Tkibuli miestas

Tkibuli (ტყიბული) - miestas prie Tkibula upės, Nakerala kalnagūbrio pietinėje pusėje, 590 m aukštyje, 264 km nuo Tbilisio, 42 km nuo Kutaisio. Municipaliteto centras, 13 800 gyventojų.
Gyvenvietė pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose minima 1259-1293 metais, feodaliniais laikais priklausė Agiašvili giminei, 1825 metais čia atrasti dideli akmens anglies klodai, 1846 metais Tkibuli atsidarė anglies kasykla. Tuo metu gyvenvietė pradėjo sparčiai augti.

Tkibuli - anksčiau buvo svarbus Gruzijos industrinis miestas, akmens anglies kasybos centras. Išžvalgytos anglies atsargos yra 307 milijonai tonų, manoma, kad geologinės anglies atsargos siekia 1 milijardą tonų. Sovietiniais laikais čia veikė anglies kasyklos ir 4 anglies sodrinimo gamyklos. Daugiausiai Tkibuli anglies suvartodavo Rustavi metalurgijos gamykla ir Tkvarčeli šiluminė elektrinė. Žlugus Sovietų Sąjungai anglies gavyba sustojo, sodrinimo gamyklos sugriuvo. 2006 metais vėl atsidarė 2 anglies kasimo šachtos, modifikuota sodrinimo gamykla. Taip pat mieste veikia arbatos apdirbimo fabrikas. Mieste yra nedidelė Šaori hidroelektrinė (vidutinė galia 28,0 MW), vandeniu aprūpinama iš Šaori tvenkinio.

Tkibuli miesto centras Tkibuli. M.Kostava gatvė Tkibuli. Rustaveli gatvė
Tkibuli miesto centras Tkibuli. M.Kostava gatvė Tkibuli. Rustaveli gatvė
Author:Levan Bregadze Author:Levan Bregadze Author:Levan Bregadze

Miestas gerais, asfaltuotais keliais jungiasi su Kutaisi (34 km), Ambrolauri (39 km) ir Teržola (26 km). Tkibuli yra geležinkelio linijos iš Kutaisi galutinė stotis.
Miestas gražus, apsuptas stačių kalnų puslankiu, visai nepanašus į kaimą, būtų visai gražus, jeigu ne industrinės epochos griuvėsiai. Miestas gana jaukus, yra šiokia tokia infrastruktūra, o svarbiausia - kalnai aplink.

Gruzija

Miestą kerta Gamsachurdia pagrindinė gatvė, šiaurėje pereinamti į Ambrolauri kelią, pietuose - į Kutaisi kelią. Išilgai netoli gatvės, rytų pusėje, teka Tkibula upė. Jeigu eiti šia gatve iš šiaurės pusės pateksite į miesto pagrindinę aikštę, prie jos šliejasi didelis teatro pastatas ir miesto administracijos pastatas. Netoli aikštės veikia kavinė gaminanti neblogus chačiapuri ir lobiani.
Toliau einant šia gatve iš vakarų pusės - nedidelis turgus. Prie turgaus yra kepykla-parduotuvė, kurioje galima nusipirkti įvairiausios, dar karštos duonos.

Tkibuli Leninisubani rajonas Tkibuli Tkibuli. K.Lomadze aikštė
Tkibuli Leninisubani rajonas Tkibuli Tkibuli. K.Lomadze aikštė
Author:Levan Bregadze Author:Levan Bregadze Author:Levan Bregadze

Einant gatve toliau, rytinėje jos pusėje, už upės, rasime stoties aikštę. Stoties pastatas gražus, neseniai suremontuotas. Iš Tkibuli į Kutaisi II važinėja 2 keleiviniai traukiniai per dieną (ryte ir vakare, apie 2 val.). Aikštėje būriuojasi "maršrutkės" ir taksi.
Kiek toliau einant Gamsachurdijos gatve dar viena aikštė, prie jos - vienintelė mieste, simpatiška Šv.Giorgi cerkvė. Aikštėje įprastai stovi tarpmiestiniai autobusai. Tarp pagrindinės miesto aikštės ir cerkvės, Gamsachurdija gatvėje ir netoliese - dauguma miesto parduotuvių, bankų filialų etc.
Toliau į pietus Gamsachurdija gatvėje nieko įdomaus išskyrus neveikiantį viešbutį. Miesto pakraštyje gatvė išsišakoja į kelius į Teržolą ir Kutaisi.
Miestas gana tvarkingas, įdomios "stalininės" architektūros. Turistai čia beveik nesilanko, gal tik pakeliui į Račą. Turistinė infrastruktūra neišvystyta. Interneto kavinės nėra. Viešbutis neveikia, gal kas ir teikia apgyvendinimo paslaugas, bet labai nesireklamuoja. Muziejaus mieste nėra. Yra keletas maitinimo įstaigų, valiutą galima pasikeisti keleto bankų filialuose, čia rasite ir bankomatus.

Tkibuli Tkibuli. Šv.Giorgi cerkvė Tkibuli
Tkibuli Tkibuli. Šv.Giorgi cerkvė Tkibuli
Author:Levan Bregadze Author:Levan Bregadze Author:Levan Bregadze
© 2015 J.D.Endriukaitis