Chevsuretija

Chevsuretijos žemėlapis

Chevsureti (ხევსურეთი) - istorinė sritis Gruzijos kalnuose. Chevsuretijos plotas 1050 km², šiaurėje ji ribojasi su Čečėnija ir Ingušija, rytuose - su Tušetija, pietuose - su Pšavi. Chevsuretija priklauso Mccheta-Mtianeti srities Dušeti municipalitetui. Didžiojo Kaukazo kalnagūbris dalina Chevsuretiją į dvi dalis: pietvakarinę Piraketa Chevsureti ir šiaurinę - šiaurės rytinę Pirikita Chevsureti.
Piraketa Chevsureti yra Chevsureti Aragvi upės baseine, palyginus su Pirikita Chevsureti žymiai tankiau apgyvendinta, kaimuose žmonės gyvena ne tik vasarą. Į Piraketa Chevsureti iš pietų Chevsureti Aragvi upės tarpekliu eina kelias, sudėtingų perėjų nėra, gana intensyvus automobilių eismas. Tai pati lengviausiai pasiekiama ir civilizuočiausia Chevsuretijos dalis, nors, palyginus su Pirikita Chevsureti, nuobodi.
Pirikita Chevsureti sudaro Šatili (Arguni upės ir jos intakų tarpekliai) slėnis, Migchevi (Andaki (Ardoti) upės ir jos intakų tarpekliai) slėnis, ir sunkiausiai pasiekiamas Archoti (Archotisckali (Asa) upės ir jos intakų tarpekliai) slėnis. Šios Chevsureti dalies kaimai daugiausiai gyvenami tik vasarą.

Šatili slėnis pasiekiamas lengviausiai - į jį iš Piraketa Chevsureti per Datvis Džvari perėją veda kelias. Slėnyje yra Šatili kaimas-tvirtovė, keliolika chevsurų ir kistinų bokštų, keletas dešimčių chevsurų chati.
Migchevi slėnis pasiekiamas kiek sunkiau, iki slėnio vidurio iš Šatili eina gruntinis kelias, tolimesni kaimai pasiekiami tik pėsčiomis. Iš Migchevi slėnio takais per aukštas perėjas galima pasiekti Tušetiją, Pankisi tarpeklį ir Pšavi. Slėnyje yra apleistas Muco kaimas-tvirtovė, apie dešimtis chevsurų chati, keletas bokštų.
Archoti slėnis - sunkiausiai pasiekiama, beveik negyvenama Pirikita Chevsureti dalis. Automobilių kelių į jį nėra, čia galima patekti tik kalnų takais per aukštas perėjas.

Pakilimas į Datvis Džvari perėją Datvis Džvari perėja Kelias netoli Šatili
Pakilimas į Datvis Džvari perėją Datvis Džvari perėja Kelias netoli Šatili
Author:toreli Author:PlamenB Author:ZEP444
Kelias Tbilisi-Šatili

Nuo Tbilisio centro iki Žinvali 48 km gero asfaltuoto kelio. 1,5 km už Žinvali, Kvemo Aranisi yra posūkis į dešinę su rodyklėmis į Tianeti ir Šatili. Nuo posūkio iki Šatili 96 km, automobilis šį atstumą įveikia per 3-4 valandas. Kelias į Chevsureti pradėtas tiesti 1930-aisiais, iki tol Chevsureti buvo galima pasiekti tik kalnų takais.
Pravažiavus Činti, apie 3 km nuo posūkio, kelias išsišakoja: dešinysis per perėją veda į Tianeti, kairysis - į Šatili. Už 1 km, kairėje kelio pusėje didelė Žinvali užtvanka ant Aragvi upės, nuo čia prasideda istorinis Pšavi regionas. Pradžioje kelias eina aukštai virš Žinvali vandens saugyklos, vaizdai labai įspūdingi, toliau - Pšavis Aragvi upės slėniu, kaimų prie kelio nedaug.

