerkvė pastatyta iš smiltainio, kuris per amžius aptrupėjo. Vietomis apdailos plokštės pakeistos į naujas, išsiskiriančias. Stogas naujas, metalinių čerpių.

Didgori. Betanija vienuolynas Didgori. Betanija vienuolynas Didgori. Betanija vienuolynas
Didgori. Betanija vienuolynas Didgori. Betanija vienuolynas Didgori. Betanija vienuolynas
Author:David Galegashvili Author:wakho Author:toba travel

Cerkvės vidus ištapytas žymiomis freskomis. Freskos nėra labai gerai išsilaikiusios. Pati garsiausia freska, nutapyta apie 1207 metus, - karalienės Tamaros portretas visų ūgiu ant šiaurinės sienos, nutapytas jai dar esant gyvai, ar neužilgo po mirties. Gruzijoje, be šio, išlikę tik dar du karalienės Tamaros atvaizdai - Vardzijoje ir Kincvisi.
Freskoje atvaizduoti karalius Giorgi III, jo duktė karalienė Tamara ir jos sūnus Giorgi Laša, šonuose - dviejų šventų karių figūros. Freska buvo keletą kartų užtapyta, bet restauratoriai peršvietę rentgenu ir ultravioletiniais spinduliais atkūrė pirminį karalienės Tamaros atvaizdą. Prie šiaurinės sienos langų - freskos religiniais siužetais.

Gruzija

Kitos sienos ištapytos freskos Jėzaus stebuklų ir kitais religiniais siužetais, unikalus Mahometo galvos su balta čalma išnirusios iš ugninės upės atvaizdas. Ant pietinės sienos - vienuolyno fundatoriaus Sumbato Orbeli, su vienuolio drabužiais ir cerkvės modeliu rankose, atvaizdas.
Į vakarus nuo cerkvės stovi 1196 metais pastatyta nedidelė Šv.Giorgi cerkvė. Įprastai gruzinų cerkvių rytiniuose fasaduose - dvi aukštos nišos, pirmą kartą pasirodžiusios Cromi cerkvėje (VI amžius). Neaišku, ar šios nišos yra dėl simbolinės reikšmės ar dėl statybos technologijos. Šv.Giorgi cerkvė irgi turi tokią nišą, bet tik vieną ir iš netradicinės pietų pusės.
Teritorija aplink cerkves gražiai sutvarkyta, apsodinta gėlėmis ir vynuogėmis. Prie ūkinių pastatų - į žemę įkasti kvevri ir neveikiantis šaltinis su paslaptingais atvaizdais išraižytais akmenyse. Ten pat, virš šaltinio ant akmens išraižyta scena "Jėzus ir samaritietė prie šulinio".

Didgori. Betanija vienuolynas Didgori. Betanija vienuolynas Didgori. Vere upės tarpeklis
Didgori. Betanija vienuolynas Didgori. Betanija vienuolynas Didgori. Vere upės tarpeklis
Author:Ivane Goliadze Author:tokozedg Author:eristo

Pasiekti vienuolyną gana nelengva. Iš Tbilisio autobusu Nr.106 galima atvažiuoti į Kodžori, dar keletą kilometrų, iki rodyklės prie kelio "Betanija 6,7 km" - pakeleivingomis mašinomis, bet eismas šioje kelio į Manglisi atkarpoje retas. Nuo rodyklės prie kelio į dešinę ir žemyn atsišakoja žvyrkelis, juo iki vienuolyno apie 7 km, kelio viduryje Kveseti kaimas, už kaimo kelias blogesnis. Kelias leidžiasi į Vere upės tarpeklį nuo kelio į Manglisi 1400 m aukštyje (Kveseti 1150 m) iki 800 m aukštyje esančio vienuolyno, labai gražus, aplink miškai ir statūs skardžiai. Kelias pravažiuojamas džipu, bet paprasta lengvoji greičiausiai iki vienuolyno nepravažiuos ir keletą likusių kilometrų teks nueiti pėsčiomis.

© 2015 J.D.Endriukaitis