Sagaredžo municipalitetas

Sagaredžo žemėlapis

Sagaredžo municipalitetas (საგარეჯოს მუნიციპალიტეტი) - pirmasis Kachetijos municipalitetas į kurį patenkama važiuojant iš Tbilisio į rytus. Municipaliteto plotas 1491 km², 420 km² užima miškai.
Municipaliteto šiaurinė dalis miškingi, vidutinio aukščio, Gombori ir Ialno kalnagūbriai ir jų prieškalnės, pietinė dalis - kalvotas, su neaukštais kalnagūbriais, Iori plokščiakalnis, sausos stepės. Municipalitetas yra 460-1800 m aukštyje, aukščiausia vieta - Žatismta kalnas (1876 m). Municipaliteto pietuose - karštas stepių klimatas, šiaurėje - vidutiniškai drėgnas klimatas. Vidutinė metinė temperatūra 11-12° C, vidutinis metinis kritulių kiekis 700-860 mm. Daugiausiai kritulių iškrenta pavasarį ir vasaros pradžioje.
Didžiausios municipaliteto upės: Iori ir Gombori. Iori upė užtvenkta, iš jos Zemo Samgori kanalu maitinama vandeniu Tbilisio jūra.
Municipalitete gyvena 60 000 žmonių, 58,5% gruzinai, 40,4% azerbaidžaniečiai. Municipalitete yra 44 kaimai ir 1 miestas. Daugiausiai gyventojų gyvena Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, ir prie Iori upės. Pietinė municipaliteto dalis apgyvendinta mažai.
Pro municipalitetą eina pagrindiniai keliai: S5 Tbilisi-Gurdžaani ir S38 Tbilisi-Telavi. Per municipalitetą eina geležinkelis Tbilisi-Dedoplisckaro, bet keleiviniai traukiniai juo nevažinėja.

Municipaliteto saugomos teritorijos: Mariamdžvari Valstybinis rezervatas (1040 ha), Korughi draustinis (2068 ha) ir Iori draustinis (1336 га).
Pagrindinė municipaliteto įžymybė - David Garedži vienuolynai, kurie kelionių vadovuose po Gruziją yra vienoje iš pirmųjų vietų. Mažiau žinomos Udžarma, Čailuri ir Manavi tvirtovės.
Cerkvių ir vienuolynų municipalitete santykinai nėra daug. Įdomiausi iš jų: V-VI amžių Ninocminda ir Chašmi vienuolynai.

Iori upės tarpeklis Kelias Tbilisi-Telavi Zemo Samgori kanalas
Iori upės tarpeklis Kelias Tbilisi-Telavi Zemo Samgori kanalas
Author:Anuar T Author:Anuar T Author:Yasuhiro Kojima

Sagaredžo (საგარეჯო) - nedidelis miestas prie Tvaltchevi upės, 700 m aukštyje, municipaliteto administracinis centras. 12600 gyventojų. Miesto pietiniu pakraščiu eina kelias Tbilisi-Gurdžaani, miesto centras yra apie 1,5 km nuo kelio. Plačiau Sagaredžo miestas.
Chašmi (ხაშმი) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, Iori upės kairiajame krante, 770 m aukštyje, 15 km į vakarus nuo Sagaredžo. 1922 gyventojai (2002).

Gruzija

Kaime yra XIX amžiaus pradžios Šv.Giorgi cerkvė ir VII amžiaus Jono Krikštytojo vienuolynas. 5 km (tiesiaja) į šiaurės rytus nuo kaimo, kalnuose, yra V-VI amžiaus Šv.Trejybės cerkvė. 4,5 km (tiesiaja) į šiaurę nuo kaimo, prie Lapianchevi ir Iori upių santakos yra Chašmi Dievo Motinos vienuolynas. Plačiau Chašmi.
Giorgicminda (გიორგიწმინდა) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietinėse prieškalnėse, Antokischevi upės dešiniajame krante, 750 m aukštyje, 3 km į rytus nuo Sagaredžo. 2562 gyventojai (2002). Kaimas vakaruose susijungia su Sagaredžo miestu.
Kaime yra vienos navos cerkvė pastatyta 1800 metais ir du XVIII amžiaus akmeniniai cilindro formos bokštai.

