Truso tarpeklis ir slėnis

Truso tarpeklis (თრუსოს ხეობა) - bendras Tergi (Tereko) aukštupio Truso slėnio ir tarpeklio pavadinimas. Slėnio ilgis apie 25 km, jis prasideda prie Kobi kaimo, Džvari (Kryžiaus) perėjos papėdėje, baigiasi prie Truso perėjos (3132 m). Žemiausia slėnio vieta (apie 1950 m) yra prie Kobi kaimo. Truso slėnis beveik negyvenamas, jame yra 12 apleistų kaimų, žmonės jame gyvena tik vasarą. Slėnyje yra nemažai mineralinio vandens šaltinių.
Tolimesni slėnio kaimai ir Keli plokščiakalni yra netoli Pietų Osetijos ir Rusijos sienos, todėl norint ten apsilankyti rekomenduotina iš anksto pasirūpinti leidimais Gruzijos pasienio policijos tarnyboje Tbilisyje, Kandelaki gatvėje, ar (gali būti, info nepatikrinta) Pasieno policijos ofise Stepancminda mieste.

Šventykla prie Nogkau kaimo Kvemo Orokana kaimas Truso tarpeklis
Šventykla prie Nogkau kaimo Kvemo Orokana kaimas Truso tarpeklis
Author:Willy Fredriksen Author:giorgi yurashvili Author:intian

Kelias į Truso slėnį prasideda Almasiani kaime esančiame prie Gruzinų Karo kelio Džvari (Kryžiaus) perėjos papėdėje. Gruntinis kelias eina dešiniuoju Tergi upės krantu, už 3 km - pirmasis slėnio kaimas Nogkau (Nogchau). Kaimo pavadinimas iš osetinų kalbos verčiasi kaip "naujas kaimas". Dabar iš kaimas negyvenamas, nors dar 1990 metais jame gyveno apie 20 šeimų. Prie kaimo yra nedidelė šventykla.
Už 1 km nuo Nogkau tiltas per Tergi upę, už jo - Kvemo Okrokana kaimas, kuriame gyvena tik viena moteris. Nuo tilto gruntiniu keliu galima pasiekti Zemo Orokana kaimą, nuo jo taku einančiu į šiaurę Mnaisisckali upės tarpekliu galima pasiekti Kazbeko kalno papėdę.

Truso tarpeklis Šv.Giorgi kryžius Mineralinio vandens ežeriukas
Truso tarpeklis Šv.Giorgi kryžius Mineralinio vandens ežeriukas
Author:intian Author:Jean Bize Author:Pietro75

Už Kvemo Orokana kaimo prasideda Truso tarpeklis, kairiuoju Tergi upės krantu eina gruntinis kelias pravažiuojamas tik 4 WD automobiliais. Kelias eina balto tufo terasomis, už 3,5 km nuo tilto prie Orokana kaimo, kelias tiltu kerta Tergi upę ir toliau eina dešiniuoju krantu. Neužilgo Truso tarpeklis baigiasi, jo pabaigoje stovi Šv.Giorgi kryžius (šventykla). Už 1,5 km nuo tilto, kairėje kelio pusėje du akmeniniai kapai, kiek už jų, kitoje Tergi upės pusėje matosi nedidelis burbuliuojantis gazuoto mineralinio vandens ežeriukas (ežeriuką galima pasiekti taku pėsčiomis iš Ketrisi kaimo (apie 2,5 km)). Dar už 2,5 km pasieksime Ketrisi kaimą.

Ketrisi kaimas Ketrisi bokštas Ketrisi bokštas
Ketrisi kaimas Ketrisi bokštas Ketrisi bokštas
Author:ZEP444 Author:LonelyPiligrim Author:grinsergey

Ketrisi kaimas apleistas, vasarą jame gyvena keletas žmonių, yra tiltas per Tergi upę. Prie kaimo yra mineralinio vandens šaltiniai. Kitame upės krante, prie tako į mineralinio vandens ežeriuką, stovi kiek apgriuvęs gynybinis bokštas.
Iš Ketrisi kaimo dešiniuoju Tergi upės krantu eina gruntinis kelias, kurio galima pasiekti Desi (3 km), Karatkau (6 km), Burmasigi (7 km) ir Resi (12 km) kaimus. Tiltų per Tergi upės intakus nėra, todėl keliu važiuoti geriau vasaros pabaigoje, kai vandens lygis upėse žemas.

Desi kaimas Kartakau ir Burmasigi kaimai Burmasigi kaimas
Desi kaimas Kartakau ir Burmasigi kaimai Burmasigi kaimas
Author:intian Author:>intian Author:BulletFly

Desi kaimas yra prie Desikomidoni upės, netoli jos santakos su Tergi upe. Kaimas apleistas, jame gyvena tik gruzinų pasieniečiai. Kaime yra apgriuvęs gynybinis bokštas.
Burmasigi kaimas yra kairiajame Tergi upės krante, priešais Tergi ir Cocoltasckali upių santaką. Kaimas negyvenamas, išliko namų griuvėsiai ir gynybinis bokštas.

