Telavi municipalitetas

Telavi žemėlapis

Telavi municipalitetas (თელავის მუნიციპალიტეტი)
vakaruose ribojasi su Achmeta, rytuose su Kvareli, pietryčiuose su Gurdžaani, pietvakariuose su Sagaredžo municipalitetais. Didžiojo Kaukazo kalnagūbris municipalitetą skiria šiaurėje nuo Tušetijos, šiaurės rytuose nuo Rusijos Dagestano respublikos.
Didžioji dalis municipaliteto gyvenviečių yra Alazani slėnyje ir Gombori ir Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio prieškalnėse. Aukščiausia municipaliteto vieta - Didgverdi (3335 m) kalnas, žemiausia (290 m) - prie Telavi, Kareli ir Gurdžaani municipalitetų ribų sankirtos.
Didžiausios municipaliteto upės: Alazani ir jos intakai Stori, Kisischevi, Lopota, Turdo, Telavischevi.
Municipaliteto klimatas yra vidutiniškai drėgnas subtropinis. Alazani slėnyje klimatas vidutiniškai drėgnas su karštomis vasaromis ir švelniomis žiemomis. Vidutinė metinė temperatūra 12° C, absoliutus maksimumas 39° C, vidutinis metinis kritulių kiekis 700-800 mm.
Gombori kalnagūbryje, 1200 m aukštyje, klimatas vidutiniškai drėgnas. Didžiojo Kaukazo kalnagūbryje klimatas vidutiniškai drėgnas, vidutinis metinis kritulių kiekis 1150 mm, subalpinėje zonoje - 2000 mm.
Municipalitete 2014 metais gyveno 46 200 žmonių, 81,6% gruzinų ir 17% azerbaidžaniečių. Municipaliteto administracinis centras Telavi miestas (2014 metais atskirtas nuo municipaliteto), jame yra 30 gyvenviečių, didžiausias kaimas - Karajala (8000 gyventojų).
Pagrindiniai municipaliteto keliai asfaltuoti, neblogos kokybės: Achmeta-Telavi-Gurdžaani, Kvareli-Achmeta, Telavi-Gremi-Kvareli, Telavi-Gombori-Tbilisi.
Ne taip seniai municipalitete atsirado keletas liuks klasės viešbučių: "Lopota Resort", "Chateau Mere", "Schuchmann Wines Chateau". Paskutinieji du - netoli Telavi.

Neblogą vyną municipalitete gamina Šumi vyno gamykla, joje yra vyno muziejus ir nebloga degustacinė salė; vidutinės kokybės vyną gamina Napareuli gamykla, gerą vyną gamina pirmoji vyno gamykla Gruzijoje A.Čavčavadzės dvare-muziejuje, jame yra degustacinė salė. Cinandali taip pat yra Georgian Wine Corporation gamykla. Vyno degustaciją taip pat siūlo keletas smulkesnių vyno ūkių.
Municipalitete yra trys muziejai: Telavi istorijos muziejus Telavi tvirtovėje, A.Čavčavadzės dvaras-muziejus Cinandali kaime, Vyno muziejus Šumi vyno gamykloje.
Municipalitete yra apie 50 viduramžiais pastatytų cerkvių ar vienuolynų, populiariausi tarp turistų yra Ikalto vienuolynas ir Šuamta vienuolynai. Sunkiau pasiekiami, bet ne mažiau įdomūs yra Šv.Šio vienuolynas prie Trudo upės, Šv.Marijos viduramžių kompleksas prie Pšaveli ir labai įdomus Kondamiani vienuolynas olose prie Kisischevi.
Tvirtovių municipalitete yra virš dešimties, dauguma iš jų pastatytos vėlyvaisiais viduramžiais.
Įdomius, kelių dienų trekingo maršrutus galima rasti Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, Lopota ir Didchevi upių tarpekliuose. Maršrutai nemarkiruoti ir neįrengti, bet vietos labai gražios, yra keliukai ar takai.

Akura Šv.David bazilika Trudo upės slėnis Kachetijos vynuogynai
Akura Šv.David bazilika Trudo upės slėnis Kachetijos vynuogynai
Author:Merabi Mamalashvili Author:ruispireli Author:Сергей Рыжкин

