Sighnaghi municipalitetas

Signaghi municipaliteto žemėlapis

Signaghi municipalitetas (სიღნაღის მუნიციპალიტეტი) šiaurėje ir šiaurės vakaruose ribojasi su Gurdžaani ir Sagaredžo municipalitetais, pietryčiuose su Dedoplistskaro municipalitetu, šiaurėje ir šiaurės rytuose Alazani upė skiria nuo Lagodechi municipaliteto ir Azerbaidžano. Municipaliteto šiaurėje ir šiaurės rytuose plyti platus Alazani upės slėnis, municipalitetą beveik per vidury kerta neaukštas Gombori kalnagūbris, municipaliteto vakaruose teka Iori upė, čia Iori plynaukštėje dideli beveik negyvenamų stepių-pusdykumių plotai. Municipaliteto plotas 1251,7 km², tame tarpe 93 375 ha žemės ūkio naudmenys ir 5 500 ha miškų. Municipaliteto administracinis centras - Signaghi miestas.

Municipalitete yra keletas skirtingo klimato zonų. Iori plynaukštėje - vidutiniškai drėgnas stepių klimatas, vasaros čia karštos, o žiemos šaltos. Alazani slėnyje klimatas vidutiniškai drėgnas, žiemos čia vidutiniškai šaltos, vasaros karštos. Gombori kalnagūbryje klimatas vidutiniškai drėgnas ir vidutiniškai šiltas, žiemos čia šaltos, vasaros ilgos ir šiltos. Vidutinė metinė temperatūra nuo 11° C aukštumose iki 13° C žemumose. Iori plynaukštėje vidutinis metinis kritulių kiekis 400-500 mm, Gombori kalnagūbryje - 810 mm.
Municipalitete 2002 metais gyveno 43 000 žmonių. Jame yra 23 gyvenviečių - 2 miestai ir 21 kaimas. Gruzinai sudaro 97,5% municipaliteto gyventojų.
Municipaliteto pagrindiniai keliai: Tbilisi-Dedoplistskaro su atšaka į Signaghi, Telavi-Sabatlo su atšakomis į Signaghi ir Lagodechi.
Iš Tbilisio čia galima patekti per Sagaredžo, kelias vidutinės kokybės. Yra geležinkelis, bet keleiviniai traukiniai juo nevažinėja.

Anaga cerkvė Anaga cerkvė Anaga cerkvės freskos
Anaga cerkvė Anaga cerkvė Anaga cerkvės freskos

Signaghi (სიღნაღი) - vienas iš įdomiausių Kachetijos miestų, municipaliteto administracinis centras. Jo restauracijai išleido nemažai pinigų, galų gale apleistas užkampio miestelis virto "Gruzijos turizmo veidu". Plačiau Signaghi
Anaga (ანაგა) - kaimas Alazani slėnyje, 400 m aukštyje, 4 km į šiaurę nuo Signaghi. 2002 metais kaime gyveno 3222 žmonės.Kaime yra viduramžių Šv.Elijas cerkvė, viduramžių koplyčia ir Tamaros pilis.

Gruzija

Kaimo dalyje vadinamoje Gogolant yra neseniai restauruota, ankstyvųjų viduramžių vienos navos (7,5x5,5m) Visų Šventųjų cerkvė-koplyčia. Jos viduje išliko nedideli labai senų freskų fragmentai.
Bodbe (ბოდბე) - yra du kaimai Kvemo Bodbe ir Zemo Bodbe. Pastarajame yra Šv.Nino moterų vienuolynas ir Šv.Nino kapas. Bodbe Šv.Giorgi katedra pastatyta IX amžiuje, joje palaidota Šv.Nino. Vienuolynas gražiai sutvarkytas, gana įdomus. Plačiau Bodbe vienuolynas

Bodbischevi Šv.Nikoloze cerkvė Bodbischevi Visų Šventųjų cerkvė Bodbe slėnis
Bodbischevi Šv.Nikoloze cerkvė Bodbischevi Visų Šventųjų cerkvė Bodbe slėnis
Author:ილია ჭაბაშვილი Author:George Shikhashvili

