Mccheta miestas

Mccheta miesto žemėlapis

Mccheta (მცხეთა) - nedidelis miestas prie Mtkvari ir Aragvi upių santakos, srities ir municipaliteto administracinis centras. 7700 gyventojų (2002).
Mccheta - labai senas miestas, viena iš pirmųjų Gruzijos sostinių ir civilizacijos centrų. 2010 metais pradėti tvarkymo darbai jį pavertė gana jaukiu miesteliu. Mccheta nesunku pasiekti iš Tbilisio, todėl ji gausiai lankoma turistų.
Mccheta asfaltuotais keliais jungiasi su Tbilisi (24 km), Stepancminda (126 km), Tianeti (per Cchvaričamia 71 km), Dušeti (30 km), Kaspi (per Kavtischevi - 36 km, keliu S1 - 42 km) ir Gori (per Kavtischevi - 61 km, keliu S1 - 63 km). Mccheta patogu pasiekti "maršrutke" iš Tbilisio Didube stoties. Kaina 1 GEL.

Mccheta panorama Mccheta Turizmo informacijos centras
Mccheta panorama Mccheta Turizmo informacijos centras
Author:Andrey Semenov Author:Вадим Туркин Author:Andrey Semenov

Dabartinės Mccheta teritorijoje žmonės gyveno jau Bronzos amžiuje. Uolėta, lygi aukštuma Mtkvari ir Aragvi santakoje buvo labai patogi vieta gyventi. Sostine Mccheta tapo ne iš karto. Metraštininkai X amžiuje rašė, kad pirma pastatė Armaziciche miestą, vėliau - Mccheta.
65 metais p.m.e. Armazciche ir Mcchetą užėmė romėnų karvedys Pompėjus. Pagal padavimus jis čia pastatė tiltą per Mtkvari, nors iš tikro tiltas jau stovėjo anksčiau.

I tūkstantmečio pradžioje Iberijos sostinė palaipsniui iš Armazciche persikėlė į Mccheta, Armazciche liko daugiau kaip kulto centras. Mcchetoje buvo karalių rūmai, tuo laiku miesto teritorija buvo nuo Mtkvari iki apytiksliai dabartinės miesto aikštės su fontanu.
IV amžiuje mieste gyveno Šv.Nina, iš čia vyko Gruzijos krikštijimas. Jau VI amžiuje sostinė palaipsniui persikėlė į Tbilisį, bet Mccheta išliko svarbiu miestu ant prekybos kelių. 736 metais Mccheta sugriovė arabai, vadovaujami Mervano Kurčiojo. Po to miestas sunyko, tapo beveik kaimu.
Sovietiniais laikais Aragvi upės salpą užpylė žemėmis, dabar ten automobilių stovėjimo aikštelė ir policijos pastatas. 1930-aisiais ant Mtkvari upės pastatė Zemo Avčali HE, Mtkvari ir Aragvi upių lygis pakilo keletą metrų, po vandeniu pasislėpė Mccheta uolos ir Pompėjaus tiltas.

Mccheta administracijos pastatas Mccheta Mccheta. Antiokia cerkvė
Mccheta administracijos pastatas Mccheta Mccheta. Antiokia cerkvė
Author:Вадим Туркин Author:Вадим Туркин Author:Anzor Mtchedlishvili

Dabar Mccheta vienas iš populiariausių turizmo objektų, valstybė miesto sutvarkymui skyrė nemažai lėšų. Miestelis tapo tvarkingas, jaukus; jame yra Turizmo informacijos centras, suvenyrų parduotuvės, muziejus, kavinės ir restoranai.
Mccheta kerta pagrindinis kelias, miesto viduryje išsišakojantis į du lygiagrečius kelius. Važiuojant juo iš šiaurės pirmiausiai pravažiuosime Bebrisciche tvirtovę, stadioną, srities administracijos pastatą, muziejų, miesto meriją. Prie pašto kelias pasuka į vakarus, tiltu kerta Mtkvari upę, už tilto - Armazischevi priemiestis kuriame yra Mccheta geležinkelio stotis. Logiškiausiai miesto centru laikyti aikštę prie įėjimo į Sveticchoveli katedrą. Pietinėje aikštės pusėje yra suvenyrų parduotuvė, viešbutėlis, vakarinėje - Turizmo informacijos centras įsikūręs ne visai į vietą "įsipaišančiame" senovės graikų šventyklos stiliaus name su kolonomis.
Lankomiausia Mccheta vieta - Sveticchoveli katedra pastatyta IV amžiuje, perstatyta 1010 metais ir atstatyta XV amžiuje.Plačiau Sveticchoveli katedra.
Antrasis pagal populiarumą objektas Samtavro vienuolynas yra netoli pagrindinės Mccheta gatvės, 0,5 km į šiaurę nuo Sveticchoveli aikštės. Pagrindinė vienuolyno cerkvė pastatyta XI amžiuje, šalia yra mažytė Šv.Nino cerkvė pastatyta IV amžiuje. Plačiau Samtavro vienuolynas.