Telavi (თელავი) - nedidelis (22 tūkstančiai gyventojų), gana senas miestas Alazani slėnyje, ir Gombori kalnagūbrio šiaurės rytinių šlaitų apačioje, nuo XVII amžiaus Kachetijos sostinė, srities ir municipaliteto administracinis centras. Plačiau Telavi.
Akura (აკურა) - kaimas Alazani slėnyje, Vanischevi upės kairiajame krante, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 15 km į pietryčius nuo Telavi. 2249 gyventojai (2002).
Kaime yra dvi cerkvės ir paminklas Stalinui. 3 km į pietvakarius nuo kaimo, šiaurės rytinėse Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, ant kalvos Vanischevi upės kairiajame krante yra Šv.David vienuolynas. Iš kaimo iki jos veda kelias.
Šv.David vienuolyne (მამადავითის მონასტერი) stovi Šv.David bazilika pastatyta 855 metais. Vienuolyną įsteigė Ilarion Kartveli, jam padovanojo nemažai žemių. Trijų navų bazilika pastatyta asirų tėvo Šv.Davido (David Garedža įkūrėjui) garbei. Cerkvės viduje išliko keletas unikalių IX-X amžių freskų fragmentų.

Gruzija

Cinandali (წინანდალი) - kaimas šiaurės rytinėse Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, dešiniajame Kisischevi upės krante, 560 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 9 km į rytus nuo Telavi. 3264 gyventojai (2002).
Kaime yra viduramžiais pastatyta cerkvė, A. Čavčavadze muziejus įsikūręs buvusiame jo dvare ir unikalus XIX amžiaus vyno rūsys, "Šumi" vyno gamykla ir unikali jos vynuogių rūšių kolekcija. Plačiau Cinandali.
Ikalto (იყალთო) - kaimas Čumathevi upės dešiniajame krante, šiaurės rytinėse Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, prie kelio Telavi-Achmeta, 7,5 km į šiaurės vakarus nuo Telavi. 2365 gyventojai (2002).
Kaime nakvynė gana brangi - čia yra 4 žvaigždučių viešbutis "Svaneti" (nuo 170 GEL už dvivietį kambarį) ir svečių namai "Brazieri" (nuo 75 GEL už dvivietį kambarį). 1,8 km nuo kelio Telavi-Achmeta, į pietvakarius nuo kaimo, yra VI amžiuje įkurtas Ikalto vienuolynas. Plačiau Ikalto vienuolynas

Kisischevi Šv.Marijos cerkvė Kisischevi tvirtovė Kondamiani bazilika
Kisischevi Šv.Marijos cerkvė Kisischevi tvirtovė Kondamiani bazilika
Author:Sandro Tsagareli Author:niko chipashvili Author:paata amonashvili

Kisischevi (კისისხევი) - kaimas Alazani slėnyje, Kisischevi upės kairiajame krante, 600 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 7 km į rytus nuo Telavi. 2223 gyventojai (2002).
Kaimo viduryje yra VI-VII amžiaus Kikischevi Šv.Marijos cerkvė (კისისხევის ღვთისმშობლის სახელობის ეკლესია). Kaimo šiauriniame pakraštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, netoli tilto per Kikischevi upę yra XVI-XVIII amžiaus Kikischevi tvirtovė (კისისხევის ციხე). Apie 4 km į pietvakarius nuo kaimo, priešais Lomisgele ir Kisischevi upių santaką, Kondamiani vietovėje, Kisischevi upės kairiojo kranto šlaite yra įspūdingas ankstyvųjų viduramžių Šv.Kozmas ir Damian vienuolynas olose (კოზმასა და დამიანეს გამოქვაბული სამონასტრო). Iš kaimo vienuolyną galima pasiekti gruntiniu keliu einančiu kairiuoju Kisischevi upės krantu. Kiek žemiau vienuolyno, yra kiek apgriuvusi, VI-VII amžiaus bazilika.

Kondamiani vienuolynas olose Kondamiani vienuolynas olose Kondamiani vienuolynas olose
Kondamiani vienuolynas olose Kondamiani vienuolynas olose Kondamiani vienuolynas olose
Author:paata amonashvili Author:paata amonashvili Author:paata amonashvili

Kondoli (კონდოლი) - kaimas Alazani slėnyje, Kisischevi upės kairiajame krante, 460 m aukštyje, 7 km į rytus nuo Telavi. 2489 gyventojai (2002).
Kaime yra VI amžiaus Krikštytojo bazilika, XVIII amžiaus Kviracchoveli cerkvė ir Šv.Stepane cerkvė.
Laliskuri (ფშაველი) - kaimas dešiniajame Stori upės krante, 440 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Kvareli, rytuose praktiškai susijungia su Pšaveli kaimu. 657 gyventojai (2002). Kaimo rytuose yra viduramžių tvirtovė. Plačiau Pšaveli ir Laliskuri

Napareuli tvirtovė Lopota Resort Lopota Resort
Napareuli tvirtovė Lopota Resort Lopota Resort
Author:toko_1992 Author:levani gogoladze Author:levani gogoladze

