Mccheta municipalitetas

Mccheta municipaliteto žemėlapis

Mccheta municipalitetas (მცხეთის მუნიციპალიტეტი) - yra beveik Gruzijos viduryje, ant istorinių Gruzijos sričių Kvemo Kartli ir Šida Kartli ribos.
Municipaliteto plotas 805 km², jo šiaurės vakaruose yra intensyviai žemės ūkiui naudojama Muchrani lyguma, rytuose, už Aragvi upės pereinanti į Saguramo lygumą. Municipaliteto rytuose yra vidutinio aukščio Saguramo kalnagūbris, aukščiausia jo vieta - Saguramo kalnas (1392 m). Kalnagūbris yra Tbilisio Nacionalinio parko teritorijoje. Į šiaurę nuo jo, už Tezami upės, vidutinio aukščio (aukščiausias taškas - Stabismta kalnas (1605 m)) Kartli kalnagūbris skiria Mccheta ir Tianeti municipalitetus. Į šiaurę nuo Muchrani slėnio esantys vidutinio aukščio Satibi ir Kvercchoveli kalnagūbriai skiria Mccheta ir Dušeti municipalitetus. Municipaliteto viduryje, Mtkvari upės kairiuoju krantu, iki Aragvi upės tęsiasi neilgas Schalbta kalnagūbris (aukščiusias taškas - 1091 m). Pietinėje municipaliteto dalyje - Trialeti kalnagūbris ir jo šiaurinės ir rytinės atšakos.
Didžiausios municipaliteto upės: Mtkvari, Aragvi, Ksani, Tezami, Narekvavi, Chekordzula, Ničbisisckali ir Digmisckali.
Municipaliteto klimatas - vidutiniškai drėgnas subtropinis. Muchrani-Saguramo lygumose klimatas vidutiniškai drėgnas klimatas su karštomis vasaromis ir vidutiniškai šaltomis žiemomis. Vidutinė metinė temperatūra 10,8° C, sausio -1,1° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 590 mm. Kalnagūbriuose klimatas vidutiniškai drėgnas su vidutiniškai šaltomis žiemomis ir ilgomis šiltomis vasaromis.
Municipalitete gyvena 65 tūkstančiai žmonių, 90,6% gruzinų, 4,3% azerbaidžaniečių, 2,1% osetinų, 1,5% asirų. Rajone yra 62 gyvenvietės, didžiausias kaimas - Muchrani (6,2 tūkst. gyventojų), municipaliteto administracinis centras - Mccheta miestas.
Per municipalitetą eina geležinkelis Tbilisi-Poti ir pagrindiniai keliai: S1 Tbilisi-Kutaisi, S3 Tbilisi-Stepancminda, S29 Tbilisi-Mccheta-Kavtischevi-Gori, S30 Tbilisi-Tianeti.
Beveik į kiekvieną municipaliteto gyvenvietę važiuoja "maršrutkės". Jos važiuoja ne iš Mccheta, bet iš Tbilisio Didube stoties.
Senovėje dabartinis Mccheta municipalitetas buvo svarbių prekybinių kelių sankryžoje. Pro jį ėjo kelias iš Romos imperijos į Persiją, čia no jo atsišakojo kelias į Šiaurės Kaukazą per Darjali tarpeklį. Todėl čia nuo atmenamų laikų kūrėsi miestai, buvo statomos tvirtovės ir šventyklos. Mccheta rajonas - senovinis Gruzijos (Iberijos) civilizacijos centras.

Rajone daugiausiai auga Činuri, Saperavi ir Izabela rūšių vynuogės. Gerą vyną gamina kompanija "Château Mukhrani" ir keletas smulkių vyno ūkių.
Municipalitete yra du muziejai: Mccheta istorijos-archeologijos muziejus ir rašytojo I.Čavčavadze muziejus Saguramo kaime.
Municipalitete yra apie penkias dešimtis senovinių cerkvių ar vienuolynų. Įdomiausi iš jų Sveticchoveli katedra ir Samtavro vienuolynas Mccheta mieste, Džvari, Šiomgvime, Armazi, Zedazeni vienuolynai ir Cilkani soboras.
Rajone yra apie dešimtis apgriuvusių tvirtovių. Įdomesnės iš jų: Ksani, Armazi, Ničbisi ir Muchrani tvirtovės.
Kitos municipaliteto įdomybės: archeologų atkasti antikos laikų mietstai - Armazciche (pirmoji Gruzijos (Iberijos) sostinė ir Dzalisi; retokai iš po vandens pasirodantis Pompėjaus tiltas.
Kompanija "Château Mukhrani" organizuoja ekskursijas į vyno gamyklą ir jai priklausančius kunigaikščių Muchrani dvaro rūmus. Į ekskursijas įtraukta vyno degustacija rūmuose.