Bodbischevi (ბოდბისხევი) - kaimas Gombori kalnagūbrio šiaurės rytų šlaituose, 550 m aukštyje, 4 km į pietryčius nuo Signaghi. 2002 metais kaime gyveno 3841 žmogus.
Kaime yra rašytojo Irodiono Evdošvili muziejus ir viduramžių Šv,Nikoloze cerkvė. 2,5 km į pietvakarius nuo kaimo yra X amžiaus Visų Šventųjų cerkvė.
Chornabudži tvirtovė (ხორნაბუჯის ციხე) - labai įspūdinga senovinė tvirtovė neaukštame Gombori kalnagūbryje, netoli Dedoplisckaro miesto. Tvirtovė stovi ant aukštos uolos virš Alazani slėnio.Plačiau Chornabudži tvirtovė
Iori plynaukštės vienuolynai - tolimiausiai į rytus nutolę David Garedži vienuolynų komlekso Kolagiri, Pirukughmari, Didi Kvabebi, Patara Kvabebi vienuolynai. Labai įspūdingi, nors sunkokai pasiekiami, vienuolynai yra konglomerato kalnuose iškaltose dirbtinėse olose, netoli Iori upės. Plačiau Vienuolynai olose

Zemo Magharo cerkvė Vakiri bazilika Vakiri Šv.Giorgi cerkvė
Zemo Magharo cerkvė Vakiri bazilika Vakiri Šv.Giorgi cerkvė
Author:Lasha_Gabelia

Zemo Magharo (ზემო მაღარო) - kaimas ant Gombori kalnagūbrio, 950 m aukštyje, 3 km į pietvakarius nuo Signaghi. 2002 metais kaime gyveno 224 žmonės. Kaime yra Atsimainymo katedra.
Tibaani (ტიბაანი) - kaimas pietrytiniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, 360 m aukštyje, 9 km į pietryčius nuo Signaghi. 2002 metais kaime gyveno 2466 žmonės.
Anksčiau kaimas vadinosi Chirsa. Kaime yra VI amžiuje, vieno iš asirų tėvų, Stepane, įkurtas Chirsi vienuolynas, jo cerkvėje Tėvas Stepane ir palaidotas. Plačiau Chirsi vienuolynas
Vakiri (ვაქირი ) - kaimas Gombori kalnagūbrio šiaurės rytų šlaituose, 420 m aukštyje, 3 km į šiaurę nuo Signaghi. 2002 metais kaime gyveno 2937 žmonės.
Kaime yra Gruzijos architektūros paminklas - VI-VII amžiuje iš plytų ir tašytų akmenų pastatyta didelė Šv.Jono Krištytojo bazilika ir vėlesnių laikų Šv.Giorgi cerkvė.
© 2015 J.D.Endriukaitis

Signaghi miestas

Signaghi miesto žemėlapis

Signaghi (სიღნაღი) - nedidelis miestelis Kachetijoje (2002 metais jame gyveno 2146 žmonės), Signaghi municipaliteto ir Bodbe vyskupyjos administracinis centras. Dažnai pasitaiko ir neteisingi jo pavadinimai - Signagi, Signahi. Miestelis išsidėstęs 720-836 m aukštyje virš jūros lygio. Miestelis žymus tuo, kad 2007 metais prsidėjo jo tvarkymo ir restauracijos darbai, norima paversti jį "Gruzijos turizmo veidu". Dabar Signaghi viena iš turistų (ypač europiečių) lankomiausių vietų Gruzijoje, tuo pačiu, keista, apie jį labai mažai parašyta.
Dabartinio miestelio teritorijoje žmonės gyveno jau nuo Paleolito laikotarpio, viduriniais amžiais šis rajonas buvo vadinamas Hereti, po XV amžiaus - Kiziki. Sighnaghi (išvertus iš azerbadžaniečių kalbos - "prieglauda") pirmą kartą paminėtas XVIII amžiaus pradžioje. 1762 metais karalius Iraklijus II pastatė čia tvirtovę ir miestą, kad gintis nuo lezginų ir avarų puldinėjimų. Yra hipotezė, kad Signaghi atsirado po to kai mongolai 1264 metais sugriovė Chornabudži miestą ir jo gyventojai persikėlė kiek į vakarus.

1770 metais miestelyje gyveno 100 šeimų, daugiausiai amatininkai ir prekeiviai. 1801 metais Rusijai aneksavus Gruziją miestelis gavo miesto teises ir tapo valsčiaus centru. Kaukazo karo metu Signaghi, dėl jo artumo Dagestanui, buvo svarbi rusų kariuomenės bazė.
Signaghi tvirtovė pastatyta keistokai. Sienos puslankiu eina aukštumomis, sudaro uždarą perimetrą kurio viduryje tarpeklis. Net ir dabar sunku statyti namus sienų perimetro viduje. Įdomu, kodėl pastatyta tokia tvirtovė ir koks buvo pirminis užmanymas. Įšėjo, kad miestas pradėjo statytis už sienų, pietinėje pusėje.

Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Author:kaxa47 Author:Manuchar GHavtadze Author:leo3

Signaghi pastatytas kalnuose, nuo centro kalnų keteromis driekiasi namų juostos, todėl miestelį patogiau skirstyti ne į kvartalus, bet į keteras. Jų yra 5: Gorgasali ketera, Ketevan ketera, Tamaros ketera, centras ir Baratašvili ketera.
Miestelio centras - Balandžio 9-osios parkas, kurio vienoje pusėje Solomono Dodašvili aikštė, kitoje pusėje - karaliaus Davido Statytojo aikštė. Parke stovi paminklas Solomonui Dodašvili, ant uolos šalia jo - miestelio gyventojų, žuvusių II pasauliniame kare, sąrašas.
Prie Solomono aikštės yra pagrindinis miestelio viešbutis - "Signaghi", šalia jo aikštelė su gazonais, pavadinta Britų Parku. Prie Davido Statytojo aikštės yra ilgas, trijų aukštų su bokštu, miestelio merijos pastatas.

Gruzija

Nuo aikščių žemyn leidžiasi po gatvę - Kostava ir Lolašvili gatvės. Tai pagrindinės, "paradinės" Signaghi gatvės. Jos atsiremia į karaliaus Iraklijaus II aikštę, joje yra didelis fontanas, prie aikštės didžiulis kazino pastatas ir dar vienas nemažas pastatas, kuriame yra Santuokų Rūmai ir Turizmo informacijos biuras.
Nuo Iraklijaus II aikštės kalno ketera eina vingiuota Baratašvili gatvė. Prie jos yra policijos pastatas, prie jo įdomios mažytės policijos mašinėlės, šalia policijos - supermarketas "Populi". Nuo jo gatvė kyla aukštyn, staigiai suka dešinėn, prie posūkio į ją atsiremia kalias į Tbilisį ir Bodbe. Čia atsiveria viso miestelio panorama. Įvažiavimas iš Tbilisio - paradinis, iš čia miestelis tikrai atrodo gražiai.

Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Author:tapridonidze Author:Levani Lekvinadze Author:gal4enok.s

Gorgosali gatvė - vienintelė gatvė tvirtovės sienų viduje. Joje yra Šv.Giorgi cerkvė, kurią dažnai fotografuoja Alazani slėnio fone. Bokštas šalia cerkvės pertvarkytas į varpinę. Gatvė eina žemyn, už vartų virsta keliu į Cnori. Prie vartų yra laipteliai pakilti ant tvirtovės sienos, ja, nuo vieno bokšto iki kito, yra maršrutas pėščiomis. Tai vienintelė vieta miestelyje kur galima kultūringai vaikščioti siena.
Karalienės Tamaros gatvė prasideda prie bokšto, eina kalno ketera. Gatvė sutvarkyta, baigiasi negrįstu stačiu nusileidimu. Iš gatvės atsiveria graži panorama į šiaurę. Gatvės pradžioje, Nr.1 yra Signaghi muziejus.
Muziejus yra vienas iš geriausių kraštotyros muziejų Gruzijoje. Jam skyrė nemažai lėšų, laiko ir pastangų, todėl jis tapo vienu iš geresnių šalies muziejumi. Jame gausi archeologinių radinių kolekcija nuo Akmens amžiaus iki viduramžių, įdomios viduramžių ir etnografijos ekspozicijos, speciali radinių rastų David Garedža vienuolyne ekspozicija. Muziejuje yra 16 Niko Pirosmani paveikslų.
Ketevano Camebuli gatvė dar nerestauruota, vienoje jos pusėje krūmai prie tvirtovės sienos, kitoje - nameliai ir vaizdas į Alazani slėnį ir Šv.Giorgi cerkvę. Šioje gatvėje yra svečių namai, kuriuose galima penakvoti už 15 larių. Jeigu į Signaghi važiuosite iš Telavi, tai pateksite į šią gatvę. Tai "užpakalinis įėjimas", didesnio įspūdžio nepalieka.

Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Author:Levani Lekvinadze Author:teoabramia Author:Vitalii Vosk

Miestelyje yra vienintelė gera vyno parduotuvė - "Pheasants tears" Baratašvili gatvėje. Šią firmą įkūrė amerikietis, ji buvo viena iš pirmųjų privačių vyno gamyklų, gaminančių ne rašalą, bet europinės kokybės vyną. Dabar šios kompanijos vynas dažnai sutinkamas Gruzijos vyno parduotuvėse, bet jis turi didelį minusą - palyginus su kitų kompanijų gaminamu panašiu vynu - labai brangus. Vėliau Kachetijoje atsirado daugiau gero vyno šaltinių, bet jie tolokai nuo Signagji, ir "Pheasants tears" klientūros nepraranda.
Viešbučių ir svečių namų miestelyje nemažai, kai kurių kainos siekia Tbilisio kainas. Yra vienas hostelis Nukriani g-vėje, Nr.13, nakvynė jame kainuoja nuo 8 EUR. Pigiausia nakvynė Nato ir Lado Svečių namuose, Pirosmani g-vė, Nr.5 - nuo 12 GEL, už atskirą kainą galimi pusryčiai (5 GEL) ir pietūs (10 GEL) su naminiu vynu ar čača. Namai yra beveik miestelio centre.
Restoranų Signaghi yra apie 7, keletas iš jų gana brangūs. Miestelyje tikrai trūksta kavinukių ir chačiapurinių ar chinkalinių.
Netoli Signakghi galima aplankyti už 2 km esantį Šv.Nino vienuolyną Bodbe kaime, už 7 km - Stepane Chirseli cerkvė Tibaani kaime.
Nuo Tbilisio iki Signaghi kiek daugiau kaip 100 km, bet ilgiau sugaištama serpantinuose prieš Signaghi, kelio kokybė pusėtina. "Maršrutkės" iš Tbilisio į Signaghi važiuoja nuo metro stoties Samgori, miestelyje sustoja aikštelėje už supermarketo "Populi". Kelionė kainuoja 5 GEL>. Nuo Signaghi iki Gurdžaani apie 25 km, iki Lagodechi apie 43 km. Iki Dedoplisckaro apie 40 km įvairios kokybės keliu, iki Telavi apie 60 km.

Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Author:teoabramia Author:besik nibladze Author:teoabramia

Dažnai sakoma, kad Signaghi visiškai atrestauruotas. Iš tikro - tik didesnė pusė. Dar ne visai sutvarkytos Camebuli, Čavčavadze, Pirosmani gatvės ir dalis Saradžišvili gatvės. Taip pat sakoma, kad čia daug vyno. Irgi legenda. Parduotuvėse ir turguje jo pasirinkimas ne per didžiausias.
Didžiausia miestelio vertybė - peizažai, nuostabios Alazani slėnio panoramos. Malonu ir gražų, kad miestelis išgrįstas akmens grindiniu, stogai irgi gražiai žiūrisi, nors kai kurie dekoratyviniai - metalo čerpės ant negyvenamo namo.
Sakoma, kad miestelyje nėra ką veikti, tai dalinai teisybė, miesteliui trūksta gyvybės.
© 2015 J.D.Endriukaitis

Chirsi vienuolynas

Stepane Chirsi vienuolynas (ხირსის სტეფანწმინდის მონასტერი) yra Tibaani kaime, beveik jo viduryje, 8 km į pietryčius nuo Signaghi, bet jei važiuoti geresniu keliu per Cnori ir Džugaani iki jo susidaro apie 14 km.
Vienuolyną VI amžiuje įkūrė vienas iš asirų tėvų, Stepane (552-557), jis čia ir palaidotas. Tėvas Stepane savo vienuolio gyvenimui išsirinko vėsią nedidelę ir miškingą plokštikalnę Gombori kalnagūbryje, čia apsigyveno ir įkūrė vienuolyną.

Vienuolyno pavadinimo Chirsi kilmė nežinoma. Vieni mano, kad vardas kilęs nuo buvusio upelio čia pavadinimo, kad pavadinimas kilęs iš Palestinos ar Sirijos, netoli Mosulo buvusios cerkvės pavadinimo.
Ilgą laiką Chirsi vienuolynas buvo misionierių centru. Iš jo misionieriai bandė platinti krikščionybę tarp avarų Dagestane. Vienuolyną ypač išgarsino Ioane Mangleli XVIII amžiuje skleidęs krikščionybę tarp Šiaurės Kaukazo kalniečių.

