Balda kaimo apylinkės. Martvili municipalitetas
Balda (ბალდა). Netoli vienas kito yra 2 kaimai - Meore Balda ir Pirveli Balda. Kaimai yra apie 300 m akukštyje, Meore Balda - kairiajame, Pirveli Balda - dešiniajame Abaša upės krante, apie 10 km į šiaurę nuo Martvili.
Kaimų apylinkėse daug lankytinų vietų - karstinių urvų, krioklių, kanjonų. Pakeliui į Balda galima aplankyti Abaša upės Gačedili kanjoną. Kaime galima rasti vietinį vadovą ir išsinuomoti arklius.
Įėjimas į Motena urvą | Motena oloje | Kaghu krioklys |
0,7 km nuo Pirveli Balda kaimo, kairiajame Abaša upės kranto šlaite yra Motena urvas. Iš kaimo iki urvo eina takas. Urvas yra 570 m aukštyje, kalkakmenio masyve. Iš urvo išteka upelis, prie įėjimo į urvą akmenų sienos su šaudymo angomis griuvėsiai. Urvo ilgis 75 m, jį sudaro dvi siauros, bet aukštos salės. Pirmoji salė 30 m ilgio, 24-25 m aukščio. Pirmosios salės pietryčių kampe yra siauras įėjimas į antrąją salę. Urve daug stalaktitų, stalagmitų, jo dugnu kaskadais teka upelis. Viduramžiais urvas buvo naudojamas gynybai nuo priešų.
Kiek aukščiau kaimo (apie 0,5 km) yra Abaša upės Balda kanjonas ir Kaghu krioklys (apie 3 km), juos galima pasiekti taku.
Abaša upės Balda kanjonas | Abaša upės Balda kanjonas | Abaša upės Balda kanjonas |
Nuo kaimo einant į pietryčius geru taku (apie 5-6 km) pasieksime Toba upės krioklių kaskadą. Paskutinis kaskado krioklys yra apie 30 m aukščio. Jeigu norime pamatyti visą kaskadą galima pakilti stačiu taku į šlaitą kairėje upės pusėje.
Kiek aukščiau krioklių yra įėjimas į Arseno Okrodžanašvili olą susidariusią kalkakmenio masyve. Įėjimas į ola yra 750 m aukštyje, jo aukštis 25 m, plotis - 11 m). Urvo ilgis yra 1150 m. Olos aukštis svyruoja nuo 8 iki 30 m. 100 m nuo įėjimo yra pirmas urvo atsišakojimas, urvas turi tris atsišakojimus. Urvo dugnu teka nemažas upelis, yra krioklių kaskadas. Urvo pabaigoje yra ežeriukas ir sifonas.
Nuo krioklių ir urvo 2 km taku iki Toba I urvo ir Oniore krioklio. Pakeliui yra Toba II urvas, norint jį aplankyti reikalinga alpinistinė ir speleo įranga.
Įėjimas į Toba I urvą | Oniore krioklys | Oniore krioklys |
Toba I urvas susiformavo kalkakmenio masyve, yra 750 m aukštyje. Įėjimas į urvą yra 5 m pločio ir aukščio, už jo prasideda pagrindinė salė kuri tęsiasi į šiaurės rytus. 150-160 m urvas pasuka į rytus ir baigiasi sifonu. Urvas turi tris atšakas. Pagrindinėje šakoje - trys salės, antroji - didžiausia (15x15 m). Visas urvo ilgis 235 m. Oloje yra stalagtitų ir stalagmitų. Iš urvo išteka nemažas upelis kuris krenta Oniore kriokliu (80-85 m aukščio).
Nuo krioklio takas eina mišku, leidžiasi prie Abaša upės, palei taką daug šaltinių. Iki Karghu krioklio apie 3 km.
Įėjimas į Džorcku urvą | Džorcku oloje | Džorcku oloje |
Džortcku urvas. Lengviausiai urvą pasiekti iš Meore Balda kaimo, pradžioje lauko keliuku, toliau - taku. Nuo kaimo iki urvo apie 5 km.
Įėjimas į olą užvirtęs rieduliais. Urvo pradžioje didelė salė, už jos 4-5 m pločio ir 3-5 m aukščio koridorius. 100 m nuo įėjimo ola šakojasi į dvi atšakas. Urve teka upelis, daug stalaktitų ir stalagmitų, rasta lūšių, stumbrų ir kitų žvėrių kaulų.