Napareuli (ნაფარეული) - kaimas Alazani slėnyje, Lopota upės kairiajame krante, 420 m aukštyje, prie kelio Kvareli-Achmeta, 22 km į šiaurę nuo Telavi. 2577 gyventojai (2002).
Kaime ir jo apylinkėse yra Šv.Marijos, Šv.Giorgi, Šv.Kopala, Šv.Mariami ir Trejybės cerkvės.
Kaimo viduryje, netoli policijos pastato, yra XVIII amžiuje, skirta gintis nuo kalniečių antpuolių, pastatyta Napareuli tvirtovė (ნაფარეულის ციხე). Tvirtovė taisyklingo stačiakampio plano, sienos juosia apie 1 ha teritoriją, tvirtovės kampuose stovi apvalūs bokštai.
2 km į šiaurės rytus, prie dirbtinio ežero yra viešbučių kompleksas "Lopota Resort", vienas iš pirmųjų liuks klasės viešbučių Gruzijoje. Viešbutyje yra 110 nemažų kamarių, nuosavas žirgynas ir kitos pramogos. Viešbutis yra 4 žvaigždučių, standartinis kambarys jame kainuoja apie 150 USD.
Pšaveli (ფშაველი) - kaimas Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio papėdėje, kairiajame Stori upės krante, 460 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Kvareli, 29 km nuo Telavi važiuojant per Napareuli ir 32 km per Kvemo Alvani. 1926 gyventojai (2002).
Kaime prasideda kelias į Omalo Tušetijoje, vykstant į ją Pšaveli aplenkti nepavyks. Kaime ir jo apylinkėse yra daug istorinių paminklų: Ckarostavi Šv.Giorgi, Šv.Evstate, Šv.Jono Evangelisto, Zvareli Šv.Giorgi cerkvės, Šv.Marijos cerkvių kompleksas ir Tali tvirtovė. Plačiau Pšaveli ir Laliskuri

Šv.Šio vienuolynas Adamaant pilis Ruispiri tvirtovė
Šv.Šio vienuolynas Adamaant pilis Ruispiri tvirtovė
Author:ruispireli Author:Mtiuli777 Author:Mtiuli777

Ruispiri (რუისპირი) - kaimas Alazani slėnyje, Turdo upės kairiajame krante, 600 m aukštyje, prie kelio Telavi-Achmeta, 7 km į vakarus nuo Telavi. 2632 gyventojai (2002).
Kaime yra VI amžiaus bazilika, jo apylinkėse yra XVIII amžiaus pabaigos Adamaant pilis. Į pietus nuo kaimo yra ankstyvųjų viduramžių Šv.Šio vienuolynas, prie kaimo - vėlyvųjų viduramžių tvirtovės griuvėsiai.
Kaime buvo karaliaus Erekle II vasaros rezidencija.
Šv.Šio vienuolynas (წმ.შიოს სახელობის მონასტერი), dar vadinamas "Šijo rūsys", lengviau pasiekiamas iš Ikalto kaimo, jo rytinėje pusėje nuo kelio Telavi-Achmeta į pietus suka keliukas vedantis į vienuolyną. Keliuku iki vienuolyno 2,3 km.
Ankstyvaisiais viduramžiais įkurtas vienuolynas yra tik 1,3 km į pietryčius nuo Ikalto vienuolyno, ant kalvos Turdo upės kairiajame krante. Vienuolyne gyveno vienas iš asirų tėvų - Šio Mghvimeli.
Dabar iš vienuolyno išliko tik cerkvė pastatyta XIII amžiaus viduryje, kiti pastatai sugriuvę iki pamatų. Cerkvės viduje yra prastai išlikusios 1247-1259 metais nutapytos freskos. Tarp jų yra vertingas karaliaus David Ulu atvaizdas.
Adamaant pilis (ადამაანთ ციხე), pastatyta XVIII amžiaus pabaigoje, buvo įtvirtinta karaliaus rezidencija. Pilis (12x9 m) pastatyta iš nedidelių akmenų, jos aukštis apie 12 m. Viena jos dalis yra 3 aukštų, kita - 4 aukštų. Pilyje buvo gyvenamosios ir ūkinės patalpos, vyno rūsys.