Gruzija

Už 22 km nuo Činti pasieksime didesnį Magharoskari kaimą, jame yra svečių namai, parduotuvė. Už 7 km nuo Magharoskari nuo pagrindinio kelio į dešinę suka kelias į Čargali kaimą, Pšavi regiono "sostinę". Dar už 12 km pervažiuojame tiltą per Pšavis Aragvi upę, netoli jos ir Chevsureti Aragvi upės santakos. Pagrindinis kelias toliau eina Chevsureti Aragvi tarpekliu, į dešinę suka kelias einantis Pšavis Aragvi tarpekliu į Šuapcho kaimą.
Chevsuretija prasideda be jokių iškabų prie kelio. Už 6,5 km nuo tilto pasieksime Barisacho kaimą, dar už 1 km - Korša kaimas. Čia asfaltuotas kelias baigiasi, bet toliau einantis žvyrkelis gana lygus. Už 5,5 km nuo Korša kaimo, į kairę atsišakoja gruntinis kelias vedantis į Rokša kaimą, dar už 0,5 km, į dešinę gruntkelis į Ghuli kaimą, pagrindinis kelias suka į rytus. Už 2 km, kairėje kelio pusėje Gudani kaimas, jame prasideda gruntinis kelias į Cichandu kaimą. Už 5 km nuo Gudani, dešinėje kelio pusėje keletas namų - Chachmati kaimas, už jo kelias serpantinais kyla į Datvis Džvari (Meškos Kryžiaus, 2725 m) perėją. Serpantinais nusileidus nuo perėjos, 15 km nuo Chachmati, kairėje kelio pusėje matosi buvusio Lebaiskari kaimo bokštas. Kelias eina Arguni upės tarpekliu, 11 km nuo Lebaiskari į kairę atsišakoja gruntinis kelias į Giorgcminda kaimą, dar už 5 km - Šatili.

Uolos prieš Anatori Anatori laidojimo kriptos Kelias į Čečėniją prie Anatori
Uolos prieš Anatori Anatori laidojimo kriptos Kelias į Čečėniją prie Anatori
Author:Вадим Туркин Author:Giga gedianidze Author:toreli
Po Chevsureti

Anatori (ანატორი) - buvęs kaimas prie Arguni ir Andaki upių santakos, prie kelio Šatili-Muco, 2,5 km į šiaurės rytus nuo Šatili. Prie Anatori, ant tarpeklio šlaito, netoli kelio, yra iš akmenų pastatytos laidojimo kriptos.
Archoti tarpeklis (არხოტის ხეობა) yra Chevsuretijos šiaurės vakarinėje dalyje, Archotisckali (Assa) upės baseine. Archoti supa aukšti kalnai, į jį galima patekti tik pėsčiomis per aukštas perėjas. Archoti tarpekliai labai vaizdingi, beveik negyvenami, juose išliko keliolika senovinių chevsurų chati, taip pat Gaga, Batakat namai-tvirtovės, Tetrauli ir Kaviskari bokštai.Plačiau Archoti tarpeklis.

Ardoti Ardoti cerkvės griuvėsiai Namas Ardoti kaime
Ardoti Ardoti cerkvės griuvėsiai Namas Ardoti kaime
Author:Gio Basi Author:Anzor Mtchedlishvili Author:Revaz Zhghenti

Ardoti (არდოტი) - kaimas Andaki upės kairiajame krante, 1820 m aukštyje, 16 km nuo Šatili, 5 km nuo Muco. 39 gyventojai (2002). Ardoti gyvenamas tik vasarą, kaime baigiasi gruntinis kelias Šatili-Muco-Ardoti, tolimesnius kaimus galima pasiekti tik pėsčiomis. Iš Ardoti galima pakilti Andaki upės tarpekliu (geriau vasaros pabaigoje, kai vandens lygis upėje žemesnis) ir per Andaki ir Arčilo kaimus, per Andaki perėją (2887 m) pasiekti Alazani upės aukštupį ir Pankisi tarpeklį arba Tušetiją.
Kaime yra chevsurų namai-tvirtovės, Zviaduri bokštas, stipriai apgriuvusi XIX amžiaus cerkvė ir Dievo Motinos kryžius. Kaimo apylinkės labai vaizdingos.