Tibaani Chirsa vienuolynas Tibaani Chirsa vienuolynas Tibaani Chirsa vienuolynas
Tibaani Chirsa vienuolynas Tibaani Chirsa vienuolynas Tibaani Chirsa vienuolynas
Author:Teimuraz Popiashvili Author:Lasha_Gabelia Author:K.Digmelashvili

Chirsi vienuolyne yra keletas pastatų, pagrindinis - Šv.Stepane bazilika pastatyta VI amžiuje. IX-X amžiuje, pagal užrašą ant jos sienos, cerkvė, pagal archivyskupo Kvirike nurodymą buvo perstatyta. Vėliau cerkvė dažnai buvo sugriaunama ir atstatoma (XI, XVI ir XIX amžiuse). 1822 metais cerkvė buvo kruopščiai restauruota.

Gruzija

Po visų restauracijų dabar cerkvė pastatyta iš plytų ir skaldos. Cerkvėje nėra raižinių akmenyje, išskyrus prie pietinės sienos langų ir kryžiaus virš jų. Yra užrašai asomtavruli raidėmis "Šlovė Kvirike Kristus karalius" ir "Šv.Leonas Kristaus viešpatavimas. Girkite Viešpatį, Amen". Ant vakarinės sienos yra dar vienas užrašas minintis imperatorių Aleksandrą ir jo kariuomenę: "Šlovinkite viešpatį, imperatorių Aleksandrą Pirmąjį ir jo karius. Amen. Ir archimandritą Nikipore". Cerkvės viduje sienos papuoštos raižiniais.
Į vakarus nuo cerkvės - aukšta akmeninė tvora pastatyta Kachetijos karaliaus Levano laikais. Netoliese stovi trijų aukštų varpinė ir dviejų aukštų namas kuriame gyvena vienuoliai.

Tibaani Chirsa vienuolynas Tibaani Chirsa vienuolynas Tibaani Chirsa vienuolynas
Tibaani Chirsa vienuolynas Tibaani Chirsa vienuolynas Tibaani Chirsa vienuolynas
Author:ninidati Author:Bego Author:Teimuraz Popiashvili
© 2015 J.D.Endriukaitis

Bodbe cerkvės, vienuolynas

Zemo Bodbe (ზემო ბოდბე) - kaimas ant Gombori kalnagūbrio, 900 m aukštyje, 4 km į pietus nuo Signaghi. 2002 metais kaime gyveno 739 žmonės. Kaimo šiauriniame pakraštyje, arčiau Signaghi, yra Šv.Nino vienuolynas,
Senieji Gruzijos istoriniai šaltinai ir šventųjų gyvenimo šaltinai mini čia buvus senovinį miestą Bodi (ბოდი). Šaltiniuose yra daug šio miesto vardo variantų:Bodi (Budi), Bode, Bodini, Bodisi (Budisi).

Šventosios Nino vienuolynas, dar vadinamas Bodbe vienuolynu yra tik 2 km į pietryčius nuo Signaghi centro. Didžiausia vienuolyno vertybė - Šv.Nino kapas (nors dabar mokslininkai tuo abejoja). Vienuolynas aptvertas tvora, jame lankytis galima tik iki 19 valandos. Vienuolyne yra Šv.Giorgi cerkvė - bazilika be kupolo, Signaghi vyskupijos centras. Cerkvės pietiniame priestate yra Šv.Nino kapas. Čia beveik visada užveža ekskursijas vykstančias į Signaghi.

Bodbe vienuolynas Bodbe vienuolyno vartai Bodbe vienuolynas
Bodbe vienuolynas Bodbe vienuolyno vartai Bodbe vienuolynas
Author:Manuchar GHavtadze Author:besik nibladze Author:Manuchar GHavtadze

Kaip žinome iš "Šv.Nino gyvenimo", kuris parašytas jai diktuojant, karaliui Mirianui priėmus krikščionybę ir po pirmųjų cerkvių pastatymo, Nino patraukė į rytus, į Tianeti ir Udžarma, iš ten pasuko į pietus, į Budi, kur apsigyveno palapinėje. Pagal "Šv.Nino gyvenimą" Bodi priklausė Kachetijos karalystei, nors ši sritis vadinosi Kiziki, ir tuo metu galėjo dar būti nepriklausoma. Nino atėjo į Bodi ne šiaip sau - kažkada karalius Mirijanas susapnavo 4 žvaigždes, kurios nuskrido link skirtingų kalnų. Vėliau ant tų kalnų pastatė kryžius. Ketvirtąjį kryžių norėjo pastatyti prie Bodi, bet jo pastatymą atidėjo iki tol, kol Nino aplankys šią vietą. Ar kryžius buvo pastatytas - neaišku.