Aragvi upės slėnis Trialeti kalnagūbris Paminklas ant Didgori kalnagūbrio
Aragvi upės slėnis Trialeti kalnagūbris Paminklas ant Didgori kalnagūbrio
Author:Elice Author:nikusha Author:ggujabidze

Mccheta (მცხეთა) - labai senas miestas, viena iš pirmųjų Gruzijos sostinių. Mieste yra keletas senovinių cerkvių, tarp jų - garsioji Sveticchoveli katedra. Jau 2011 metais miestelis buvo sutvarkytas, atnaujintas; dabar gana jaukus. Mieste yra Turizmo informacijos centras, muziejus, viešbutukai, kavinės ir restoranai. Mccheta, atrodo, pats lankomiausias miestas tarp mažesniųjų Gruzijos miestų. Plačiau Mccheta miestas.
Armazciche (არმაზციხე) senovinis miestas - viena įdomiausių pagal istorinę reikšmę vietų Gruzijoje. Armazi - aukščiausias Gruzijos pagonybės laikų dievas, jam, manoma, kad ant Bagineti kalno, buvo pastatyta šventykla, jo vardu pavadintas miestas. Didelė dalis antikos laikų miesto atkasta, sutvarkyta ir paversta archeologine-muziejine vieta.
Armazciche yra dešiniajame Mtkvari upės krante, priešais Mcchetą, kelio Tbilisi-Zahesi-Mccheta-Kavtischevi dešinėje pusėje, 0,5 km į pietus (tiesiaja) nuo miesto centro, keliu - 3,5 km. Plačiau Armazciche antikos miestas.

Gruzija

Armazischevi (არმაზისხევი) - Mccheta miesto vakarinis priemiestis, dešiniajame Mtkvari upės krante, prie Armazischevi upės žiočių, 2 km į vakarus nuo miesto centro. Gyvenvietė 1,5 km siaura juosta ištįsusi dešiniajame Mtkvari upės krante, jos rytinėje dalyje yra Mccheta geležinkelio stotis ir tiltas per Mtkvari.
Armazischevi yra atkasti antikos laikų Iberijos didikų rūmų, pirties ir kiti griuvėsiai, taip pat didikų palaidojimo vieta. Atkasti akmeniniai sarkofagai, rasta daugybė dirbinių iš aukso, sidabro, brangakmenių.
Gyvenvietėje prasideda kelias į gražų Armazischevi tarpeklį. Jame yra viduramžiais pastatytos cerkvės griuvėsiai, Armazi tvirtovė ir vienuolynas. Plačiau Armazischevi tarpeklis.

Karsani observatorija Karsani Dievo Motinos cerkvė Mtkvari nuo kelio į Karsani
Karsani observatorija Karsani Dievo Motinos cerkvė Mtkvari užtvanka nuo kelio į Karsani
Author:Tutankhamen Author:irakli khvibliani Author:avto1221

Karsani (კარსანი) - nedidelis kaimas rytiniame Trialeti kalnagūbrio šlaite, 700 m aukštyje, 7,5 km į pietvakarius nuo Mccheta. 9 gyventojai (2002). Į kaimą veda nuo Tbilisi-Zahesi-Mccheta kelio atsišakojantis, serpantinais kylantis, gruntinis kelias. Juo iki kaimo 3,5 km.
1904 metais kaime įsikūrė Tbilisio geofizikos observatorija, 1935 metais pastatytas dabartinis pastatas. Liudininkai pasakoja, kad II-ojo pasaulinio karo metu Karsani dirbo fizikai, išradinėję kažkokį slaptą ginklą, į slėnį kelias buvo uždarytas. Po karo pastatas priklausė archeologams, dabar apleistas.
Karsani Dievo Motinos cerkvė (კარსანის ღვთისმშობლის ეკლესია) yra 200 m į rytus nuo observatorijos pastato. Pagal stilistinę analize, cerkvė pastatyta IX-X amžiuose. Vienos navos (9,55x6 m) cerkvė pastatyta iš akmenų gabalų, neseniai suremontuota.
1,8 km gruntiniu keliu, į vakarus nuo kaimo, ant aukšto kalno stovi vėlyvaisiais viduramžiais pastatyta Karsani Šv.Nino cerkvė (კარსანის წმინდა ნინოს ეკლესია). Vienos navos (7,75x7,45 m) cerkvė pastatyta iš didelių akmens blokų. Cerkvė nėra originalios išvaizdos, perstatyta.
Nuo kalno atsiveria puikūs vaizdai į Mtkvari slėnį, matosi Mccheta, Džvari ir Zedazeni vienuolynai, Aragvi ir Mtkvari upių santaka.