Vanta rūmų giuvėsiai Vanta rūmų giuvėsiai Vanta rūmų giuvėsiai
Vanta rūmų giuvėsiai Vanta rūmų giuvėsiai Vanta rūmų giuvėsiai
Author:paata amonashvili Author:paata amonashvili Author:paata amonashvili

Šuamta (შუამთა) vienuolynai yra šiaurės rytiniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, netoli kelio Telavi-Tbilisi, apie 8,5 km į vakarus nuo Telavi centro.
Vienuolynai yra du: XVI amžiaus Achali Šuamta vienuolynas netoli kelio Telavi-Tbilisi, ir toliau, pasislėpęs miške, V amžiaus Dzveli Šuamta vienuolynas. Plačiau Šuamta vienuolynai
Vanta (აკურა) - kaimas Alazani slėnyje, Vanischevi upės dešiniajame krante, 600 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 14 km į pietryčius nuo Telavi. 1165 gyventojai (2002).
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XIV amžiaus. Kaimo apylinkėse yra mažytė XIV-XV amžiaus cerkvė. 1,5 km į pietvakarius nuo kaimo, Vanischevi upės dešiniajame krante, ant kalvos, yra VIII - IX amžiaus architektūrinio komplekso griuvėsiai.
Vanta architektūriniame komplekse išliko rūmų, cerkvės, pirties ir kitų pastatų griuvėsiai. Juos pasiekti galima iš kaimo važiuojant keliu palei upę į pietvakarius. Už 1,5 km bus posūkis į keliuką vedantį link upės. Juo iki griuvėsių 250 m. Prie keliuko stovi nedidelė cerkvė.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Telavi miestas

Telavi miesto centro žemėlapis

Telavi (თელავი) - nedidelis (22 tūkstančiai gyventojų), gana senas miestas Alazani slėnyje, ir Gombori kalnagūbrio šiaurės rytinių šlaitų apačioje, nuo XVII amžiaus Kachetijos sostinė, srities ir municipaliteto administracinis centras. 2014 metais miestas atskirtas nuo municipaliteto.
Miestas yra 550-800 m aukštyje, per jį teka Telavisrike upė, jo pakraščiuose - Chrukiaschevi ir Macancara upės.
Mieste pasibaigia geležinkelio Tbilisi-Telavi geležinkelio atšaka, bet keleiviniai traukiniai čia nevažinėja. Miestas asfaltuotais, neblogos kokybės keliais jungiasi su Achmeta (27 km), Kvareli (39 km), Guardžaani (38 km) ir Tbilisi per Gombori perėją (93 km).

Telavi panorama Telavi cerkvė 800 metų platanas
Telavi panorama Telavi cerkvė 800 metų platanas
Author:Zura Akhalaia Author:ioseb dzamukashvili Author:tofil44

Pirmoji gyvenvietė dabartinio Telavi miesto teritorijoje atsirado Vėlyvajame Bronzos amžiuje, antikos laikais čia buvo miestelio tipo gyvenvietė.
Miestas, pavadinimu Teleda, II amžiuje minimas graikų geografo Ptolomėjaus. Gruzijos šaltiniuose miestas minimas nuo XI amžiaus, kai jis tapo Kacheti-Hereti karalystės sostine. XII amžiuje Telavi buvo svarbus prekybinis centras, stovėjęs ant vieno iš pagrindinių prekybos kelių. XIII amžiaus antrojoje pusėje įsiveržus mongolams miestas sunyko, kiek vėliau jis tapo mongolų karvedžio Sadun nuosavybe. XV-XVI amžiuose Telavi atsigavo, bet miesto plėtrą nutraukė Irano šacho Abass I įsiveržimas XVII amžiuje. XVII amžiaus viduryje Kachetijos karalius Arčil II perkėlė savo rezidenciją iš Gremi į Telavi. Iš Telavi valdė Kachetijos karaliai Arčil II, Davit II, Teimuras II ir Erekle II. 1728 metais Telavi įkurta filosofijos-teologijos mokykla, nuo 1782 metų - seminarija.

Karalių rūmai ir seminarija buvo Telavi tvirtovės (Batonis ciche), pastatytos XVIII amžiaus antrojoje pusėje, teritorijoje. Plačiau Telavi tvirtovė.
1801 metais, Rusijai aneksavus Kartli-Kacheti karalystę, miestas tapo naujo administracinio vieneto centru, gavo miesto teises.

Telavi Telavi Telavi
Telavi Telavi Telavi
Author:Allf Author:Александр Кольнер Author:Wowo Manipulations

Miesto centru galima laikyti Telavi tvirtovę ir paminklą karaliui Erekle II šalia jos. Kiek į rytus nuo paminklo, netoli Rustaveli ir Čadari gatvių sankryžos, yra 800 metų senumo platanas, gali būti pats seniausias platanas Gruzijoje. Aplinkui paminklą ir tvirtovę yra gana tvarkingas, vis dar tvarkomas, senamiestis.
Prie paminklo prasideda pagrindinė miesto Erekle II gatvė ir Rustaveli gatvė vedanti į rytus. Erekle II gatvė eina apie 600 m į vakarus ir baigiasi prie tilto per upę. Joje yra keletas interneto kavinių, naudingų parduotuvių, bankų filialų, bankomatų, kavinių ir restoranų. Apie 150 m į vakarus nuo paminklo, Erekle II gatvėje yra aikštė, jos viduryje gražus fontanas, pietinėje pusėje - didelis Dramos teatro pastatas. Teatro pastate yra nedidelė ankstyvųjų viduramžių cerkvė.