Otaraani kaimas Otaraani bazilikos griuvėsiai Gombori perėja
Otaraani kaimas Otaraani bazilikos griuvėsiai Gombori perėja
Author:Anuar T Author:Lasha_Gabelia Author:eristo

Manavi (მანავი) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, 750 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Gurdžaani, 11 km į rytus nuo Sagaredžo. 3106 gyventojai (2002).
Kaime yra Dievo Motinos cerkvė, prie kaimo auginamos Mcvane rūšies vynuogės, laikomos geriausiomis šios rūšies vynuogėmis Gruzijoje. Iš jų gaminamas populiarus "Manavi" vynas. Virš kaimo, ant kalno stovi Manavi tvirtovė. Plačiau Manavi tvirtovė.
Ninocminda (ნინოწმინდა) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietinėse prieškalnėse, 800 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Gurdžaani, 2,5 km į vakarus nuo Sagaredžo. Kaimas rytuose jungiasi su Sagaredžo miestu. 2048 gyventojai (2002).
Kaime yra VI amžiuje įkurtas Ninocminda vienuolynas. Plačiau Ninocminda vienuolynas.
Patara Čailuri (პატარა ჩაილური) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, 750 m aukštyje, 1,9 km į šiaurę nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, 16 km į rytus nuo Sagaredžo. 1062 gyventojai (2002).
Prie kaimo, apie 150 m į pietus nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, yra atstatyta XVI-XVIII amžiaus Čailuri tvirtovė. Plačiau Čailuri tvirtovė.
Patardzeuli (პატარძეული) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, 800 m aukštyje, kelio Tbilisi-Sagaredžo šiaurinėje pusėje, 9 km į vakarus nuo Sagaredžo. 3157 gyventojai (2002).
Kaime ir prie jo yra septynios cerkvės, du gynybiniai bokštai, taip pat Giorgi Leonidze namas-muziejus. Plačiau Patardzeuli.

Kelias į Udabno Udabno Verona kaimo apylinkės
Kelias į Udabno Udabno Verona kaimo apylinkės
Author:Kozi90 Author:nikaloz nemsitsveridze Author:niko2saso

Otaraani (ოთარაანი) - kaimas Iori upės kairiajame krante, 920 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Telavi, 36 km nuo Sagaredžo. 8 gyventojai (2002).
Prie kaimo, ant kalvos yra viduramžių bazilikos griuvėsiai.
Udabno (უდაბნო) - kaimas Adži plokščiakalnyje, 750 m aukštyje, 35 km į pietus nuo Sagaredžo. 811 gyventojų (2002).
Udabno vienintelis kaimas David Garedži vienuolynų apylinkėse.1970-aisiais kaime gyveno azerbaidžaniečiai, juos iškėlė, čia apgyvendino svanus. Nieko ypatingo Udabno nėra, bet turistai kaimą būtinai pravažiuoja pakeliui į David Garedži vienuolyną. Kaime yra lenkų valdomi svečių namai ir "restoranas" su gana didelėmis kainomis. Nuo Udabno iki pagrindinių David Garedži vienuolynų 14 km kiek duobėtu keliu, vienuolynus galima pasiekti einant tiesiai pėsčiomis (apie 7 km), bet vietovė labai nelygi. Plačiau David Garedži vienuolynai.
Udžarma (უჯარმა) - kaimas Iori upės dešiniajame krante, tarp Gombori ir Ialno kalnagūbrių, 770 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Telavi, 26 km nuo Sagaredžo. 457 gyventojai (2002).
5 km į šiaurę nuo kaimo yra senovinio Udžarma miesto ir tvirtovės griuvėsiai. Plačiau Udžarma tvirtovė.
Verona (ვერონა) - kaimas skambiu pavadinimu pietvakariniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, dešiniajame Gombori upės krante, 1200 m aukštyje, apie 0,5 km į pietus nuo kelio Tbilisi-Telavi, 58 km nuo Sagaredžo. 94 gyventojai.
Kaime yra keli akmeniniai gynybiniai bokštai, XVIII amžiuje Vachušti Bagrationi minimi kaip Verena pilis.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Sagaredžo miestas

Sagaredžo (საგარეჯო) - miestas Gombori kalnagūbrio pietvakariniuose šlaituose, prie Tvaltchevi upės, 680-820 m aukštyje, municipaliteto administracinis centras. 2002 metais mieste gyveno 12 600 žmonių.
Miesto pietiniu pakraščiu eina kelias S5 Tbilisi-Gurdžaani ir Tbilisi-Dedoplisckaro geležinkelis. Yra geležinkelio stotis, bet keleiviniai traukiniai čia nevažinėja. Asfaltuoti keliai Sagaredžo jungia su Tbilisi (49 km), Telavi (per Gombori perėją 90 km, per Gurdžaani 102 km), Signagi (60 km) ir Gurdžaani (64 km). Nelabai geros kokybės, asfaltuotas kelias miestą jungia su Udabno kaimu (35 km), netoli kurio yra David Garedži vienuolynai.

