Aukštutinė Svanetija. Kala bendruomenė

Kala žemėlapis

Kala (კალა) - bendruomenė Aukštutinėje Svanetijoje, prie Inguri ir Chaldisčala upių santakos, Čchutneri kalnagūbrio šlaite, 38 km į rytus nuo Mestijos, 6 km į vakarus nuo Ušguli, 1760-1840 m aukštyje. Kala bendruomenėje yra 8 kaimai: Argai, Iprari, Lalchori, Davberi, Che, Vičnaši, Chalde ir Laskrali. Bendruomenėje gyvena 172 žmonės. Kala ištuštėjo po lavinų 1987 metais, dauguma gyventojų buvo perkelta į Kvemo Kartli.
Per Kala eina kelias iš Mestijos į Ušguli. Per bendruomenę eina populiarus turistinis maršrutas Žabeži-Ušguli. Bendruomenės administracija yra Vičnaši kaime.

Kala bendruomenė. Iprali kaimas Kala bendruomenė Kala bendruomenė
Kala bendruomenė. Iprali kaimas Kala bendruomenė. Lalchori kaimas Kala bendruomenė. Che kaimas
Author:zatosh Author:longdistancer Author:Archil Kikvadze

Iprali kaimas yra į šiaurę nuo Lalchori (kaimas Inguri ir Chaldičala upių santakoje), aukštai ant kalno. Pakilimas į Iprali gana varginantis. Kaime yra bokštas, neblogi svečių namai (kaina be maisto 25 GEL), iš kaimo matosi puikūs slėnio, Kvirike cerkvės vaizdai. Per kaimą eina kelias į Chalde kaimą.

Chalde kaimas yra Chaldisčala upės dešiniajame krante, apie 2 km nuo pagrindinio kelio į Ušguli. 1876 metais svanai sukilo prieš caro valdžią. Rusų kariuomenė 6 dienas apšaudė kaimą, kol jo gynėjai pasidavė. Kariuomenė sugriovė 11 gynybinių bokštų, visus akmeninius pastatus, sudegino medinius pastatus ir javų laukus.
Dabar kaime gyvenami tik keletas namų. Iš senovės išliko tik cerkvė ir tiltas. Nuo 1876 metų išliko daug namų griuvėsių.
Chalde yra nemažame aukštyje ir netoli ledynų - čia net vasarą naktimis šaltoka.

Kala bendruomenė Kala bendruomenė Kala bendruomenė
Kala bendruomenė. Vičnaši kaimas Kala bendruomenė. Kvirike cerkvė Bokštas Inguri upės krante
Author:Pommy Nomad Author:Archil Kikvadze Author:Ivane Goliadze

Jeigu iš Lalchori eiti pagrindiniu keliu į Ušguli, kairėje, už upės, bus Davberi kaimas su gynybiniais bokštais.
Nuo Davberi iki Ušguli tik keletas kilometrų labai įspūdingo kalnų kelio.
Kala bendruomenės įžymybės: XI amžiaus cerkvė Iprari kaime, visų svanų gerbiama Lagurka - XI amžiaus Kvirike cerkvė Che kaime.
Už 6 km nuo kaimo aukštyn upe prasideda Zarešo-Chalde ledynas.

Gruzija

Iš Kala yra trekingo maršrutas į Adiši kaimą. Kylama aukštyn Chaldisčala upe, pro Chalde kaimą, iš jo kylama į Čchundieri perėją (2722 m), nuo jos nusileidžiama į Adiši upės slėnį. Leidžiantis slėniu, už 3 km bus Adiši kaimas, nuo kurio dar 7 km iki Bogreši kaimo esančio prie kelio Mestija-Ušguli.
Taip pat populiarus trekingas į Ušguli.

© 2014 J.D.Endriukaitis