Gruzija

Erekle II gatvė vakaruose atsiremia į tiltą per Telavisrike upę. Abipus upės, iš pietų į šiaurę, paraleliai eina dvi gatvės, prie tilto keičiančios savo pavadinimus: Bachtrioni - Kavkasioni, Čocheli - Saakadze. Prie tilto yra keletas viešbučių, miesto administracinis pastatas. Leidžiantis Saakadze gatve žemyn (į šiaurę) už apytiksliai 500 m, jau Alazani prospekte rasime autobusų stotį. Nuo tilto einant į pietus, už 1 km miestas baigiasi, miesto pakraštyje yra Telavi universitetas ir stadionas. Nuo čia takais palei Telavisrike upę galima pėsčiomis pakilti į Kacebisgverdi (1903 m) kalną, tai neblogas 1 dienos trekingo maršrutas.
Gvtaeba cerkvė yra tarp Erekle II, Saakadze ir I.Čavčavadze gatvių. Sovietiniais laikais cerkvė buvo uždaryta, apleista, netgi neturėjo kupolo. Sprendžiant iš architektūros, plytų puošybos ir gotikinių skliautų cerkvė pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais.

Telavi Telavi Telavi
Telavi Telavi Telavi
Author:giogiogiogio Author:giogiogiogio Author:giogiogiogio

Telavi nemažas nakvynės vietų pasirinkimas. Mieste yra apie 50 svečių namų ir viešbučių. Kainos nuo 35 GEL iki 250 GEL už dvivietį kambarį.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Cinandali

Cinandali (წინანდალი) - kaimas šiaurės rytų Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, dešiniajame Kisischevi upės krante, 560 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 9 km į rytus nuo Telavi. 3264 gyventojai (2002).
Kaime yra viduramžiais pastatyta cerkvė, A. Čavčavadze muziejus, įsikūręs buvusiame jo dvare, unikalus XIX amžiaus vyno rūsys, "Šumi" vyno gamykla ir unikali jos vynuogių rūšių kolekcija. Kaimo rytiniame pakraštyje, prie geležinkelio, yra Corporation Georgian Wine vyno gamykla.

Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras
Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras
Author:Tamar Enuqishvili Author:Anuar T Author:Anuar T

Aleksandre Čavčavadze namas-muziejus yra buvusiame kunigaikščio dvare ir jo rūmuose, dešiniajame Kisischevi upės krante, vakarinėje kaimo dalyje, gerai matosi nuo kelio Telavi-Gurdžaani, nuo jo iki dvaro apie 0,4 km.
Muziejus veikia kasdien, vasarą - 10:00-19:00, žiemą - 10:00-18:00. Bilietų kainos: įėjimas į parką - 2 GEL, įėjimas į parką + muziejus + gidas - 5 GEL, įėjimas į parką + muziejus + gidas + stiklinė vyno - 7 GEL, įėjimas į parką + muziejus + gidas + 6 vynų degustacija - 20 GEL.
Kaina 5 GEL muziejus su gidu yra normali, bet 20 GEL už 6 gana eilinių vynų degustaciją tai pagal Gruzijos kainas labai brangu, net išpuikusios vyno gamyklos neprašo daugiau kaip 10-15 GEL.

Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras
Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras
Author:Anuar T Author:Maxim Tuka Author:Levan

A.Čavčavadze tėvas Garsevan Čavčavadze buvo vienas iš Gruzijos suartėjimo su Rusija šalininkų, pasirašė Georgijevsko traktatą. Karalius Erekle II padovanojo jam dideles žemes Kachetijoje.
Aleksandras Čavčavadze gimė 1786 metais Sankt Peterburge, augo imperatorės Jekaterinos dvare, buvo jos krikštasūniu. 1805 metais, už dalyvavimą gruzinų sukilime prieš rusus, ištremtas į Tambovą, vėliau tarnavo leib-husarų pulke, dalyvavo kare su Napoleonu, 1914 metais su kazokais buvo Paryžiuje. Grįžęs į Kachetiją, stengėsi europizuoti Gruziją. 1818 metais Cinandali kaime pradėjo dvaro rūmų su europietiškais interjerais statybą, pastatė pirmąją Gruzijoje vyno gamyklą, pradėjo pramoninę vyno gamybą. Gamykloje pradėjo gaminti vynus pagal europietišką technologiją, pavyzdžiui ir dabar garsaus "Cinandali".