Barisacho kaimas Čančachisckali upė netoli Chachabo Chachmati kaimas
Barisacho kaimas Čančachisckali upė netoli Chachabo Chachmati kaimas
Author:George Berianidze Author:Orly Yahalom Author:Lazare Gagnidze

Barisacho (ბარისახო) - kaimas rytiniuose Gudamakri kalnagūbrio šlaituose, Chevsureti Aragvi upės kairiajame krante, 1460 m aukštyje, prie kelio Žinvali-Šatili. 215 gyventojų (2002).
Kaime yra keletas parduotuvių, dabartinėje vietoje kaimas pastatytas ne taip seniai, senasis Barisacho buvo aukščiau, kalno šlaite.
Chachabo (ხახაბო) - kaimas prie Čančachisckali upės ir jos dešiniojo intako santakos, 2050 m aukštyje. Kaimas gyvenamas tik vasarą, jį galima pasiekti pėsčiomis taku einančiu Andaki ir Čančachisckali upės tarpekliais iš Ardoti kaimo (apie 7 km) arba per perėją iš buvusio Lebaiskari kaimo esančio prie kelio Žinvali-Šatili. Kaime yra chevsurų bokštas, apylinkės labai vaizdingos. Taku kylant Čančachisckali upės tarpekliu, per Čančati perėją (2855 m) galima pasiekti kelią Žinvali-Šatili Datvis Džvari perėjos rajone.
Chachmati (ხახმატი) - nedidelis kaimas prie Žinvali-Šatili kelio, garsus savo medumi. Prie kaimo yra Chachmati chati (koplyčia), minima Važa Pšaveli poemoje "Gogotur ir Apšina". Už Chachmati kelias serpantinais kyla į Datvis Džvari perėją.
Netoli Chachmati, prie kelio, yra kiek apgriuvęs bokštas.

Chonisčala kaimas Chonisčala upės tarpeklis Kylant į Acunta perėją
Chonisčala kaimas Chonisčala upės tarpeklis Kylant į Acunta perėją
Author:Александр Кольнер Author:Александр Кольнер Author:Gio Basi

Chonisčala (ხონისჭალა) - kaimas prie Chonisčala upės (Andaki dešiniojo intako), 1800 m aukštyje, 14 km nuo Šatili, 3 km nuo Muco. Kaimas gyvenamas tik vasarą, iki kaimo per Muco ateina gruntinis kelias iš Šatili, kuris už keleto kilometrų už kaimo baigiasi. Nuo kaimo kylant taku Chonisčala upės tarpekliu, per Acunta perėją (3431 m) galima pasiekti Tušetiją.
Guro (გურო) - buvęs kaimas Gurockali upės tarpeklyje, apie 1 km į vakarus nuo Žinvali-Šatili kelio, 10 km į pietvakarius nuo Šatili. Prie kaimo 1813 metais įvyko lemiamas chevsurų ir rusų kariuomenės mūšis, kuriame chevsurai buvo nugalėti ir vėliau, po dar vieno mūšio prie Šatili, rusai sudegino Šatili.
Guro yra apgrivuvęs XVII-XVIII amžiaus penkių aukštų bokštas (4,4x4,4 m, 15 m aukščio) pastatytas iš skalūno ir akmens gabalų. Viršutinė bokšto dalis remontuota, todėl ji skiriasi nuo apatinės.
Prie Guro yra Kirniacha Kopalas ir Savchto Giorgis chati (koplyčios).

Gudani kaimas Kistani bokštas ir tvirtovė Kistani bokštas
Gudani kaimas Kistani bokštas ir tvirtovė Kistani bokštas
Author:Lazare Gagnidze Author:PlamenB Author:PlamenB