Gruzija

Bodi Nino pragyveno kurį laiką, ten ir numirė 342 ar 347 metais. Buvo nuspręsta ją palaidoti čia, kad vietiniai krikščionys turėtų šventą vietą. Karalius Mirijanas norėjo kūną pervežti į Mccheta, bet įkinkyti jaučiai neįstengė išjudinti vežimo su kūnu iš vietos. Nino palaidojo toje vietoje kur stovėjo jos palapinė, ant kapo buvo pastatyta cerkvė, neišlikusi iki dabar.
Vėliau prie cerkvės atsirado vienuolynas, kuris greitai tapo kultūros centru, laikoma, kad jis tapo svarbiu faktoriumi konsoliduojantis vietinėms heretų ir kachų gentimis su kartvelais. Gana neužilgo vienuolynas tapo Bodi vyskupijos centru, pirmuoju jo vyskupu tapo Lazare, jis dalyvavo Dvinos visuotiniame bažnyčios susirinkime 505 metais.
Įsiveržus mongolams nelabai žinoma kas atsitiko - vienuolynas neminimas iki XV amžiaus. Nuo to laiko, susikūrus nepriklausomai Kachetijos karalystei, jis tapo vėl garsus - čia karūnavo kai kuriuos Kachetijos karalius. Šaltiniuose rašoma, kad Persijos šachas Abbas čia dalyvavo karūnuojant Teimurazą I, nors tai jam nesutrukdė vėliau Bodbe vienuolyną sugriauti.
1837 metais rusams likvidavus autokefalinę Gruzijos cerkvę, Bodbe liko tik keletas vienuolių, iš vienuolyno atėmė žemes. 1888 metais caras Aleksandras III apsilankė Signaghi ir įsakė vienuolyną atstatyti. Bodbe vienuolyną suremontavo, davė jam žemių, jame apgyvendino rusų vienuolius ir greitai jis tapo didžiausiu Kachetijos vienuolynu.

Bodbe vienuolynas. Šv.Giorgi cerkvė Bodbe vienuolynas. Šv.Giorgi cerkvė Bodbe vienuolynas
Bodbe vienuolynas. Šv.Giorgi cerkvė Bodbe vienuolynas. Šv.Giorgi cerkvė Bodbe vienuolynas
Author:PlamenB Author:Kober Author:PlamenB

Dabar vienuolynas sutvarkytas, gražus, švarus. Prie jo yra automobilių stovėjimo aikštelė, prie jos kavinukė. Vieta tyli, bet labai didelio įspūdžio nepalieka.
Vienuolyne yra Šv.Giorgi cerkvė, visai neseniai pastatyta Šv.Nino cerkvė, Šv.Nino šaltinis, ūkiniai pastatai ir parkas. Vienuolynas aptvertas neaukšta tvora.
Šv.Giorgi cerkvė - klasikinė XI amžiaus trijų nefų bazilika, pastatyta iš plytų. Jos vidus gražus, bet ne visai gruziniško stiliaus. Freskos vėlyvos, o altorius sukurtas valdant rusams. Vietoje įprasto gruzinams asketizmo čia rusiškas "ryškus" dizainas. 1823 metais rusai buvo pastatę ant cerkvės kupolą, kuris nugriautas sovietiniais laikais.
Šv.Nino kapas yra dešinioje altoriaus dalyje. Jį pažiūrėti galima laisvai, tik draudžiama fotografuoti. Cerkvėje dar palaidotas rusų generolas Guliakovas.
Į rytus nuo cerkvės - gera apžvalgos aikštelė, nuo jos laiptai leidžiasi žemyn prie Šv.Nino šaltinio.
Antroji cerkvė - Šv.Nino soboras pastatytas visai neseniai, atrodo gana įspūdingai. Varpinė prie Šv.Giorgi cerkvės pastatyta rusų laikais ir suteikia kompleksui dar truputį rusiško stiliaus.
Šventosios Nino šaltinis - svarbi vienuolyno įžymybė, čia dažnai atvažiuoja prisipilti jo vandens, ar netgi jame išsimaudyti. Gana ilgas nusileidimas laiptais prasideda prie apžvalgos aikštelės, lipimas atgal gali būti varginantis. Iki šaltinio eina labai blogas kelias, ne visi automobiliai iki jo privažiuos. Virš šaltinio stovi statinys iš plytų - Zavulono ir Sosanos (Nino tėvų) cerkvė, po ja šaltinio baseinas. Prie baseino galima patekti per arką uždengtą užuolaida. Iš eilės įleidžia tai tik moteris, tai tik vyrus. Dažnai būna nedidelė eilė (apie 10 žmonių).