A. Čavčavadze supažindino rusų aristokratiją su gruzinų kultūra, o gruzinų - su rusų ir Europos kultūromis.
A. Čavčavadze mirė 1864 metais, jis turėjo keturis vaikus. Jo duktė Nino ištekėjo už rusų rašytojo ir diplomato Gribojedovo, o sūnus Davidas tapo generolu. 1854 metais Cinandali užpuolė Šamilis. Jis sudegino ir sugriovė rūmus, įkaitais paėmė 24 Davido šeimos narius, už kuriuos pareilalavo 1 milijono rublių išpirkos ir išlaisvinti Džemal-Edin'ą. Vėliau buvo nusiderėta iki 40 000 rublių, Čavčavadze šeima turėjo išnuomoti Cinandali, Mukuzani ir Napareuli žemes.
1886 metais Davidas buvo priverstas parduoti Cinandali dvarą valstybės dvarų departamentui. Nuo tada prasidėjo didelė dvaro rekonstrukcija. Projekto autorius architektas A.Ozerov, parką projektavo švedų botanikas Arnold Regel. Cinandali dvaras tapo viena iš carų Romanovų vasaros rezidencijų.
Sovietiniais laikais dvare buvo vyno gamykla ir viešbutis, 1946 metais atsidarė A. Čavčavadze muziejus.

Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Cinandali cerkvė
Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Cinandali cerkvė
Author:Maxim Tuka Author:Maxim Tuka Author:iliachabashvili

18 ha ploto parkas labai gražus, jame auga įvairiausi medžiai ir krūmai, gydomieji augalai ir egzotiški augalai iš Kinijos, Japonijos, Viduržemio jūros regiono, Amerikos ir kt. Parke yra varpinė.
Pagrindinė alėja veda į rūmus, kairiau nuo jų, už medžių, vyno gamykla.
Rūmuose yra 28 kambariai, gana brangi kavinė, degustacijos salė.
Muziejuje eksponuojama: A.Čavčavadze biblioteka, epistoliarinis ir ikonografinis archyvas, XVIII amžiaus rankraščiai, XVII-XIX amžių gruziniški, rusiški, prancūziški baldai ir namų apyvokos daiktai, kinietiški, japoniški, prancūziški, vokiški, itališki, gruziniški, rusiški indai, muzikos instrumentai ir kt.

Gruzija

Degustacijos salėje siūlomi Cinandali, Kachuri, Saperavi, Mukuzani, Kindzmarauli, Chvančkara vynai. Retų ir nestandartinių vynų čia nėra.
XIX amžiaus vyno rūsys yra parko teritorijoje, jame saugoma 16 500 vyno butelių kolekcija. Tarp jų yra unikalūs 1814 metų "Polonuri Taplisa" ir 1861 metų "Chateau D’Yquem" vyno buteliai, taip pat pirmojo čia 1841 metais pagaminto "Saperavi" vyno buteliai.

Šumi gamyklos vyno muziejus Šumi gamyklos vyno muziejus Šumi gamyklos vyno muziejus
Šumi gamyklos vyno muziejus Šumi gamyklos vyno muziejus Šumi gamyklos vyno muziejus
Author:beqa avdievi Author:beqa avdievi Author:beqa avdievi

Šumi vyno gamykla yra šalia kelio Telavi-Gurdžaani, iš kart už tilto per Kisischevi upę. Netoliese yra A.Čavčavadze dvaras.
Gamykloje yra vyno ir vynuogių muziejus susidedantis iš ekspozicinės ir degustacinės salių, etnografinio skyriaus ir vynuogynų kolekcijos augančios aplink gamyklą.
Vynuogyne auga 294 rūšių gruziniškų vynuogienojų, kompanijos darbuotojų surinktų iš visos Gruzijos, ir 92 vynuogienojų rūšys iš viso pasaulio.
Ekspozicinė ir degustacinė salės yra atskiruose gražiuose pastatuose. Aplinka aplinkui labai jauki, tvarkinga.
Ekspozicinėje salėje - senoviniai vyno gamybos instrumentai, vynuogių spaudimo presai, įvairiausio dydžio kvevri, taip pat įvairiausi senoviniai indai iš kurių buvo geriamas vynas.
Muziejaus degustacijos salėje galima paragauti gamykloje gaminamo vyno.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Telavi tvirtovė

Telavi tvirtovė vadinama Batonis ciche (ბატონის ციხე, Valdovo tvirtovė) yra pačiame Telavi miesto centre, prie jos stovi paminklas karaliui Erekle II (Iraklijui II). XVII-XVIII amžiuose čia buvo Kachetijos karalių rezidencija.
Tvirtovė yra taisyklingo stačiakampio formos, sienos juosia trijų hektarų teritoriją, tvirtovės kampuose yra bokštai. Tvirtovė turi dvejus vartus (pietuose ir šiaurėje), pagrindinis įėjimas dabar yra nuo paminklo pusės.