Gudani (გუდანი) - kaimas Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, prie Gudanisckali upės, 1720 m aukštyje, kiek į šiaurę ir aukščiau kelio Žinvali-Šatili, 9 km į šiaurės rytus nuo Barisacho. 48 gyventojai (2002).
Kaime prasideda gruntinis kelias vedantis į Akneli, Bacaligo, Atabe ir Cinchadu kaimus. Kaime yra Dzila Čintčarauli svečių namai, prie kaimo yra Nacharela chati (koplyčia).
Kistani (კისტანი) - buvęs kaimas kairiojoje Arguni upės pusėje, 2000 m aukštyje, prie kelio Žinvali-Šatili, 15 km į pietus nuo Šatili.
Kistani yra nedidelės viduramžių Abuletart tvirtovės griuvėsiai, ir du bokštai. Vienas iš jų, stačiakampio plano, yra netoli tvirtovės, kitas bokštas yra kistinų piramidės formos bokšto tipo. Kistani taip pat yra Kodaburis Angelozi chati (koplyčia).
Korša (კორშა) - nemažas kaimas Chevsureti Aragvi upės dešiniajame krante, 1300 m aukštyje, prie kelio Žinvali-Šatili, 1 km į šiaurę nuo Barisacho. Kaime yra parduotuvė, svečių namai ir muziejus.
Korša etnografinis muziejus dirba kasdien, 11:00-16:00, įėjimas nemokamas. Muziejuje yra 456 eksponatai, jame eksponuojami daiktai atspindintys XVIII-XIX amžių Chevsuretijos gyvenimą: vyrų ir moterų drabužiai, ginklai, žemės ūkio įrankiai, baldai, indai, nuotraukos, taip pat Šota Arabuli (muziejaus direktoriaus) paveikslai.

Korša etnografijos muziejus Lebaiskari bokštas Roška kaimas
Korša etnografijos muziejus Lebaiskari bokštas Roška kaimas
Author:levan japoshvili Author:Manuchar GHavtadze Author:tornike mindiashvili

Lebaiskari (ლებაისკარი) - buvęs kaimas prie Arguni upės, nusileidus nuo Datvis Džvari perėjos, prie kelio Žinvali-Šatili, 17 km į pietus nuo Šatili. Iš kaimo liko tik pastatų pamatai. Prie kaimo, netoli kelio, yra gerai išsilaikęs piramidės formos bokštas.
Muco (მუცო)) - apleistas kaimas-tvirtovė Andakisckali upės tarpeklyje, panašus, bet kiek mažesnis už Šatili, mažiau lankomas turistų, gana nesunkiai pasiekiamas iš Šatili. Plačiau Muco.
Roška (როშკა) - kaimas Roškisckali upės aukštupyje, 2000 m aukštyje, apie 11 km į šiaurės vakarus nuo Barisacho, apie 5 km į vakarus nuo Žinvali-Šatili kelio, nuo kurio į Roška eina gruntinis kelias.
Kaime yra svečių namai, jame prasideda trekingo maršrutai į Archoti slėnį (per Roškighele perėją, 2968 m), Mochevi Sno (per Sadzele perėją, 3056 m) ir Čauchi (per Čauchi perėją, 3338 m) slėnius. Prie kaimo yra gamtos paminklas - Roška uolos-rieduliai.
Šatili (შატილი) - kaimas garsus savo gynybine architektūra. Jame ne atskiri bokštai, bet ištisas gynybinis kompleksas, beveik tvirtovė. Šatili - pats išraiškingiausias ir pats garsiausias Chevsureti kaimas, į jį yra kelias iš Tbilisio, todėl gana gausiai lankomas turistų. Plačiau Šatili.

Galimi pavojai

Didžiausias nemalonumas Chevsuretijoje - šunys, taip pat galite sutikti vilkus ar lokius. Kai kurie jaučiai irgi gali būti agresyvūs.
Susitikimus su gyvulių banda beveik visada lydi nemaloni procedūra. Pamatę svetimus žmones, iš karto prisistato didžiuliai šunys, panašūs į nedideles baltąsias meškas. Jie su plačiais antkakliais, kad vilkai nepagriebtų už gerklės. Šunys loja kaip pasiutę, yra pasiryžę sudraskyti jus į gabalėlius. Žinoma, kad reikia ramiai atsisėsti ant žemės ir šunys jūsų nelies, bet galvoje vis kirba mintis ar visi šunys susipažinę su šia taisykle. Kada prieina piemuo, šunys nurimsta, nekreipia į jus jokio dėmesio. Patartina su savimi turėti ilgą lazdą ir nesiartinti prie bandų.

© 2014 J.D.Endriukaitis