Samtavro kapinynas Bebrisciche tvirtovė Bebrisciche tvirtovė
Samtavro kapinynas Bebrisciche tvirtovė Bebrisciche tvirtovė
Author:PlamenB Author:Sergey Brandys Author:Вадим Туркин

350 m į rytus nuo aikštės, ant kranto prie Aragvi ir Mtkvari upių santakos stovi IV-V amžiuje pastatyta Antiokia arba Mccheta Šv.Stepane pirmoji cerkvė (მცხეთის წმინდა სტეფანე პირველმოწამის ეკლესია). Tai viena seniausių Mccheta cerkvių, jos architektu buvo graikas Averlios Akoliosi, jo vardas graikų kalba užrašytas ant stelos.
736 metais cerkvę sudegino arabai, XV-XVIII amžiuose cerkvė buvo remontuojama.
1990-aisiais "United Georgian Bank" skyrė lėšų cerkvei sutvarkyti, jos vidų ištapė Irakli Cincadze.
Cerkvė yra vienos navos (7,9x4 m) bazilika, iš vakarų pusės XVI-XVIII amžiuje prie jos pristatyti dviejų aukštų bokštas-vartai (5,2x4,67 m).

Gruzija

Vartai "Aragvi durys" (კარიბჭე "არაგვის კარი") yra prie aikštės su fontanais, prie pagrindinio kelio, buvusio kino teatro pastate, 400 m į šiaurę nuo Sveticchoveli aikštės. Vartai pavadinti "Aragvi durimis" dėl jų krypties į Aragvi upės pusę.
1965 metais, kasant duobę naujo kinoteatro pamatams, atrasti senų miesto vartų likučiai, todėl kinoteatrą padarė dviejų aukštų - pirmame vartai, antrame - kino salė. Antikos-ankstyvųjų viduramžių laikotarpio miesto vartai yra 4,8 m pločio, jų siena yra 6 m storio, išliko apatinė vartų dalis. Ant vienos sienos išliko tapybos fragmentai.
Didžiosios Mchetos Archeologijos muziejus yra aikštės su fontanais pietinėje pusėje, dirba kasdien, išskyrus sekmadienius ir pirmadienius, 10:00-17:00. Bilieto kaina 3 GEL. Muziejuje eksponuojami archeologų radiniai rasti Mcchetoje. Prie eksponatų yra paaiškinimai gruzinų ir anglų kalbomis. Įdomiausi eksponatai - Bronzos amžiaus ritualinis diržas ir iš perlų pagaminta persų saulės šventyklos miniatiūra rasti Samtavro kapinyne.
Gecamania (გეთსამანია) cerkvė yra ant kalvelės, šiaurinėje pagrindinio kelio pusėje, 750 m į vakarus nuo aikštės. Cerkvė pastatyta ankstyvaisiais viduramžiais, 2007-2008 pilnai restauruota, dabar veikianti. Aplink cerkvę yra XVIII-XIX amžiaus antkapiai.

Mccheta Gecamania cerkvė Mccheta Šv.Barbare cerkvė Mccheta Barbareti cerkvė
Mccheta Gecamania cerkvė Mccheta Šv.Barbare cerkvė Mccheta Barbareti cerkvė
Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili Author:Miro Mirecnet

Samtavro kapinynas yra 1,1 km į šiaurę nuo aikštės, vakarinėje pagrindinio kelio pusėje. Kapinynas atrastas 1871 metais tiesiant kelią. Kapai išsidėstę terasomis; apačioje šulinio formos, uždengti akmens plokštėmis; aukščiau kapai pastatyti iš didelių akmeninių plokščių. Pagal kapuose rastus daiktus nustatyta, kad čia buvo laidojama ilgą laiką - apatiniai kapai yra Geležies amžiaus pradžios (apie X amžius p.m.e.), viršutiniai kapai - jau krikščioniškojo laikotarpio (IV amžius) (juose rastos imperatoriaus Augusto monetos). Čia rastos kaukolės skiriasi nuo dabartinių Kaukazo gyventojų, yra dolicefalo tipo, o dabartinių gyventojų - trumpagalvių tipo. Kainyne rasta daugiau kaip 1800 įvairių laikotarpių kapų.
Kapinyno teritorija aptverta, pastatyta didelė stoginė virš sarkofagų, kiek į šalį - aikštelė kapinyno populiarinimui, šalia jos - nesenai atkasta Bronzos amžiaus gyvenvietė. Viskas sutvarkyta, yra stendai su paaiškinimais.
Pompėjaus tiltas (პომპეუსის ხიდი) yra 1,2 km į vakarus nuo aikštės, kiek pasroviui nuo dabartinio tilto. Tilto statytoju laikomas romėnų karvedys Pompėjus. XIX amžiuje senasis tiltas buvo nugriautas ir jo vietoje pastatytas naujas. Tiltas dar buvo naudojamas XX amžiaus pradžioje. Tiltas matosi tik tada, kai hidroelektrinė pažemina vandens lygį 2-3 metrais. Pompėjaus tiltas.
Barbareti cerkvė (ბარბარეთის ეკლესია), Šv.Barbale cerkvė yra prie kelio į Šiomgvimme vienuolyną, prie kapinių, 1,3 km į šiaurės vakarus nuo aikštės. Vienos navos (8,15x4,45 m) cerkvė pastatyta X-XI amžiuje, neseniai suremontuota.
Bebrisciche tvirtovė (ბებრის ციხე) yra ant kalvos prie pat pagrindinio kelio, 1,5 km į šiaurę nuo aikštės. Tvirtovė pastatyta ankstyvaisiais viduramžiais, istoriniuose šaltiniuose minima, kad 1156 metais joje mirė karalius Demetre I.
2010 metais, nuo pavasario lietų sukeltos nuošliaužos nukentėjo šiaurės rytinė tvirtovės pusė. Dabar tvirtovė avarinio stovio, restauruojama. Vaikščioti joje pavojinga.

© 2016 J.D.Endriukaitis