Karsani Šv.Nino cerkvė Šv.Nino cerkvė Nuo Šv.Nino cerkvės
Karsani Šv.Nino cerkvė Karsani Šv.Nino cerkvė Nuo Šv.Nino cerkvės
Author:Ch.Beso Author:lgnozadze Author:humano virtual

Ksani (ქსანი) - nedidelė, kadaise pramoninė, gyvenvietė kairiuosiuose Mtkvari ir Ksani upių krantuose, prie jų santakos, 4,5 km į pietus nuo kelio S1 Tbilisi-Kutaisi, 21 km į vakarus nuo Mccheta. Pro Ksani eina Tbilisi-Poti geležinkelis, yra stotis. Apie 1,5 km į šiaurę nuo gyvenvietės centro, ant kalno, stovi Ksani tvirtovė. Plačiau Ksani tvirtovė.
Ničbisi (ნიჩბისი) - bendruomenė susidedanti iš trijų kaimų: Zemo Ničbisi, Kvemo Ničbisi ir Achala Ničbisi. Achala Ničbisi yra prie Ničbisisckali upės, prie kelio Mccheta-Kavtischevi-Gori, 15 km į vakarus nuo Mccheta. Kaimas jungiasi su Saschori kaimu.
Kvemo Ničbisi yra prie Ničbisisckali upės, 2,5 km į pietvakarius nuo Achala Ničbisi.
Zemo Ničbisi yra ant Ničbisisckali upės tarpeklio šlaito, 2,5 km (keliu) į pietvakarius nuo Kvemo Ničbisi.
Senovėje Ničbisisckali upės tarpeklis priklausė kunigaikščiams Cicišvili, jame yra nemažai viduramžiais pastatytų cerkvių. Kvemo Ničbisi yra, neblogai išlikusi, kunigaikščių Cicišvili pastatyta tvirtovė. Plačiau Ničbisi.

Saguramo. I.Čavčavadze muziejus Saguramo cerkvė Kelias į Zedazeni vienuolyną
Saguramo. I.Čavčavadze muziejus Saguramo cerkvė Kelias į Zedazeni vienuolyną
Author:Konstantine Elkanishvili Author:Konstantine Elkanishvili Author:George Berianidze

Saguramo (საგურამო) - kaimas Saguramo lygumoje, dešiniajame Aragvi upės krante, 5 km nuo kelio S1 Tbilisi-Kutaisi, 9 km į šiaurę nuo Mccheta.
Kaimas istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XIV amžiaus. Istoriškai kaimas priklausė kunigaikščiams Zevdginidze, XV amžiuje buvo Kacheti karalystės dalis, XVI-XVII amžiuose priklausė Mccheta vyskupijai. XVIII amžiuje kaimas dažnai kentėjo nuo Dagestano kalniečių antpuolių.
Kaime ir prie jo yra 6 cerkvės ir Ilja Čavčavadze muziejus.
Gruzinų rašytojo ir visuomenės veikėjo Ilja Čavčavadze (1837-1907) muziejus yra kaimo pietiniame pakraštyje, veikia kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00. Bilieto kaina 1 GEL. Muziejuje eksponuojami su rašytoju susiję daiktai.
Saguramo Šv.Giorgi cerkvė yra kalno papėdėje, 200 m į pietus nuo muziejaus. Cerkvė - trijų navų bazilika su kupolu.
Nedidelė, vienos navos (4,8x3,9 m), vėlyvųjų viduramžių Saguramo cerkvė yra kelio Saguramo-Mccheta dešinėje pusėje.
Dievo Motinos cerkvė yra kaimo pietuose, 300-400 m nuo kapinių. Vienos navos (9,6x5,7 m) cerkvė pastatyta viduramžiais. Cerkvės vidus ištinkuotas, matosi tapybos pėdsakai.
Kasuri Šv.Giorgi cerkvės griuvėsiai yra kelio į Zedazeni dešinėje pusėje, miške. Cerkvė buvo trijų navų bazilika pastatyta VI amžiuje asirų vienuolio Ioane Zedazneli. Iš cerkvės išliko keletas sienų fragmentų.
Į pietus nuo kaimo prasideda Tbilisio nacionalinis parkas. Kaimo pietinėje pusėje prasideda gruntinis kelias į aukštai ant kalno stovintį VI amžiuje įkurtą Zedazeni vienuolyną. Plačiau Zedazeni vienuolynas.
Šiomgvime (შიომღვიმე) - garsus vienuolynas 11 km į vakarus nuo Mccheta. Naujai asfaltuotas kelias prasideda vakarinėje miesto dalyje, yra rodyklės. VI amžiuje pastatytas vienuolynas gana gausiai lankomas, jame yra pati seniausia Gruzijoje cerkvė su kupolu. Plačiau Šiomgvime vienuolynas.

© 2016 J.D.Endriukaitis