Ckaltubo municipalitetas

Ckaltubo žemėlapis

Ckaltubo municipalitetas (წყალტუბოს მუნიციპალიტეტი). Plotas - 632.3 km², 73 600 gyventojų. Administracinis centras - Ckaltubo. Rajone yra 1 miestas ir 41 kaimas. Municipaliteto šiaurinė dalis kalnuota, pietinė dalis - Kolchidos žemuma. Rajono pagrindinės upės - Rioni ir Gubisckali. Per rajoną eina kelias Tbilisi-Batumi, kiti pagrindinai rajono keliai: Kutaisi-Ckaltubo, Ckaltubo-Cageri (labai vaizdingas kelias, 2012 metais naujai asfaltuotas), Kutaisi-Choni, Kutaisi-Alpana-Amblorauri (kelio danga labai prastos kokybės) ir Ckaltubo-Choni. Municipalitete yra tarptautinis aerouostas Kopitnari į kurį skraido Wizzair lėktuvai iš Vilniaus, Lenkijos ir Ukrainos.

Klimatas - drėgnas subtropinis, su trumpomis žiemomis ir karštomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra +15 °C. Šilčiausio mėnesio rugpjūčio vidutinė temperatūra +28-30 °C, šalčiausio mėnesio sausio - +5 °C. Vidutinis metinis oro drėgnumas yra 76%.
Įdomiausi municipaliteto turistiniai objektai: Sataplija draustinis, Prometėjo ola ir Geguti rūmų griuvėsiai. Be jų rajone yra keliolika cerkvių, apie 5 tvirtovių griuvėsiai. Municipaliteto kalkakmenio uolų masyvuose yra daug įvairaus dydžio ir ilgio olų.

Chomuli tvirtovė Sacurblia ola prie Kumistavi Rioni upė prie Žoneti
Chomuli tvirtovė Sacurblia ola prie Kumistavi Rioni upė prie Žoneti
Author:Zuka Author:Vasil Jalabadze Author:wal+

Ckaltubo (წყალტუბო) - kurortinis miestas žymus savo mineralinio vandens gydomosiomis voniomis. Mieste yra keliolika sovietiniais laikais pastatytų sanatorijų, kai kurios iš jų yra įdomios architektūros. Sovietiniais laikais Ckaltubo buvo vienas iš populiariausių kurortų Sovietų Sąjungoje, jai žlugus sunykęs, bet dabar po truputį atsigaunantis. Plačiau Ckaltubo miestas

Gruzija

Banodža (ბანოჯა) - didelis ir beformis kaimas Imeretijos lygumoje, 200 m aukštyje, į vakarus nuo Kutaisio, prie kelio Kutaisis-Ckaltubo, 6 km į rytus nuo Ckaltubo. 1857 gyventojai (2002). Kaime gimė gruzinų kompozitorius Meliton Balančivadze.
Prie kaimo yra Sataplia draustinis - žinomiausia municipaliteto vieta. Jame saugomi Kolchidos buksmedžio miškai, šio kaimo gyventojo atrastos dinozaurų pėdos, Sataplia ola, stiklinė apžvalgos aikštelė. Įrengta gera turizmo infrastruktūra. Plačiau Sataplia draustinis
Cchunkuri (ცხუნკური) - kaimas šiaurinėse Imeretijos kalvose, prie Semi upelio ir Ckaltubo-Cageri kelio, 260 m aukštyje, 15 km į šiaurę nuo Ckaltubo. 1280 gyventojų (2002).
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus. Kaime yra 1652 ir 1804 metais pastatytos cerkvės, prie kaimo yra karstinė Cchunkuri ola.

Čašleti cerkvė Derči cerkvė Freska Derchi cerkvėje
Čašleti cerkvė Derči cerkvė Freska Derchi cerkvėje

Chomuli (ხომული) - didelis kaimas Ckaltubo lygumoje, 140 m aukštyje, 4 km į rytus nuo Ckaltubo. 2036 gyventokai (2002). Kaime yra apgriuvusi viduramžių pilis, jo apylinkėse Chomuli ir Tetri karstinės olos.
Čašleti (ჭაშლეთი) - kaimas Rioni upės slėnyje, 640 m aukštyje, 67 km į šiaurę nuo Kutaisio, prie istorinės Imeretijos ir Lečchumi sienos. 120 gyventojų. Kaime yra senovinė nedidelė vienos navos cerkvė su unikaliomis akmenyje išraižytomis šventųjų ikonomis.
Čolevi (ჭოლევი) - kaimas šiaurinėse Imeretijos kalvose, 300 m aukštyje, apie 20 km į šiaurės rytus nuo Kutaisio. 260 gyventojų (2002). Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus. Kaime yra viduramžiais pastatyta bažnyčia ir akmeninis gynybinis bokštas.
Derči (დერჩი) - kaimas kairiajame Rioni upės krante, šiaurinėse Imeretijos kalvose, 600 maukštyje, 55 km (keliu) į šiaurę nuo Kutaisio. Kaime yra nedidelė, archajiška, viduramžiais pastatyta cerkvė. Bažnyčios vidus ištapytas neblogai išsilaikiusiomis freskomis. Prie kaimo rasta barito rūda. Kaime yra gruzinų lingvisto ir visuomenės veikėjo Giorgi Achvlediani (1887-1973) namas-muziejus.
Dghnorisa (დღნორისა) - kaimas Rača kalnagūbrio pietvakariniame šlaite, 800 m aujštyje, 65 km į šiaurės rytus nuo Ckaltubo. 570 gyventojų (2002).
Kaimas pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėtas 1660 metais. Kaime ir jo apylinkėse rasti vario lydiniai, bronzos kapliai, Kolchidos monetos. Prie kaimo yra viduramžių pilies griuvėsiai.