Laiptai į Šv.Nino šaltinį Šv.Nino šaltinis Šv.Nino šaltinis
Laiptai į Šv.Nino šaltinį Šv.Nino šaltinis Šv.Nino šaltinis
Author:Badri Nadaraia Author:Badri Nadaraia Author:Badri Nadaraia

Pasiekti Bodbe nėra sudėtinga, iki čia galima atvažiuoti "maršrutke" Tbilisi-Signaghi, ir išlipti prieš Signaghi, prie posūkio į Bodbe. Nuo Tbilisio pusės posūkis matosi labai blogai, ir jį nesunkiai galima pravažiuoti, netgi tiems, kas ne kartą buvo čia anksčiau. Geriau iš anksto paprašyti vairuotojo sustoti prie posūkio. Netgi jei jūs pravažiavote posūkį ir įvažiavote į Signaghi - nieko baisaus. Nuo miesto iki vienuolyno nepilni 2 km - pirmiausiai eikite keliu į Tbilisį, po to prie rodyklės pasukite į kairę.
© 2015 J.D.Endriukaitis

Chornabudži tvirtovė

Chornabudži tvirtovė žemėlapis

Chornabudži tvirtovė (ხორნაბუჯის ციხე) - senovinė tvirtovė neaukštame Gombori kalnagūbryje, prie Dedoplisckaro municipaliteto ribos, netoli Dedoplisckaro miesto. Labai įspūdinga tvirtovė stovi ant aukštos uolos virš Alazani slėnio, esant geram orui nuo jos atsiveria fantastiški Alazani slėnio ir kalnų tolumoje vaizdai. Tvirtovė yra sąlyginai netoli Signaghi, tad turint laiko į ją tikrai verta užlipti.
Tvirtovę galima pasiekti per Kornabudži kaimą (galima ir per Dedoplisckaro miestą). Nuo Signaghi iki Kornabudži kaimo geriausiai važiuoti keliu Signaghi-Cnori, toliau keliu Cnori-Sabatlo, kuris eina Alazani slėnio pietiniu pakraščiu, išilgai Gombori kalnagūbrio. Nuo Signaghi iki posūkio į Kornabudži kaimą 27 km. Nuo kaimo iki tvirtovės kyla sąlyginai neblogas gruntkelis. Kaimas yra 350 m aukštyje, tvirtovės papėdė - 750 m aukštyje. Nuo posūkio į kaimą iki tvirtovės papėdės - 3,7 km.
Tvirtovę nuo Dedoplisckaro miesto galime pasiekti - iš vienos iš pagrindinių Dedoplisckaro Balandžio 9-osios gatvės reikia pasukti į šiaurę, į Ckaro gatvę ir važiuoti ja iki šaltinio. Nuo čia į dešinę, į viršų kyla Rustaveli gatvė, kurioje, pravažiavus geležinkelį, kairėje bus gamyklos statiniai. Toliau reikia važiuoti tiesiai į šiaurę. Kelias, tarp aukštų krūmų, leidžiasi vis žemyn, kol pasiekia laukymę iš kurios Chornabudži jau matosi aukštai virš jūsų. Toliau kelias eina tvirtovės dešine puse, bet reikia pasukti į kairę. Ten uoloje yra urvas, neužilgo pamatysite taką, kylantį į viršų, prie tvirtovės vartų.
Čia prasideda chaotiškai išsimėčiusių laiptų laiptelių labirintas, vienoje vietoje net stovi neseniai pastatytos metalinės kopėčios. Pakilimas į viršų nėra labai sunkus, užima iki 20 minučių, tvirtovės apžiūrai ir atsigėrėti nuostabiais vaizdais tikrai reikės daugiau laiko.