Sagaredžo Sagaredžo Sagaredžo centras
Sagaredžo Sagaredžo Sagaredžo centras
Author:Giorgi Tabatadze Author:ზურაბ ბრეგვაძე Author:tedogzirishvili

Miesto pietiniu pakraščiu, apie 2,5 km, eina kelias S5 Tbilisi-Gurdžaani. Miesto centras yra 1,4 km į šiaurę nuo šio kelio.
Miesto centre, David Agmašenebeli ir Erekle II gatvių susikirtime yra nedidelė aikštė. Prie aikštės yra teatro ir municipaliteto administracijos pastatai, einant Agmašenebeli gatve į vakarus, kairėje - merijos pastatas, už 0,3 km nuo aikštės tiltas per Tvaltchevi upę, nuo jo matosi už 0,5 km į šiaurės vakarus, ant kalno šlaite stovinti Šv.Petro ir Povilo cerkvė. Vienos navos, be kupolo, cerkvė pastatyta 1710-1712 metais.
Nuo aikštės einant į šiaurę, už 150 m rasime Adamanti viešbutį ir nedidelį turgų. Visos turistui reikalingos įstaigos: bankų filialai, parduotuvės, keletas maitinimo įstaigų yra prie aikštės ir paminėtose gatvių atkarpose.

Sagaredžo Sagaredžo Petro ir Povilo cerkvė Sagaredžo Petro ir Povilo cerkvė
Sagaredžo Sagaredžo Petro ir Povilo cerkvė Sagaredžo Petro ir Povilo cerkvė
Author:tuborg Author:PlamenB Author:PlamenB

Pietinėje miesto pusėje, apie 0,4 km į šiaurę nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, Cchvedadze gatvėje Nr.66, yra Sagaredžo muziejus.
Muziejus veikia kasdien, 11:00-17:00, įėjimas nemokamas. Muziejuje eksponuojami municipalitete archeologų rasti Vėlyvojo Bronzos amžiaus - viduramžių daiktai (galvos papuošalai, apyrankės, kolje, kermikos dirbiniai); XIX-XX amžiaus pradžios etnografiniai daiktai (kilimai, drabužiai, namų apyvokos reikmenys).

Netoli muziejaus, prie Rustaveli gatvės, yra Šv.Dodo cerkvė. Cerkvė pastatyta iš plytų ir nedidelių akmenų XVII amžiuje, buvusios VI amžiaus cerkvės vietoje. Cerkvės vidus ištapytas.
Miesto rytiniame pakraštyje, netoli upelio yra vėlyvaisiais viduramžiais pastatytas gynybinis, cilindro formos, bokštas.

Sagaredžo Petro ir Povilo cerkvė Sagaredžo Šv.Dodo cerkvė Sagaredžo bokštas
Sagaredžo Petro ir Povilo cerkvė Sagaredžo Šv.Dodo cerkvė Sagaredžo bokštas
Author:PlamenB Author:Archil Kikvadze Author:Mtiuli777
© 2016 J.D.Endriukaitis

Čailauri tvirtovė

Patara Čailuri (პატარა ჩაილური) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, 750 m aukštyje, 1,9 km į šiaurę nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, 16 km į rytus nuo Sagaredžo. 1062 gyventojai (2002).

Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė
Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė
Author:Jean Bize Author:Anuar T Author:Anuar T

Čailuri tvirtovė (ჩაილურის ციხე) stovi ant kalvos, kairėje Čailuri upelio pusėje, 150 m į pietus nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, priešingoje posūkio į Patara Čailuri kaimą pusėje. Tvirtovė gerai matosi nuo kelio, į ją veda keliukas.
Tvirtovė pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais, manoma XVI amžiuje. Čailuri, kartu su Manavi tvirtove, gynė Iori upės slėnį ir kelią į Tbilisį.
Tvirtovės apylinkėse, 1801 metais įvyko mūšis prie Iori upės.

Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė
Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė
Author:Sergey Brandys Author:Sergey Brandys Author:Sergey Brandys

XX amžiuje buvo išlikę tik tvirtovės griuvėsiai. XX amžiaus 80-aisiais, Gruzijos SSR Kultūros ministerija nusprendė atstatyti ir konservuoti keletą tvirtovių. Ministerijos įkurto komiteto veikloje aktyviai dalyvavo, buvo jo sekretorius, architektūros profesorius Parmen Zakaria. Komitetas nusprendė parengti tvirtovių atstatymo standartus, parengti tvirtovės atstatymo modelį, bet komiteto sekretorius Parmen Zakaria vienas nusprendė atstatyti Čailuri tvirtovę ir ji buvo atstatyta iš griuvėsių nesilaikant jokių standartų, neatlikus tiriamųjų darbų. Dabar sunku pasakyti, kiek dabartinė tvirtovė panaši į originalą.

Tvirtovė yra penkiakampio formos, su skirtingo dydžio ir formos bokštais jos kampuose, pastatyta (atstatyta) iš nedidelių akmenų. Tvirtovė yra prie pat kelio, jos apžiūra neužima daug laiko.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Chašmi

Chašmi (ხაშმი) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, Iori upės kairiajame krante, 770 m aukštyje, 15 km į vakarus nuo Sagaredžo. 1922 gyventojai (2002).
Kaime yra XIX amžiaus pradžios Šv.Giorgi cerkvė ir VII amžiaus Jono Krikštytojo vienuolynas. 5 km (tiesiaja) į šiaurės rytus nuo kaimo, kalnuose, yra V-VI amžiaus Šv.Trejybės cerkvė. 4,5 km (tiesiąja) į šiaurę nuo kaimo, prie Lapianchevi ir Iori upių santakos yra Chašmi Dievo Motinos vienuolynas.

Prie kaimo 502 metais įvyko Samgori mūšis tarp gruzinų kariuomenės, vadovaujamos karaliaus Vachtango Gorgasali ir persų. Persų kariuomenė stovėjo Chašmi kaime.
Kaimas garsus Saperavi rūšies vynuogėmis, kurios laikomos geriausiomis Gruzijoje. Tikriausiai kaime yra ypatingos dirvos ir mikroklimatas. Kartais parduotuvėse galima rasti "Saperavi-Chašmi" vyno, jis pagamintas iš šių vynuogių.

Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas
Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas
Author:Lasha_Gabelia Author:Oleg Chirva Author:Oleg Chirva

Chašmi (Kacareti) Šv.Trejybės vienuolynas (ხაშმის (კაწარეთის) სამება მონასტერი) yra į šiaurės rytus nuo Chašmi, jį iš kaimo galima pasiekti gruntiniu keliu (8 km).
Istoriniuose šaltiniuose iki XVIII amžiaus pirmosios pusės minimas Kacareti vienuolyno pavadinimu. Pagal legendą, vienuolyną pastatė karalius Vachtangas Gorgasali. Po sėkmingo karo žygio prieš kalniečius, karalius sustojo nakvynei vietoje kur dabar stovi vienuolynas. Vieta jam labai patiko, ir sėkmingo žygio paminėjimui jis įsakė šioje vietoje pastatyti cerkvę.
506 metais Dvini armėnų-gruzinų cerkvių suvažiavimo protokoluose minimas ir Kacareti vyskupas Zakaria.

Gruzija

Kašmi Šv.Trejybės cerkvė pastatyta V-VI amžiuje, ją supa siena (išliko fragmentai) su bokštu. Teritorijoje yra vyskupo rezidencijos griuvėsiai, koplyčia ir vyno rūsys.
Cerkvė yra trijų navų bazilika, turi įėjimus iš trijų pusių. Vidinę cerkvės erdvę kolonos dalija į tris dalis. Cerkvės viduje yra 1518 metais nutapytos freskos. Išorinių sienų apdailai panaudotos pilkai-žalsvo smiltainio plytos. Ant rytinės sienos, virš lango, didelis, išraižytas, akmeninis kryžius.
Paskutinį kartą cerkvė restauruota 2007-2008 metais. Vienuolynas ir cerkvė veikiantys.

Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi bokštas
Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi Šv.Trejybės vienuolynas Chašmi bokštas
Author:David Galegashvili Author:Oleg Chirva Author:Mtiuli777

Kaime yra XIX amžiaus pradžioje pastatyta Šv.Giorgi cerkvė, jo apylinkėse - Šv.Nikolozi ir Šv.Marine cerkvės.
Chašmi Jono Krikštytojo cerkvė (ხაშმის წმ.იოანე ნათლისმცემლის ეკლესია) yra kaimo pietvakariniame pakraštyje. Cerkvė neveikianti, įprastai uždaryta, šalia jos stovi apgriuvę bokštai ir gynybinių sienų likučiai. Kompleksas pastatytas XVII-XVIII amžiuose.

Chašmi Dievo Motinos vienuolynas Chašmi Dievo Motinos vienuolynas Chašmi Dievo Motinos vienuolynas
Chašmi Dievo Motinos vienuolynas Chašmi Dievo Motinos vienuolynas Chašmi Dievo Motinos vienuolynas
Author:Ivane Goliadze Author:George Jaoshvili Author:David Galegashvili

Chašmi Dievo motinos cerkvė (ხაშმის ღვთისმშობლის ეკლესია), kartais vadinama Lapianchevi cerkve, yra prie Lapianchevi ir Iori upių santakos, į šiaurę nuo Chašmi, iš kaimo ją galima pasiekti gruntiniu keliu (6 km).
Vienos navos cerkvė pastatyta XIV-XV amžiuje, šalia jos yra aukštas bokštas, po juo yra vartai, teritoriją supa akmeninė tvora. Teritorijoje yra išlikę kitų pastatų pamatai, tai rodo, kad čia buvo vienuolynas.
Pagal legendą, pirmoji vieta, iš kurios Šv.Nino pradėjo šiame rajone skleisti krikščionybę, buvo Lapianchevi.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Davit Garedžo vienuolynai

Davit Garedžo vienuolynai (დავითგარეჯის სამონასტრი) - vienas iš lankomiausių ir populiariausių Gruzijos turizmo objektų, yra Gardabani, Sagaredžo ir Signagi municipalitetuose; vienuolynai išsimėtę 30 km ilgio juostoje netoli Gruzijos-Azerbaidžano sienos.
Pagrindinis vienuolynas yra Davit Lavra, be jo yra dar 15 vienuolynų, ar jų grupių: Dodo Rka, Natlismcemeli, Bertubani, Udabno, Verangaredža, Camebuli, Čičchituri, Tetrsenakebi, Mravaltckaro, Saberebi, Pirukughmari, Kolagiri, Didi Kvabebi, Patara Kvabebi ir Satorge.

Dauguma iš šių vienuolynų sunkiai pasiekiami, gerų kelių į juos nėra, juos apeiti reikia ne vienos dienos. Daugiausiai lankomi vienuolynai prie Davit Lavra, taip pat Dodo vienuolynai ir Natlismcemeli vienuolynas.
Pagrindinę vienuolynų grupę prie Davit Lavra vienuolyno galima pasiekti iš Udabno kaimo (35 km nuo Sagaredžo) duobėtu asfaltuotu keliu (14 km). Dodo Rka vienuolynų grupė pasiekiama taip pat iš Udabno: važiuojant keliu į Davit Lavra už 4 km bus posūkis į dešinę, nuo jo gruntiniu keliu iki Dodo Rka apie 4,5 km.

Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas
Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Garedži vienuolyną įkūrė vienas iš asirų tėvų, Davidas. Šv.Davidas kartu su kitais asirų vienuoliais atėjo į Iberiją VI amžiuje. Pradžioje jie apsigyveno ant Zedazeni kalno, vėliau vienuoliai tęsė savo veiklą įvairiose Gruzijos vietose. Pradžioje Davidas apsigyveno ant Tbilisio Mtacminda kalno, ant jo yra jo ola ir cerkvė. Bet neužilgo įvyko konfliktas su Tbilisio zoroastrizmo pasekėjais ir Davidas persikėlė į negyvenamą vietovę, Garedži pusdykumę.
Kartu su savo mokiniu Lukijanu jis apsigyveno oloje, kurioje, pagal legendą, maitinosi šaknimis ir gėrė laukinių elnių pieną; taip pat nuo olos nuvijo drakoną.

Gruzija

Vėliau atsirado nemažai Davido pasekėjų, kurie išrausė olas smiltainio uolų masyve, netoli Davido olos, ar toliau. Taip atsirado Šv.Dodo įkurti Dodo Rka vienuolynai, Natlicmcebeli ir kiti vienuolynai.
Vienuolynas keletą kartų nukentėjo nuo užkariautojų. 1625 metais Irano šachas Abbas I išžudė visus vienuolius ir vienuolyną apleido.

Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas
Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Vienuolynas, Medėjos Mizvrišvili, tuometinės Kachetijos partijos sekretorės, dėka, prisimintas 1970-aisiais. Mizvrišvili aplankė vienuolyną, jos iniciatyva iki vienuolyno nutiesė asfaltuotą kelią, prie vienuolyno pastatė keletą namų, atvedė elektrą.
Tuo metu Udabno kaime gyveno azerbaidžaniečiai, įvyko etninis konfliktas, netgi šaudė į Medėją Mizvrišvili. Ji pasiskundė Gruzijos pirmajam partijos sekretoriui Ševarnadzei ir azerbaidžaniečius iš Udabno iškėlė. Jų vietoje apgyvendino svanus, kurie kaime gyvena ir dabar.
Gana keista, bet istorinė, archeologinė ir architektūrinė informacija apie tokius garsius ir Gruzijoje gerbiamus vienuolynus yra labai skurdi.

Udabno vienuolynas Udabno vienuolynas Udabno vienuolynas
Udabno vienuolynas Udabno vienuolynas Udabno vienuolynas
Author:Ivane Goliadze Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili

Apeiti visas prie Davit Lavra komplekso esančias olas sunku, užima daug laiko, todėl yra vadinamasis "mažasis ratas" įprastai lankomas turistų. Mažajame rate yra David Lavra ir Udabno vienuolynai. Ratas apeinamas apytiksliai per 2 valandas, neskubant - per 3.
Prie Davit Lavra yra automobilių stovėjimo aikštelė. Žemiau jos - sovietų laikotarpio pastatai. Netoli aikštelės prasideda "šventoji" komercija - netoliese yra cerkvės parduotuvė, kurioje pardavinėjamos ikonos, atvirukai ir suvenyrai, taip pat labai geras Chašmi-Saperavi vynas.
Už parduotuvės - Davit Lavra, jeigu pasukti į dešinę nuo parduotuvės - takas vedantis ant kalnagūbrio.
Iš pradžių geriausia apžiūrėti Davit Lavra. Tai pati gražiausia vieta: bokšteliai, nedidelės olos, gyvenamosios patalpos. uolos masyvas su olomis. Vienuolynas yra veikiantis, todėl lankytis leidžiama ne visur. Apatinėje vienuolyno dalyje stovi nedidelė Atsimainymo cerkvė. Cerkvėje, į kairę nuo altoriaus, yra Šv.Davido kapas. Kadaise čia buvo akmuo Davido atsineštas iš Jeruzalės, dabar jis yra Tbilisio patriarchate.

Dodo Rka vienuolynas Dodo Rka vienuolynas Dodo Rka vienuolynas
Dodo Rka vienuolynas Dodo Rka vienuolynas Dodo Rka vienuolynas
Author:Ivane Goliadze Author:გუგა ხურციძე Author:levan japoshvili

Takas prasidedantis prie parduotuvės, vingiuodamas pakyla ant kalnagūbrio, nuo jo patogu fotografuoti Davit Lavra. Nuo kalnagūbrio matosi Azerbaidžano lygumos, Armėnijos kalnai tolumoje. Kalnagūbrio viršumi eina Gruzijos-Azerbaidžano siena. Prieš keletą metų tarp valstybių buvo kilęs nedidelis konfliktas dėl tikslios sienos vietos, bet dabar jis jau išspręstas.
Einat taku toliau, dešinėje stovi nedidelė cerkvė, o jį kairę eina takas, prie kurio yra nedidelės apgriuvusios olos. Jų viduje senovinės freskos, gaila labai sugadintos žmonių, greičiausiai musulmonų, - nugrandyti visi veidai. Tai ir yra Udabno vienuolynas.
Toliau taku pasieksime dar vieną cerkvę, nuo jos takas leidžiasi žemyn, prie Davit Lavra.
Nuo 2014 metų Davit Lavra galima pasiekti autobusu iš Tbilisio. Autobusas išvažiuoja 11:00 iš Puškino gatvės (netoli Laisvės aikštės). Kelionė kainuoja 25 GEL. Autobusas nuveža jus iki Davit Lavra, laukia ten 3 valandas, ir veža jus atgal į Tbilisį, pakeliui sustodamas pavalgymui Udabno kaime. Autobusas važinėja nuo gegužės pražios iki spalio 15 dienos.

© 2016 J.D.Endriukaitis