Cchunkuri cerkvė Malūnas ant Kumi upės Kelias Ckaltubo-Cageri
Cchunkuri cerkvė Malūnas ant Kumi upės Kelias Ckaltubo-Cageri
Author:nikaloz nemsitsveridze Author:Roman Silagadze Author:Gabriel A

Geguti (გეგუთი) - didelis kaimas Imeretijos žemumoje, dešiniajame Rioni upės krante, 85 m, aukštyje. Kaimas prasideda 5 km nuo Kutaisio pietinio pakraščio. Prie kaimo yra VIII-IX amžių Gruzijos karalių rūmų griuvėsiai, dabar konservuoti, teritorija sutvarkyta, apšviesta. Plačiau Geguti rūmai
Gvištibi (გვიშტიბი) - kaimas Imeretijos lygumoje, prie kelio Chaltubo-Choni, 100 m aukštyje, 4 km į pietvakarius nuo Ckaltubo. 1520 gyventojų (2002). Kaime yra viduramžių pilies griuvėsiai.
Kopitnari (კოპიტნარი) - kaimas Kolchidos žemumoje, prie kelio Kutaisi-Samtredia, 22 km į pietvakarius nuo Kutaisio, 19 km į pietvakarius nuo Ckaltubo. Prie kaimo yra Kopitnari geležinkelio stotelė. Netoli kaimo yra Kutaisio tarptautinis aerouostas. Plačiau Kutaisio aerouostas
Kumistavi (ყუმისთავი) - kaimas Ckaltubo lygumoje, Kumi upės slėnyje, 220 m aukštyje, 12 km į šiaurę nuo Ckaltubo. 1006 gyventojai (2002). Kumistavi ir netolimo Melauri kaimų apylinkėse yra daug karstinių olų: Ghliana, Napralovani, Sacurblia, Solkota, Didhele, Meluori, Bgheri, tarp jų yra didžiausia Imeretijos gamtos įžymybė - Prometėjo (Kumistavi) ola, didžiausia ola Gruzijoje. Olos požeminiai labirintai tęsiasi keletą dešimčių kilometrų, yra 16 salių, keli požeminiai ežerai, teka keletas upių. Turistus vedžioja gerai įrengtu, apšviestu, apie 1,5 km ilgio požeminiu maršrutu. Plačiau Prometėjo ola
Kvilišori (ქვილიშორი) - kaimas kalvose į šiaurę nuo Ckaltubo, 240 m aukštyje, 6 km nuo Ckaltubo centro. 1179 gyventojai (2002). Prie kaimo yra keletas karstinių olų.

Gubisckali upė Parcchanakanevi cerkvė Cerkvė Partiketi kaime
Gubisckali upė Parcchanakanevi cerkvė Cerkvė Partiketi kaime
Author:David Namdvili Author:Roman Silagadze Author:G imeretian

Mekvena (მექვენა) - kaimas dešiniajame Rioni upės krante, 550 aukštyje, prie kelio Kutaisi-Ambrolauri, 52 km į šiaurę nuo Kutaisio. Kaime yra viduramžiais pastatytos pilies griuvėsiai ir cerkvė.
Opškviti (ოფშკვითი) - kaimas Imereti žemumoje, 65 m aukštyje, 17 km į pietvakarius nuo Kutaisio. 2368 gyventojai (2002).
Kaime yra 1319 metais pastatyta cerkvė. Kaime rastas XII-XI amžių p.m.e. lobis. Kaimo apylinkėse 1590 metais įvyko Opškviti mūšis.
Parcchanakanevi (ფარცხანაყანევი) - didelis kaimas Imereti žemumoje, 70 m aukštyje, 14 km į pietvakarius nuo Kutaisio. 5729 gyventojai (2002). Kaime yra viduramžiais pastatyta cerkvė.
Istoriniuose šaltiniuose Parcchanakanevi vardu minimas nuo XIII amžiaus. Archeologiniai kasinėjimai kaimo apylinkėse įrodė, kad žmonės čia gyveno nuo seniausių laikų. Kaimo senose kapinėse rastas I amžiaus p.m.e. lobis. VI-II amžiuje p.m.e. čia buvo kolchų tvirtovė Parsmanevi, 64 metais p.m.e. ja sugriovė romėnai.
Zarati (ზარათი) - kaimas kairiajame Rioni upės krante, 360 m aukštyje, 10 km į šiaurę nuo Kutaisio. 547 gyventojai (2002).
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XIII amžiaus. Kaimo kapinėse stovi XIII amžiaus Šv.Kvirike cerkvė.

© 2014-15 J.D.Endriukaitis