Karatkau - apleistas kaimas kairiajame Tergi upės krante. Kaime yra keletas gynybinių bokštų. Karatkau taip pat dalima pasiekti taku iš Zakagori kaimo (apie 3 km), bet reikės perbristi Suatisi upę.
Resi - paskutinis Truso slėnio kaimas, nuo jo netoli iki Truso perėjos. Kaimas negyvenamas.

Abano kaimas Abano bokštai ir vienuolynas Abano cerkvė
Abano kaimas Abano bokštai ir vienuolynas Abano cerkvė
Author:LonelyPiligrim Author:Jean Bize Author:giorgi yurashvili

Už Ketrisi pagrindinis gruntinis kelias eina kairiuoju Tergi upės krantu. Už 1,5 km - Abano kaimas.
Abano kaimo pavadinimas verčiamas kaip "pirtis", jo pavadinimas kilo nuo prie kaimo esančių sieringų karšto vandens šaltinių. Kaime stovi keletas namų, ir Apaštalų vienuolynas. Vienuolyno teritorijoje yra du bokštai, prie vieno iš jų pristatytas gyvenamasis vienuolyno pastatas. Šalia stovi viduramžių, neseniai atstatyta, vienos navos Dievo Motinos cerkvė.

Zakagori kaimo griuvėsiai Zakagori tvirtovė Zakagori tvirtovė ir cerkvė
Zakagori kaimo griuvėsiai Zakagori tvirtovė Zakagori tvirtovė ir cerkvė
Author:giorgi yurashvili Author:Вадим Туркин Author:LonelyPiligrim

Už 1,5 km nuo Abano - apleistas Zakagori kaimas, iš jo išliko tik griuvėsiai. Aukštai virš kaimo, tarp Suatisi ir Tergi upių, ant kalno, stovi nedidelė, vienos navos Truso Archangelų cerkvė. Prie kaimo yra gynybinis bokštas ir apgriuvusi XVII amžiaus Zakagori tvirtovė.

Gruzija

Iš Zakagori gruntiniu keliu einančiu Suatisi upės tarpekliu 4 WD automobiliu arba pėsčiomis galima pasiekti Suatisi kaimą. Kelias keletą kartų brastomis kerta Suatisi upę, todėl birželio-liepos mėnesiais nepravažiuojamas ir nepraeinamas, kaimą galima pasiekti vasaros pabaigoje, kai vandens lygis upėse žemesnis. Nuo Zakagori iki Suatisi apie 3 km. Nuo Suatisi galima taku pėsčiomis pakilti dar keletą kilometrų tarpekliu į viršų iš kur atsiveria puikūs kalnų ir ledynų vaizdai.
Suatisi kaime yra gynybinis bokštas ir nedidelė, vienos navos, viduramžiais pastatyta Sameba cerkvė.

Suatisi kaimas Šerchota ugnikalnis ir Kelicad ežeras Keli ugnikalnių plokščiakalnis
Suatisi kaimas Šerchota ugnikalnis ir Kelicad ežeras Keli ugnikalnių plokščiakalnis
Author:OnblT Author:LonelyPiligrim Author:Вадим Туркин

Keli ugnikalnių plokčiakalnis (ყელის ვულკანური პლატო) - grupė buvusių ugnikalnių į pietus nuo Truso tarpeklio ir į vakarus nuo Gruzinų Karo kelio. Kadaise iš šių vulkanų išsiveržė daugelio metrų storio lavos srautai, kuriuose nutiestas Gruzinų Karo kelio serpantinas prie Gudauri. Dalis plokščiakalnio yra Pietų Osetijoje.
Plokščiakalnyje galima pamatyti sustingusius raudonos, rožinės ir pilkos lavos srautus. Lavos srautus sudaro andezitai, andezitai-dacitai, andezito-bazaltai ir kt. Lavos srautai išsiveržė nekart, kaitaliojosi su apledėjimo laikotarpiais. Didžiausi lavos srautai išsiveržė iš buvusio Mepiskalo ugnikalnio esančio Didžiojo Kaukazo kalnagūbryje. Šiauriniai lavos srautai leidosi į Baidary upės slėnį, rytiniai - į Aragvi tarpeklį. Aragvi upė lavos srautuose išgraužė iki 300 m gylio tarpeklį.
Keli plokščiakalnyje yra keletas nedidelių, labai vaizdingų, aukštikalnių ežerų. Aukščiausi plokščiakalnio ugnikalniai: Chorisar (3736 m), Šerchota (3695 m) ir Mepiskalo (3519 m).
Plokščiakalnį galima pasiekti iš Ketrisi kaimo Esikomi upės tarpekliu, per Esikomi perėją ir už Šerchota ugnikalnio Aragvi tarpeklo pakraščiu galima pasiekti Gruzinų Karo kelią prie Mleta kaimo.

© 2016 J.D.Endriukaitis