Chornabudži, kaip miestas, pirmą kartą minimas V amžiuje kronikoje "Karaliaus Vachtango Gorgasali gyvenimas". Joje parašyta, kad karalius Vachtangas, neužilgo po Sveticcoveli soboro pastatymo, paskyrė keletą vyskupų į įvairius šalies miestus, tame tarpe ir į Chornabudži. Kronikoje rašoma, kad Čeremi ir Udžarma miestus pastatė karalius Vachtangas Gorgasali, apie Chornabudži tai nepaminėta - gali būti, kad miestas tuo metu jau buvo. Gali būti, kad Chornabudži vienas seniausių Kachetijos miestų, nuo V amžiaus - vyskupijos centras.
Toliau kronikoje rašoma, kad karalius Vachtangas šį miestą atidavė valdyti savo sūnui: "Turėjo Vachtangas nuo graikės žmonos tris sūnus ir dvi dukteris. O pirmagimiam sūnui nuo pirmosios žmonos Dači atidavė jis miestus Čeremi ir Nekresi, ir miestą Kambečovani, kuris yra Chornabudži". Ši frazė viską supainioja, todėl, kad Kambečovani daugumoje senovinių tekstų - rajonas, Kambečovani vadinama visa Kizika, tai yra rajoną prie Iori upės. Vienas istorikas parašė: "Aišku, kad Kambečovani "Kartlis Cchovreba" yra Kabisena sritis, minima Diono Kasijaus, Pomponijaus Melos ir Pilinijaus kaip esanti Albanijoje ir dabar lokalizuota prie Iori upės. Todėl sunku sugretinti Kambečovani vietovę, senovinį Chornabudži miestą ir dabar esantį Chornabudži kaimą".

Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė
Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė
Author:Mtiuli777 Author:korky Author:ChesterBe

484 metais miestą sugriovė įsiveržusi persų kariuomenė, bet miestas atsistatė. VI amžiaus pirmojoje pusėje Chornabudži valdė persai, VI amžiaus antrojoje pusėje miestą atkovojo gruzinai. Nuo to laiko jį valdė Kartli eristavų giminės jaunesnioji šaka. VIII amžiuje atsirado Hereti kunigaikštystė (Hereti karalystė), kurios vienas iš centrų buvo Chornabudži miestas. XI amžiaus 30-aisiais minimas Chornabudži eristavas Vače, XI amžiaus 60-aisiais - Chornabudži emyras. 1068 metais miestą atkovojo Kachetijos ir Hereti karalius Aghsaras I. Suvienytoje Gruzijoje (nuo XI amžiaus pabaigos) buvo šalies pakraščio kunigaikštystės centras, jame buvo kunigaikščių Machatlidzeta rezidencija. Apie 1264 metus į Kachetiją įsiveržė mongolų chano Berke kariuomenė, ji užėmė ir sugriovė Chornabudži miestą. Yra hipotezė, kad po to miestas nustojo būti prekybos centru, jo gyventojai persikėlė į saugesnę vietą, taip atsirado Signaghi miestas.

Gruzija

Kartais tvirtovės pastatymą priskiria karalienei Tamarai, bet į tai reikia žiūrėti kritiškai - Gruzijoje karalienei Tamarai priskiriama dauguma tvirtovių ir tiltų. Manoma, kad tvirtovė buvo pastatyta XII amžiaus pabaigoje netoli miesto.
XVII amžiaus pradžioje Persijos šachas Abbas I užėmė tvirtovę, joje rezidavo persų gubernatorius. 1625 metais tvirtovę išlaisvino kunigaikštis Giorgi Saakadze, vėliau ją užėmė karaliaus Teimurazo I oponentai kunigaikščiai Džavakašvili.
1970 metais tvirtovę ir vietovę tyrė archeologai. Į vakarus nuo tvirtovės jie rado senovinio miesto vietą.

Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė
Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė
Author:ChesterBe Author:ChesterBe Author:ChesterBe

Dabar Chornabudži vizualiai įspūdinga tvirtovė stovi negyvenamuose kalnuose. Ji yra aukštai ant uolos, ją patogu fotografuoti, net nesijaučia kad ji išsilaikiusi blogai. Tvirtovės papėdėje yra didelė laukymė, nuo jos į viršų kyla vingiuotas takas, prie kurio vietomis yra apgriuvę akmeniniai bokštai, sienos.
Pačioje tvirtovėje labai ilgai neužtruksite, bet atsižvelgiant į gana sudėtingą kelią, galima planuoti nakvynę čia, galima palaipioti po aplinkinius kalnus, netoliese apžiūrėti keletą (gali būti dirbtinių) olų kalkakmenyje.

Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė
Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė Chornabudži tvirtovė
Author:ChesterBe Author:ChesterBe Author:ChesterBe
© 2015 J.D.Endriukaitis

More Articles ...