1812 metais, Kachetijos sukilimo prieš rusus metu, kachetiečiai apgulė tvirtovę kurioje stovėjo rusų įgula. Apgultis truko 15-20 dienų, kol įgulai į pagalbą atskubėjo rusų reguliarioji kariuomenė. Apgulties metu, kachetiečiai sugebėjo nugalėti tris rusų kariuomenės būrius, pasiųstus tvirtovei deblokuoti.

Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė
Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė
Author:George Berianidze Author:Archil Kikvadze Author:heidegreen

Tvirtovės teritorijoje, rytinėje pusėje, yra karaliaus rūmai pastatyti XVII amžiaus 60-aisiais, tuo pačiu laikotarpiu pastatyta pirtis, tunelis, kiti pastatai kuriuose veikė valstybinės įstaigos, seminarija. Rūmai kiek perstatyti valdant Erekle II. XIX amžiaus pradžioje rūmai stipriai nukentėjo, 1865 metais rūmai perstatyti iš naujo, šalia pastatyti nauji pastatai (Nino moterų mokykla, donžonas, koplyčia ir kt.) Dabar rūmuose yra Telavi istorijos muziejaus ekspozicijų salės.

Gruzija

Į pietus nuo rūmų stovėjo didelė pirtis, dabar išliko tik pirties kambarys ir kūrykla. Anksčiau pirties sienos buvo ištapytos.
Cerkvė pastatyta 1758 metais, buvo ne tik kulto pastatas, bet kaip ir kitos XVIII amžiaus cerkvės, buvo naudojama ir gynybai. Jos sienose yra šaudymo angos.
Į pietryčius nuo tvirtovės, prie paminklo Erekle II, stovi apvalus, 14 metrų diametro, bastionas. Tokio didelio bastiono kitur Gruzijoje nėra. Jis buvo pastatytas kaip artilerijos bastionas, XIX amžiaus pradžioje jame stovėjo keletas 7,5 m ilgio patrankų.

Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė
Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė Telavi tvirtovė
Author:giogiogiogio Author:giogiogiogio Author:Lichtgestalt

Telavi istorijos muziejus. Muziejaus kopleksą sudaro: Kachetijos karaliaus Erekle II rūmai (atstatyti ir perstatyti 1884-86 metais), Ketevan Iašvili meno galerija ir Erekle II laikais pastatyti (dabar restauruoti): cerkvė, seminarija, pirtis ir tunelis. Šie pastatai dabar išlikę nepilnai.
Rūmuose eksponuojami karaliui Erekle priklausę daiktai, be jų, dar: numizmatikos kolekcija, ankstyvųjų viduramžių sarkofagai, vėlyvųjų viduramžių šarvai, XVII-XIX amžių variniai namų apyvokos daiktai, ginklai, chevsurų tradiciniai drabužiai.
Meno galerijoje eksponuojama Ketevan Iašvili privati kolekcija (187 kūriniai), jos padovanota muziejui.
Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00.

Cerkvė prie karaliaus Erekle II rūmų Karaliaus Erekle II rūmai Karaliaus Erekle II rūmai
Cerkvė prie karaliaus Erekle II rūmų Karaliaus Erekle II rūmai Karaliaus Erekle II rūmai
Author:ioseb dzamukashvili Author:Archil Kikvadze Author:giogiogiogio
© 2016 J.D.Endriukaitis

Ikalto vienuolynas

Ikalto vienuolynas (იყალთოს მონასტერი) yra Čumathevi upės dešiniajame krante, šiaurės rytinėse Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, 1,8 km į pietus nuo kelio Telavi-Achmeta, apie 9 km į vakarus nuo Telavi.
Vienuolynas nedidelis - trys cerkvės, ūkinis pastatas ir akademijos ir valgyklos griuvėsiai.

Ikalto vienuolynas Ikalto vienuolynas Ikalto vienuolynas
Ikalto vienuolynas Ikalto vienuolynas Ikalto vienuolynas
Author:Sergey Brandys Author:Sergey Brandys Author:Sergey Brandys

Ikalto vienuolynas įkurtas vienas iš pirmųjų Gruzijoje ir Kachetijoje, jį VI amžiaus viduryje įkūrė, vienas iš asirų tėvų, Zenonas Ikaltoeli. Iš tų laikų išliko kiek perstatyta, nedidelė, vienos navos VI amžiaus Šv.Trejybės cerkvė, ir dalinai išlikę vynuogių spaustuvas ir vyno saugykla.
Pagal legendą akademiją XI-XII amžiuje įkūrė Arseni Ikaltoeli, manoma, kad joje mokėsi Šota Rustaveli, todėl kasmet, lapkričio mėnesį, čia švenčiama Šotaoba šventė.

Vietoje, kur buvo palaidotas tėvas Zenonas, VIII-IX amžiuje pastatyta Šv.Dvasios cerkvė.
Nedidelė, vienos navos, Žengimo į Dangų cerkvė pastatyta XII-XIII amžiuje.
1616 metais Irano šachas Abass sudegino akademiją, nuo to laiko vienuolyną beveik apleido. Vienuolynas atsigavo tik XIX amžiuje.

Ikalto akademijos griuvėsiai Ikalto vienuolynas Ikalto vienuolynas
Ikalto akademijos griuvėsiai Ikalto vienuolynas Ikalto vienuolynas
Author:Sergey Brandys Author:mamuka123 Author:mamuka123

Vienuolynas aptvertas neaukšta akmenine tvora, teritorijoje auga medžiai, trukdantys fotografuoti. Prie vienuolyno - automobilių stovėjimo aikštelė, stendas su vienuolyno schema, viskas gražiai sutvarkyta.
Įėjus pro vartus, prieš juos pamatysime Šv.Dvasios cerkvę su kupolu. Jos viduje, į dešinę nuo altoriaus, tėvo Zenono kapas. Aplinkui cerkvę atkasti pamatai, gali būti, kad seniau cerkvė buvo didesnė ar pastatyta anksčiau stovėjusių pastatų vietoje.

Gruzija

Į kairę nuo Šv.Dvasios cerkvės - kukli, nedidelė Šv.Trejybės cerkvė. Prieangis turi antrą aukštą, į kurį pakylama išoriniais laiptais. Į dešinę nuo cerkvės atkasti pastatų likučiai, manoma, kad čia buvo vyskupo namas. Prie pat - senovinė vyno saugykla (marani), netgi kvevri neblogai išlikę. Manoma, kad ji pastatyta XI-XIII amžiuose. Šalia marani - akmeninis statinys, vynuogių spaudimo presas. Šalia jo apie 30 įvairiausių dydžių kvevri.

Ikalto vienuolyno schema

Vienuolynas aptvertas neaukšta akmenine tvora, teritorijoje auga medžiai, trukdantys fotografuoti. Prie vienuolyno - automobilių stovėjimo aikštelė, stendas su vienuolyno schema, viskas gražiai sutvarkyta.
Įėjus pro vartus, prieš juos pamatysime Šv.Dvasios cerkvę su kupolu. Jos viduje, į dešinę nuo altoriaus, tėvo Zenono kapas. Aplinkui cerkvę atkasti pamatai, gali būti, kad seniau cerkvė buvo didesnė ar pastatyta anksčiau stovėjusių pastatų vietoje.
Į kairę nuo Šv.Dvasios cerkvės - kukli, nedidelė Šv.Trejybės cerkvė. Prieangis turi antrą aukštą, į kurį pakylama išoriniais laiptais. Į dešinę nuo cerkvės atkasti pastatų likučiai, manoma, kad čia buvo vyskupo namas. Prie pat - senovinė vyno saugykla (marani), netgi kvevri neblogai išlikę. Manoma, kad ji pastatyta XI-XIII amžiuose. Šalia marani - akmeninis statinys, vynuogių spaudimo presas. Šalia jo apie 30 įvairiausių dydžių kvevri.

Į kairę nuo Šv.Dvasios cerkvės - nedidelė, vienos navos Žengimo į Dangų cerkvė.
Akademijos griuvėsiai yra į dešinę nuo Šv.Dvasios cerkvės. Akademija buvo dviejų aukštų, prie durų - 2 apvalūs stulpai, viduje - kolonų likučiai. Už akademijos - dar vienas vynuogių spaudimo presas.
Aplink vienuolyną, krūmuose, nemažai vėlesnių laikų kapų, kažkokių pastatų ar cerkvių griuvėsiai.
2,5 km į pietus nuo Ikalto vienuolyno, už Trudo upės tarpeklio, yra Achali Šuamta vienuolynas. Jį galima pasiekti taku, nors reikės perbristi Trudo upę.

© 2016 J.D.Endriukaitis